Reklama

Reklama

Surowa lekcja dla Jana-Krzysztofa Dudy. Gra z liderem, by nie być ostatni

Partią ze zwycięzcą Janem Niepomniaszczijem z Rosji Jan-Krzsztof Duda kończy dziś w Madrycie szachowy Turniej Kandydatów. Był on surową lekcją dla polskiego arcymistrza, który wciąż walczy o to, by nie zająć w nim ostatniej pozycji.

Po 13 rundach Turnieju na dnie klasyfikacji jest 19-letni Alireza Firouzja - Irańczyk reprezentujący Francję. To musi być głęboki szok dla mistrza świata Magnusa Carlsena, który jakiś czas temu stwierdził, że w szachach motywuje go już tylko genialny Irańczyk.

Turniej Kandydatów. Czy Carlsen będzie bronił tytułu mistrza świata?

Wyciągnięto z tego wniosek taki, że jeśli Firouzja nie wygra Turnieju Kandydatów w Madrycie, Norweg nie przystąpi do obrony tytułu w kwietniu 2023 roku. Już wiadomo, że nie wygra i prawdopodobnie będzie w nim ostatni. Zwyciężył Jan Niepomniaszczij, który kilka miesięcy temu dość gładko przegrał z Carlesnem pojedynek o tytuł. Co w tej sytuacji postanowi Norweg panujący w szachach od 2013 roku?

Reklama

Firouzja był najmłodszym szachistą w historii, który przekroczył granicę 2800 pkt w rankingu FIDE (listopad 2021 roku). Dziś ma 2973 pkt i w stawce ośmiu arcymistrzów rywalizujących w Madrycie ustępuje jedynie Dingowi Lirenowi (2806 pkt). Chińczyka w ogóle nie byłoby w Turnieju Kandydatów, gdyby nie zdyskwalifikowano Sergieja Kariakina za wspieranie Putina.

Rankingi sobie, a klasa i forma szachowa co innego. Niepomniaszczij zwyciężył zdecydowanie (9 pkt), dziś zagra czarnymi z Dudą (5 pkt). Rosjanin może już sobie pozwolić na porażkę. Polak jest w klasyfikacji przedostatni mając tyle samo punktów co ostatni Firouzja (gra dziś czarnymi z Fabiano Caruaną). Turniej w Madrycie był więc bolesną weryfikacją dla dwóch najmłodszych uczestników.

Turniej Kandydatów. Jan-Krzysztof Duda inwestuje w przyszłość

24-letni Duda jest pierwszym Polakiem grającym w Turnieju Kandydatów. Nie krył, że dla niego celem będą kolejne edycje turnieju - za dwa, cztery, czy sześć lat. Szachiści osiągają szczyt możliwości koło trzydziestki. Niepomniaszczij kończy za kilka dni 32 lata. Jest rówieśnikiem Carlsena. Tyle, że genialny Norweg wywalczył tytuł mając niespełna 23 lata. Młodszy z zasiadających na tronie był w historii szachów tylko Garri Kasparow.

Duda jechał do Madrytu z najniższym rankingiem w stawce. Po pięciu remisach przegrał partię z Niepomniaszczijem. Wtedy zaczęły się kłopoty. W rundzie rewanżowej Polak przegrał aż trzykrotnie: z Richardem Rapportem z Węgier, Dingiem Lirenem i Hikaru Nakamurą (USA). Wygrał tylko z Fabiano Caruaną.

Mentor Dudy Jerzy Kostro twierdził, że sukcesem Polaka będzie zakończenie rywalizacji na plusie. To się nie uda. Bilans Dudy to - 3 (różnica między liczbą partii wygranych i przegranych). Kostro mówił o miejscu czwartym, Duda zajmie pozycję 6-8. Ma dziś jeszcze szansę wyprzedzić Rapporta (5,5 pkt), ale też może spaść w klasyfikacji na ostatnie miejsce za Firouzję.

Dariusz Wołowski

ZOBACZ TEŻ:

Jan-Krzysztof Duda przegrał z Hikaru Nakamurą

Siódmy remis Dudy. Niepomniaszczij bezkonkurencyjny

Nareszcie! Historyczny moment. Duda wygrał partię w Turnieju Kandydatów


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL