Reklama

Reklama

Turniej Kandydatów. Porażka Jana-Krzysztofa Dudy

Po pięciu kolejnych remisach polski szachista Jan-Krzysztof Duda przegrał partię z liderem Turnieju Kandydatów Janem Niepomniaszczijem z Rosji. Polak ma już do Rosjanina aż 2 pkt straty w klasyfikacji generalnej.

Niepomniaszczij był faworytem partii i grał białymi. Miał inicjatywę od początku, osiągnął sporą przewagę, którą wykorzystał. To pierwsza porażka Dudy w 6. serii madryckiego Turnieju. Polak ma 2,5 pkt, Rosjanin 4,5 pkt, strata jest więc już bardzo duża.

Turniej Kandydatów. Niepomniaszczij liderem w Madrycie

Niepomniaszczij wygrał poprzedni Turniej Kandydatów, a w ubiegłym roku w Dubaju grał o tytuł mistrza świata z będącym na szachowym szczycie od 2013 roku Magnusem Carlsenem. Rosjanin jest znakomitym szachistą, ale o słabej, jak na ten poziom, konstrukcji psychicznej. Początkowo dotrzymywał kroku sławnemu Norwegowi, ale po przegraniu pierwszej partii, całkowicie się posypał. Carlsen zachował tytuł po raz czwarty po wygranych z Anandem, Karjakinem, Caruaną i Niepomniaszczijem.

Reklama

Wygląda na to, że Niepomniaszczij wywalczy prawo do kolejnego starcia o tytuł z Carlsenem. Jest liderem Turnieju Kandydatów w Madrycie, z sześciu partii wygrał aż trzy. Do końca pozostało jednak jeszcze osiem rund. 

Jutro szachiści mają dzień przerwy. W sobotę wkroczą na półmetek rywalizacji. Duda zagra białymi z Hikaru Nakamurą. Powinien wygrać, jeśli myśli o powrocie do rywalizacji o zwycięstwo w madryckim turnieju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL