Reklama

Reklama

Turniej Kandydatów. "Gra Jana-Krzysztofa Dudy jest lepsza niż wynik"

- Wygląda to tak, jakby w futbolu zespół atakował przez 85 minut, a potem przegrywał po golu w 90. minucie - mówi Interii Kamil Mitoń, trener arcymistrza szachowego Jana-Krzysztofa Dudy, który jako pierwszy Polak gra w Turnieju Kandydatów. Na półmetku rywalizacji w Madrycie zajmuje miejsca 4-6, ex equo z Chińczykiem Dingiem Lirenem i Węgrem Richardem Rapportem.

- Mały niedosyt oczywiście jest - mówi Mitoń. - Turniej powinniśmy zacząć od zwycięstwa, bo w pierwszej partii z Rapportem Janek miał wyraźną przewagę. Węgier obronił remis, a ja miałem wrażenie, że do wygranej Jankowi zabrakło odrobiny spokoju. To była jego debiut w Turnieju Kandydatów, emocje były nieuniknione.

Turniej Kandydatów w Madrycie. Dziś Duda zagra rewanż z Rapportem

Dziś od godziny 15 Duda gra rewanż z Węgrem, ale będzie w trudniejszej sytuacji, bo zagra czarnymi. 3 pkt zdobyte w 7 partiach to oczywiście zdecydowanie za mało, by liczyć się w walce o zwycięstwo. W klasyfikacji generalnej turnieju prowadzi Rosjanin Jan Niepomniaszczij 5,5 pkt, przed Fabiano Caruaną - 5. Polak może powalczyć o trzecią pozycję z Hikaru Nakamurą, z którym wczoraj wywalczył remis.

Reklama

Tyle, że w Turnieju Kandydatów liczy się wyłącznie zwycięzca. On otrzyma prawo gry o tytuł mistrza świata z Magnusem Carlsenem w kwietniu 2023 roku. Duda ma najniższy ranking w stawce ośmiu arcymistrzów grających w Madrycie i oczywiście faworytem turnieju nie był.

O skali trudności wyzwania świadczy ostatnie miejsce Alirezy Firouzji uznawanego za geniusza szachów i przyszłego mistrza świata. Carlsen powiedział, że motywuje go już tylko rywalizacja z 19-letnim Irańczykiem grającym dla Francji. W siedmiu partiach w Madrycie Firouzja zdobył zaledwie 2,5 pkt i ostatnią pozycję dzieli z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu.

Turniej Kandydatów. Jan-Krzysztof Duda atakuje, ale nie wygrywa

Duda zremisował sześć partii i jedną przegrał z liderem Niepomniaszczijem. W ubiegłym roku Rosjanin uległ Carlsenowi w meczu o tytuł mistrza świata. Oczywiście bardzo chce rewanżu. Caruana też już grał o tytuł z Norwegiem i marzy, by dać sobie kolejną szansę. Zdaniem Jerzego Kostro, mentora Dudy o wyniku rywalizacji w Madrycie zdecyduje runda 13. w której Polak zagra białymi z Niepomniaszczijem. - Janek będzie pałał żądzą rewanżu - mówi Kostro. - Dla Rosjanina to będzie partia kluczowa.

Co do pierwszej przegranej partii Dudy z Niepomniaszczijem Kostro uważa, że była najlepsza w całym turnieju. - Najwięksi arcymistrzowie chwalili za nią Niepomniaszczija, ale podkreślali, że i Janek spisał się świetnie - przekonuje.

- Gra Janka jest lepsza niż jego wyniki - ocenia Mitoń. - Atakuje, jest aktywny, bardzo dobrze radzi sobie z debiutami, a jednak nie udało mu się dotąd wygrać partii. Wygląda to tak, jakby w futbolu zespół atakował przez 85 minut, a potem przegrywał po golu w 90. minucie - kończy trener Dudy. 

Przypomina, że 24-letni Polak pojechał do Madrytu po naukę. Ona ma zaprocentować w kolejnych Turniejach Kandydatów, bo nikt w ekipie nie ma wątpliwości, że w przyszłości Janek się do nich zakwalifikuje. Jego celem jest walka o tytuł mistrzowski. Stolica Hiszpanii jest tylko ważnym przystankiem na tej drodze.

Dariusz Wołowski

ZOBACZ TEŻ:

Szósty remis Jana-Krzysztofa Dudy

Porażka Jana-Krzysztofa Dudy. Jan Niepomniaszczij był za mocny

Remis Jana-Krzysztofa Dudy z Alirezą Firouzją

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL