Reklama

Reklama

Polski arcymistrz przegrał drugi raz z rzędu i spadł na ostatnie miejsce

Jan-Krzysztof Duda przegrał czarnymi z Chińczykiem Dingiem Lirenem w dziewiątej rundzie szachowego turnieju pretendentów w Madrycie. To trzecia, a druga z rzędu, porażka Polaka w tej imprezie. Na prowadzeniu pozostaje Jan Niepomniaszczi (FIDE) - 6,5 pkt.

Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Partia debiutującego w rywalizacji kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z pięć lat starszym najlepszym szachistą Chin i wiceliderem światowej listy była najdłuższa w poniedziałkowej serii. Zakończyła się po blisko sześciu godzinach i 61 posunięciach. Kluczowy błąd, w równej do tego momentu pozycji, Polak popełnił tuż przed pierwszą kontrolą czasu. Potem długo walczył o remis, ale rywal nie wypuścił szansy.

Reklama

Wcześniej obydwaj cztery razy spotykali się w partiach klasycznych. Raz wygrał Chińczyk, a trzy pojedynki, w tym ten w drugiej rundzie w Madrycie, zakończyły się remisem.

Szachy. Lider grał z wiceliderem

W najwcześniej zakończonej poniedziałkowej partii grający pod flagą FIDE Rosjanin Jan Niepomniaszczi zremisował czarnymi z wiceliderem Fabianem Caruaną. Amerykaninem był bliższy zwycięstwa, ale nie znalazł prowadzącej do niego kontynuacji. Dzięki temu Rosjanin utrzymał przewagą punktu nad poniedziałkowym rywalem.

W pojedynku dwóch innych debiutantów w turnieju reprezentant Francji Alireza Firouzja pokonał Węgra Richarda Rapporta, odnosząc pierwsze zwycięstwo w turnieju. Z podobnego sukcesu cieszył się także Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu, który okazał się lepszy od Amerykanina Hikaru Nakamury.

W tej sytuacji Duda (sześć remisów, trzy porażki) spadł na ostatnie miejsce w klasyfikacji i w stolicy Hiszpanii pozostaje jedynym uczestnikiem bez zwycięstwa.

Wtorek będzie trzecim dniem przerwy w turnieju. W środę w 10. rundzie Polak zmierzy się białymi z wiceliderem Caruaną.

Ostatnia, 14. runda imprezy w Madrycie odbędzie się 4 lipca. Nazajutrz w razie konieczności zaplanowano dogrywki. Ostatni dzień przerwy zaplanowano na sobotę 2 lipca.

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD. 

Wyniki 9. rundy:

Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Ding Liren (Chiny)       0:1                

Alireza Firouzja (Francja) - Richard Rapport (Węgry)   1:0

Fabiano Caruana (USA) - Jan Niepomniaszczi (FIDE)     remis

Tejmur Radżabow (Azerbejdżan) - Hikaru Nakamura (USA)  1:0

Klasyfikacja po dziewięciu rundach:

1. Niepomniaszczi  6,5 pkt

2. Caruana         5,5

3. Nakamura        4,5

4. Liren           4,5

5. Radżabow        4

6. Firouzja        4

7. Rapport         4

8. Duda            3

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL