Juventus po raz 14. w historii sięgnął po Puchar Włoch

W ostatnim, decydującym starciu Pucharu Włoch zmierzyły się Juventus FC i Atalanta BC. Zwyciężyła ekipa z Turynu 2-1. Polski bramkarz Wojciech Szczęsny znalazł się na ławce rezerwowych turyńskiej ekipy.

Dla turyńczyków była to ostatnia szansa na wygranie jakiegokolwiek trofeum w bieżącym sezonie, znacznie lepiej w ligowych rozgrywkach spisywał się zespół z Bergamo.

Na sukces w Coppa Italia ekipa Atalanty czeka od blisko 60. lat. Juventus to najbardziej utytułowana ekipa w historii tych rozgrywek. Rok temu przegrali jednak w finale z SSC Napoli.

To mógł być ostatni w karierze występ Gianluigi Buffona w barwach Juventusu. "Juve" zrobiło wszystko, by było to udane pożegnanie 44-letniego bramkarza, klubowej legendy.

Włochy - Puchar Włoch
2021-05-19 21:00 | Stadion: MAPEI Stadium - Città del Tricolore | Widzów: 4500 | Arbiter: Davide Massa
Gianluigi Buffon
88′ 76′ Rafael Tolói
Juan Cuadrado
José Luis Palomino
Matthijs de Ligt41′
78′ Cristian Gabriel Romero
Giorgio Chiellini27′
88′ Marten Elco de Roon
Danilo
76′ Hans Hateboer
Rodrigo Bentancur
 41′ 35′ 68′ Rusłan Malinowski
Weston McKennie
68′ Matteo Pessina
Federico Chiesa  73′ 74′
85′ Remo Marco Freuler
Adrien Rabiot
83′ Robin Gosens
Leonardo Bonucci83′
76′ Berat Djimsiti
Aaron Ramsey
76′ 89′ Josip Ilicić
Federico Bernardeschi
68′ Mario Pašalić
Paulo Dybala74′
Sam Lammers
Alvaro Morata
83′ Aleksiej Miranczuk

68′ Luis Fernando Muriel Fruto

W drodze do finału "Stara Dama" pokonała: Genoę 3-2, Spal 4-0, Inter 2-1, 0-0 (dwumecz). Atalanta odprawiła: Cagliari 3-1, Lazio 3:2, Napoli 0-0, 3-1 (dwumecz).

Już w trzeciej minucie doszło do groźnej sytuacji pod bramką "Gigi" Buffona. Od początku aktywny Duvan Zapata, zarkęcił de Matthijsem Ligtem i wystawił do Jose Palomino, którego strzał odbił bramkarz "Juve".

Chwilę później Zapata z łatwością opanował górną piłkę graną właśnie do niego. Mimo obrońcy na plecach, i to nie byle jakiego (Chiellini), obrócił się i strzelił w kierunku lewego dolnego rogu. Chybił minimalnie.

Palomino, który mógł być bohaterem po akcji Zapaty z trzeciej minuty, chwilę później pomylił się i dał minąć w polu karnym Dejanowi Kulusevskiemu. Atalanta miała szczęście, że atakujący zdecydował się na podanie, które zostało przechwycone.

Zapata znowu znalazł się w polu karnym z piłką u nogi w 13. minucie i znowu zachował się nieegoistycznie, oddając piłkę do Matteo Pessiny. Ten został powalony na boisko przez Giorgio Chielliniego, zgodnie z przepisami według sędziego.

Na początku drugiego kwadransa nienaganne prowadzenie piłki przez Cristiano Ronaldo doprowadziło do sfaulowania go tuż przed polem karnym Atalanty, z jego lewej strony.

Poszkodowany podjął się wykonania rzutu wolnego, ale trafił w mur, a po jego dobitce piłkę przejęli obrońcy rywala. Minął moment i nieporozumienie Buffona z de Ligtem omal nie wykorzystał czyhający na błąd Zapata, jednak źle trafił w piłkę.

Niefrasobliwość autorstwa Rodrigo Bentancura w polu karnym "Starej Damy", pozwoliła na oddanie strzału z ostrego kąta Remo Freulerowi. Piłka minęła lewy słupek, ale gdyby ktoś zamykał akcję w tamtym sektorze, byłoby 1-0.

Juventus - Atalanta: Juventus dwukrotnie wychodził na prowadzenie

31. minuta przyniosła prowadzenie "Bianconerrim". Szybki wypad Juventusu z obrony do ataku, nie do końca dobrze spisał się Ronaldo, który padł w polu karnym. Futbolówka trafiła do Kulusevskiego, który "zawinął" ją na długi słupek wspaniałym technicznym uderzeniem na 1-0.

Atalanta mogła odpowiedzieć szybko, bo do strzału głową przy prawym słupku doszedł Hans Hateboer, ale znakomitą paradą popisał się Buffon i minimalna przewaga ekipy z Turynu została w mocy.

Równowagę, czyli wynik remisowy, Atalanta przywróciła w 41. minucie. Rusłan Malinowski wykorzystał fakt głębokiego cofnięcia się linii defensywnej "Juve" i ustawił się tuż przed polem karnym, dzięki temu miał sporo czasu by uderzyć i zrobił to perfekcyjnie w prawy róg bramki, na 1-1.

Juventus - Atalanta: Federico Chiesa bohaterem drugiej połowy

Po rzucie wolnym bitym przez Malinowskiego do piłki omal nie dopadł Zapata, finalnie udaje się Juventusowi zażegnać niebezpieczeństwo, ale pierwsza sytuacja podbramkowa na konto piłkarzy z Bergamo.

Zripostował się bardziej utytułowany zespół równie dobrą akcją. Federico Chiesa stworzył przewagę dryblingiem po lewej stronie pola karnego i dostarczył piłkę Kulusevskiemu, ten strzelił, ale dobrze interweniował Pierluigi Gollini.

Centymetry dzielił Juventus od ponownego wyjścia na prowadzenie w 60. minucie i ponownie w świetle fleszy był Chiesa. Po genialnym zagraniu Ronaldo znalazł się w dogodnej sytuacji, lecz nadał piłce za mało rotacji i trafił tylko w słupek.

"Stara Dama" znów przeważa jednym golem. 73. minuta i znowu Chiesa, który przyjął piłkę i zwinnie się z nią obrócił, brak krycia wykorzystał znakomicie i przebił się przez wychodzącego z bramki Golliniego, było 2-1.

Chęci na prowadzenie ofensywy w końcówce Atalanta miała, ale przeszkadza jej w tym frustracja z niekorzystnych dla niej decyzji sędziowskich. Czerwona kartka dla gracza rezerwowego tej drużyny. Do końca nic się już nie zmieniło i to Juventus sięgnął po raz 14. w swojej historii po "Coppa Italia".