Reklama

Reklama

Polak na dnie Turnieju Kandydatów. Co się dzieje z Janem-Krzysztofem Dudą?

Zaledwie 0,5 pkt w ostatnich czterech partiach i spadek na ostatnie miejsce w klasyfikacji generalnej Turnieju Kandydatów bez jednej choćby wygranej. 24-letni Jan-Krzysztof Duda przeżywa w Madrycie bardzo trudne chwile.

Jako jedyny z grona ośmiu arcymistrzów szachowych jeszcze w stolicy Hiszpanii nie wygrał. A przecież zaczął tak dobrze, od ogromnej przewagi w partii z Richardem Rapportem, której jednak nie udało się wykorzystać (remis). Po pięciu partiach Duda miał 2,5 pkt w klasyfikacji generalnej i był na trzeciej pozycji. Bez szans na zwycięstwo w turnieju, ale z widokami na dobry wynik.

Turniej Kandydatów. Pierwsza porażka załamała Dudę?

Wściekłość po pierwszej porażce z liderem Rosjaninem Janem Niepomniaszczijem wskazywała na to, że Polak będzie chciał się odegrać. Emocje bywają jednak w szachach złym doradcą. Duda przegrał dwie ostatnie partie - rewanżowe z Rapportem i Chińczykiem Dingiem Lirenem. Dziś jest dzień przerwy w turnieju, jutro Polak zmierzy się białymi z wiceliderem Fabiano Caruaną. Do końca Turnieju Kandydatów pozostało pięć rund.

Reklama

Polak jest dziś na ostatnim miejscu w klasyfikacji generalnej (3 pkt) ze stratą aż 1 pkt do Rapporta, Alirezy Firouzji i Tejmura Radżabowa (po 4 pkt). Wygląda na zniechęconego do walki. Jego trener Kamil Mitoń tłumaczył, że gra Dudy jest lepsza niż wyniki.

Turniej Kandydatów. Czy J-K Duda odbije się od dna?

Wiadomo już, że pierwszy start polskiego szachisty w Turnieju Kandydatów nie zakończy się sukcesem. Nikt na to nie liczył, Duda ma najniższy ranking w stawce, jest młody, ma czas na rozwój. Jego mentor Jerzy Kostro stawiał jednak, że Polak zakończy zawody w Madrycie w środku stawki z zerowym bilansem (ta sama liczba zwycięstw i porażek). Dziś wydaje się to nieziszczalnym marzeniem: bilans Polaka wynosi -3.

ZOBACZ TEŻ:

"Gra Janka jest lepsza niż wyniki" - mówi Interii trener Kamil Mitoń

Polski arcymistrz przegrał drugi raz z rzędu i spadł na ostatnie miejsce w Turnieju Kandydatów

Polak kontra geniusz z Iranu. Kaprysy młodego giganta

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL