Reklama

Reklama

Historia IO - Sankt Moritz 1928

Sonja Henie z Norwegii miała tylko 11 lat w 1924 roku, kiedy startowała w swojej pierwszej olimpiadzie i zajęła ostatnie miejsce w łyżwiarstwie figurowym. Trzy lata później wygrała mistrzostwa świata, a po czterech triumfowała w wieku 15 lat w St. Moritz.

Imprezę w Szwajcarii zakłóciła pogoda (wyjątkowo ładna jak na zimę), która spowolniła bobsleje i biegi oraz doprowadziła do odwołania wyścigu na 10 000 metrów w łyżwiarstwie szybkim.

Panczenista Bernt Evensen z Norwegii zdobył aż trzy złote krążki, dzieląc się triumfem na 500 metrów z Finem Clasem Thunbergiem.

Norwegia otrzymała dwa złota medale od Johana Gröttumsbratena (biegi i kombinacja norweska) i wygrała klasyfikację medalową. W imprezie wzięli udział sportowcy z 25 krajów.


Czołówka klasyfikacji medalowej

    kraj    medale    zł.    sr.    br.

Reklama


1.    Norwegia    (15)    6    4    5

2.    USA    (6)    2    2    2

3.    Szwecja    (5)    2    2    1

4.    Finlandia    (4)    2    1    1

5.    Austria    (4)    0    3    1

Multimedaliści


zawodnik (kraj)    konkuren.    zł-sr-br


J. Gröttumsbraten (NOR)    biegi    2-0-0

C. Thunberg (FIN)    łyż.szyb.    2-0-0

B. Evensen (NOR)    łyż.szyb.    1-1-1

J. Heaton (USA)    bobsleje    1-1-0

L. Ballangrud (NOR)    łyż.szyb.    1-0-1

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy