​Alpejski PŚ. Viktoria Rebensburg wygrała slalom gigant w Soelden

Niemka Viktoria Rebensburg wygrała slalom gigant w austriackim Soelden, pierwsze w tym sezonie zawody alpejskiego Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła Francuzka Tessa Worley, a trzecia była Włoszka Manuela Moelgg.

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 37. miejsce w pierwszym przejeździe i nie zakwalifikowała się do drugiego.

Na półmetku prowadziła Moelgg, o 0,12 s przed zdobywczynią dużej Kryształowej Kuli w ubiegłym sezonie Amerykanką Mikaelą Shiffrin. Rebensburg była trzecia.

W drugim przejeździe Niemka uzyskała dopiero czwarty czas, ale to wystarczyło do odniesienia zwycięstwa. Mistrzyni olimpijska w tej konkurencji z Vancouver w 2010 roku poprzednio wygrała pucharowe zawody półtora roku temu.

34-letnia Moelgg nie wykorzystała szansy odniesienia pierwszego zwycięstwa w karierze i zostania najstarszą triumfatorką w historii PŚ. Spadła na trzecie miejsce, ze stratą 0,53 do Rebensburg i 0,39 do Worley. Francuzka, broniąca małej Kryształowej Kuli w tej konkurencji, wspięła się na podium z szóstego miejsca po pierwszym przejeździe. Shiffrin w górnej części trasy popełniła poważny błąd i spadła na piątą pozycję.

Zawody na lodowcu Rettenbach odbywają się bez udziału wielu gwiazd, kontuzjowanych lub dochodzących do zdrowia po urazach. W ostatniej chwili na start zdecydowały się zdobywczyni PŚ w sezonie 2015/2016 Szwajcarka Lara Gut i utytułowana Lindsey Vonn. Pierwsza z nich wypadła z trasy, a Amerykanka uzyskała dopiero 34. rezultat.

W niedzielę w Soelden odbędzie się slalom gigant mężczyzn z udziałem Pawła Pyjasa.