Reklama

Reklama

Szósty remis arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy

Jan-Krzysztof Duda zremisował białymi z Amerykaninem Hikaru Nakamurą w siódmej rundzie szachowego turnieju kandydatów w Madrycie. To szósty remis Polaka. Na półmetku imprezy w walce o końcowy triumf liczą się tylko Jan Niepomniaszczi (FIDE) - 5,5 pkt i Fabiano Caruana (USA) - 5.

Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Partia debiutującego w turnieju pretendentów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z dziesięć lat starszym, 11. na światowej liście Amerykaninem, zakończyła się po 40 posunięciach.

Wcześniej obaj tylko jeden raz rywalizowali w szachach klasycznych. W styczniu 2018 roku w turnieju Gibraltar Masters Amerykanin wygrał czarnymi.

- Czy była dzisiaj szansa na wygraną? Może wygrana to za duże słowo, ale Duda od samego początku miał trochę lepszą pozycję. Nakamura musiał dokładnie grać, żeby ją wyrównać i się obronić. Były jeden, dwa momenty, gdzie Janek mógł dokładniej zagrać i postawić przed Amerykaninem trudniejsze problemy praktyczne - skomentował dla PAP trener najlepszego polskiego szachisty, arcymistrz Kamil Mitoń.

Reklama

W innych sobotnich partiach prowadzący w klasyfikacji Niepomniaszczi wygrał czarnymi z Węgrem Richardem Rapportem, odnosząc czwarte, a drugie z rzędu, zwycięstwo w turnieju. Niepokonany w Madrycie Rosjanin, grający pod flagą FIDE, umocnił się na prowadzeniu. Tylko o pół punktu ustępuje mu Caruana, który także zwyciężył w kolejnym pojedynku - tym razem białymi z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu. Amerykanin wygrał w sumie trzy partie i cztery zremisował.

Natomiast sobotnia rywalizacja Chińczyka Dinga Lirena z reprezentantem Francji Alirezą Firouzją nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Turniej pretendentów. Sześć remisów Dudy i jedna porażka

W sześciu pierwszych pojedynkach Duda zremisował białymi z Rapportem i Lirenem, czarnymi z Caruaną, białymi z Radżabowem, czarnymi z Firouzją i doznał jedynej porażki z Niepomniaszczim. W stolicy Hiszpanii zgromadził 3 pkt i na półmetku dzieli czwartą lokatę z Lirenem i Rapportem. Trzeci jest Nakamura - 3,5 pkt.

- Na półmetku turnieju wynik jest, jaki jest, ale myślę, że Janek nie gra tu złych partii, prezentuje się całkiem przyzwoicie. Na pewno mogło być lepiej, bo w pierwszej partii z Rapportem była bardzo duża szansa. Ogólnie gra dość solidne, na dobrym poziomie, ale niestety czegoś brakuje. Nie chcę mówić, że szczęścia. Może trochę odważniejszych decyzji w kluczowych momentach. Bilans to minus 1, ale gra nie wygląda źle. Może więcej oczekiwaliśmy, ale przecież są tu najlepsi szachiści na świecie, a on jest wśród nich najniżej notowany. Szkoda też przegranej, bardzo ciekawej partii z Niepomniaszczim. Janek źle ocenił pozycję, zawierzył intuicji, podczas gdy rywal dokładniej policzył warianty. Była to jednak partia zacięta, po walce, bardzo ciekawa i na dobrym poziomie - ocenił trener Dudy. 

W niedzielę w ósmej rundzie, rozpoczynającej serię gier rewanżowych, Polak zmierzy się czarnymi z Rapportem. W inauguracyjnym pojedynku z Węgrem był najbliżej wygranej w Madrycie.

- W sporcie czasami tak jest - na przykład w piłce nożnej ładnie się gra przez 80 minut, a przegrywa 0:1. Trzeba być odpornym na takie sytuacje. Zostało jeszcze siedem rund, całe drugie koło. Będziemy walczyć. Jest dwóch wyraźnych liderów, ale na pewno w turnieju będzie się jeszcze wiele działo. Poziom partii może się obniżyć, bo do głosu dojdzie zmęczenie. Poza tym niektórzy będą być może  podejmowali ryzykowne decyzje. W związku z tym czeka nas jeszcze wiele emocji - dodał Mitoń.

Ostatnia, 14. runda imprezy w Madrycie odbędzie się 4 lipca. Nazajutrz w razie konieczności zaplanowano dogrywki. Dni przerwy to jeszcze 28 czerwca oraz 2 lipca.

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD. 

Wyniki 7. rundy:

Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Hikaru Nakamura (USA)    remis

Richard Rapport (Węgry) - Jan Niepomniaszczi (FIDE)     0:1

Ding Liren (Chiny) - Alireza Firouzja (Francja)        remis

Fabiano Caruana (USA) - Tejmur Radżabow (Azerbejdżan)   1:0

Klasyfikacja po siedmiu rundach:

1. Niepomniaszczi  5,5 pkt

2. Caruana         5

3. Nakamura        3,5

4. Duda            3

 . Liren           3

 . Rapport         3

7. Radżabow        2,5

8. Firouzja        2,5

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL