Reklama

Reklama

Historia IO - Salt Lake City - 2002

W 2002 roku igrzyska po 22 latach wróciły do Stanów Zjednoczonych. W programie XIX Zimowych Igrzysk Olimpijskich Salt Lake City 2002 było aż 78 konkurencji, w tym wracający do łask skeleton oraz wprowadzone kobiece dwójki bobslejowe. Dwa medale zdobył Adam Małysz.

Igrzyska w stanie Utah przeszły do historii pod znakiem wybitnych osiągnięć sportowych, ale i wielkich skandali. Dla Polski olimpiada była udana. Dwa medale wywalczył Adam Małysz, było kilka miejsc w pierwszej dziesiątce.


Nie obyło się bez dopingowych skandali. Pod koniec igrzysk wykryto doping krwi u trojga biegaczy narciarskich - reprezentanta Hiszpanii Johanna Muehlegga oraz Rosjanek Larysy Łazutiny i Olgi Daniłowej. W ich krwi znajdowała się darbepoetyna alfa, pochodna erytropoetyny (EPO). Muehlegg i Łazutina stracili złote medale.

Dopingował się także hokeista białoruski Wasyl Pankow. Ślady nandrolonu wykryto w moczu Pankowa 23 lutego, po spotkaniu o brązowy medal z Rosją, przegranym przez Białorusinów 2-7. W sumie na igrzyskach w Salt Lake City przeprowadzono 1960 kontroli antydopingowych: 1222 testów krwi i 738 moczu (642 przed zawodami, 96 po zawodach).

Już po zakończeniu igrzysk brązowy medal w slalomie stracił Alain Baxter. 28-latek był pierwszym Brytyjczykiem, który wywalczył medal olimpijski w konkurencjach alpejskich.

Aż z czterema złotymi medalami wyjechał z Salt Lake City norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen. Wygrał wszystko co mógł w tej dyscyplinie, a jego zwycięstwa były pewne i niekwestionowane. Bjoerndalen próbował swoich sił także w biegach - na dystansie 30 km zajął szóste miejsce i był najlepszym ze Skandynawów. W narciarstwie alpejskim dominowała Chorwatka Janica Kostelić. Zdobyła trzy złote medale i jeden srebrny, a jeszcze kilka miesięcy temu nie było wiadomo, czy w ogóle powróci do sportu.

Seria jej kontuzji rozpoczęła się w grudniu 1999 roku od upadku podczas treningu w St. Moritz, a ostatnią operację kolana Kostelić przeszła w czerwcu 2001 roku.

Wielką klasę potwierdził norweski alpejczyk Kjetil Andre Aamodt. W Salt Lake City wygrał kombinację i supergigant, a w pozostałych trzech konkurencjach zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce. Były to już czwarte igrzyska 31-letniego Norwega. W poprzednich zdobył jeden złoty medal, dwa srebrne i dwa brązowe.

Podobnie jak Bjoerndalen zdominował rywalizację biathlonistów, tak w kombinacji norweskiej szans rywalom nie dał Fin Samppa Lajunen. Wygrał obydwie konkurencje indywidualne i pomógł zespołowi odnieść sukces drużynowy.

Igrzyska w Salt Lake City były udane dla Polski. Dwa medale, srebrny na dużej skoczni i brązowy na średniej, zdobył Adam Małysz. Po złote medale sięgał Szwajcar Simon Ammann. Niespodziankę sprawiła snowboardzistka Jagna Marczułajtis, która zajęła czwarte miejsce w slalomie gigancie równoległym. Od medalu dzieliło ją bardzo niewiele - przewróciła się na przedostatniej bramce wyścigu półfinałowego, w którym była bliska wyeliminowania późniejszej mistrzyni olimpijskiej, Francuzki Isabelle Blanc. 
Bardzo dobrze zaprezentował się w biegowym sprincie Janusz Krężelok. Wprawdzie Polak zajął "dopiero" dziewiąte miejsce, ale w eliminacjach uzyskał trzeci czas, co było sensacją tej konkurencji. Za sukces można też uznać występ alpejczyka Andrzeja Bachledy, który był jedenasty w slalomie. Siódme miejsce zajęła w łyżwiarstwie figurowym para sportowa Dorota Zagórska i Mariusz Siudek.

Poniżej oczekiwań wypadli biathloniści, którzy nie obronili piątej pozycji w sztafecie z Nagano, a w konkurencjach indywidualnych zajmowali odległe miejsca. Wbrew zapowiedziom bez sukcesów zakończyli występy panczeniści. Wprawdzie na szybkim torze w Salt Lake City poprawili kilka rekordów Polski, ale nie gwarantowało to pozycji w czołowej dziesiątce.

Igrzyska w Salt Lake City wzbudzały także pozasportowe emocje. Zwycięstwo pary rosyjskiej nad kanadyjską w łyżwiarstwie figurowym dziennikarze okrzyknęli jednym z największych skandali w historii igrzysk. Wydarzenie to porównywano do niesławnego turnieju bokserskiego w Seulu i wyrzucenia narciarza Karla Schranza z igrzysk w 1972 roku.

Reklama

Czołówka klasyfikacji medalowej


1.    Norwegia    (25)    13    5    72.    

2.    Niemcy    (36)    12    16    8

3.    USA       (34)    10    13    11

4.    Kanada    (17)    7    3    7

5.    Rosja     (13)    5    4    4

...

21. Polska     (2)   0  1  1

Multimedaliści


O. E. Bjoerndalen (NOR) biatlon       4    0    0

J. Kostelić (CRO)          n.alp.          3    1    0

S. Lajunen (FIN)        kom. nor.      3    0    0

S. Ammann (SWI)       skoki           2    0    0

K. A. Aamodt (NOR)    n.alp.          2    0    0

F. Estil (NOR)             biegi            1    2    0

A. Małysz (POL)          skoki            0    1    1 
Reklama

Reklama

Reklama