Reklama

Reklama

Historia IO - Garmisch-Partenkirchen 1936

IV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywały się w sąsiadujących miejscowościach Garmisch i Partenkirchen w bawarskich Alpach i po raz pierwszy miały w swoim programie narciarstwo alpejskie.

Gwiazdami tych igrzysk byli Norwegowie Ivar Ballangrud i Sonja Henie oraz Rudi Ball, niemiecki żyd, który występował w reprezentacji III Rzeszy w hokeju na lodzie.

Ballangrud wygrał trzy konkurencje w łyżwiarstwie szybkim i był o krok od zdobycia czwartego. Henie natomiast po raz trzeci z rzędu triumfowała w konkurencji solistek w łyżwiarstwie figurowym. Tydzień później Norweżka wygrała mistrzostwa świata 10 rok z rzędu i przeszła na zawodowstwo. Przeniosła się do USA, występowała we własnym show, brała udział w dziewięciu hollywoodzkich filmach, a kiedy zmarła w 1969 roku w wieku 57 lat jej majątek był wart ponad 45 milionów dolarów.

Reklama


Ball, który był najlepszym graczem w składzie niemieckiej "brązowej" niemieckiej drużyny hokejowej w 1932, został zaproszony do powrotu z dobrowolnej emigracji we Francji, by ponownie wystąpić w kadrze. German. Był on jedynym Żydem w składzie reprezentacji niemieckiej, a jego obecność była gestem Adolf Hitler wobec MKOl-u, protestującemu przeciwko antysemityzmowi narodowo-socjalistycznego rządu.

Turniej hokejowy tych igrzysk zapamiętany będzie jednak nie tylko z powodu Balla, ale również dzięki jedenastu brytyjskich Kanadyjczyków, którzy poprowadzili Wielką Brytanię do zwycięstwa, tym samym pozbawiając swoją ojczyznę piątego z rzędu sukcesu w tej dyscyplinie. Najlepszy z wspomnianej jedenastki był bramkarz Jimmy Foster, który puścił trzy gole w ośmiu spotkaniach.

Po zdobyciu sześciu złotych medali w 1932 reprezentacja USA musiała zadowolić się tylko jednym w Ga-Pa (dwójka bobslejowa prowadzona przez Ivana Browna).

Medalu nie zdołali przywieźć nasi reprezentanci. Najbliżej tego osiągnięcia był Stanisław Marusarz, który w konkursie skoków zajął 5. miejsce.

Czołówka klasyfikacji medalowej


         kraj    medale    zł.    sr.    br.

1.    Norwegia    (15)    7    5    3   

2.    Niemcy    (6)    3    3    0

3.    Szwecja    (7)    2    2    3

4.    Finlandia    (6)    1    2    3

5.    Szwajcaria    (3)    1    2    0

Multimedaliści

zawodnik (kraj)    konkuren.    zł-sr-br

I. Ballangrud (NOR)    łyż.szyb.    3-1-0

O. Hagen (NOR)    biegi, k.n.    1-2-0

B. Vasenius (FIN)    łyż.szyb.    0-2-1

E. Baier (GER)    łyż.fig.    1-1-0

J. Beerli (SWI)    bobsleje    1-1-0

E.Larsson (SWE)    biegi    1-0-1

F. Feierabend (SWI)    bobsleje    0-2-0

O.Hoffsbakken (NOR)    biegi    0-2-0

S. Brodahl (NOR)    biegi    0-1-1

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama