Reklama

Reklama

Nareszcie! Historyczny moment. Duda wygrał partię w Turnieju Kandydatów

Dopiero w 10. rundzie Turnieju Kandydatów w Madrycie polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda wygrał swoją pierwszą partię. W dodatku z wiceliderem klasyfikacji generalnej Fabiano Caruaną. Polak odbija się od dna.

Duda jest pierwszym Polakiem występującym w Turnieju Kandydatów. Co zrozumiałe, jego dzisiejsze zwycięstwo nad Caruaną jest pierwszym triumfem szachisty z Polski w historii tego turnieju. Niewiele to zmieni jednak w sytuacji Dudy. Nasz arcymistrz był ostatni w klasyfikacji generalnej, po dwóch kolejnych porażkach w niedzielę i poniedziałek. W poprzednich czterech rundach Duda wywalczył zaledwie 0,5 pkt.

O co walczy Duda w Turnieju Kandydatów?

Polak nie ma już cienia opcji na walkę o zwycięstwo w madryckim turnieju. Taką szansę miał Caruana - drugi w klasyfikacji generalnej ze stratą 1 pkt do lidera Jana Niepomniaszczija z Rosji (6,5 pkt po 9 partiach). Amerykanin włoskiego pochodzenia grał z Dudą czarnymi, ale ryzykował walkę o zwycięstwo. Polak bezlitośnie skontrował, pozbawiając rywala złudzeń. Rywala, z którym miał dotąd najgorszy bilans bezpośrednich spotkań z wszystkich siedmiu arcymistrzów występujących w Madrycie.

Reklama

Caruana już raczej nie wygra Turnieju Kandydatów. Jego strata do Niepomniaszczija wzrosła do 1,5 pkt. Do końca pozostały cztery rundy. Prawdopodobnie to Rosjanin będzie zwycięzcą i wywalczy prawo do gry z Magnusem Carlesnem o tytuł mistrza świata w kwietniu 2023 roku.

Czy Magnus Carlsen będzie bronił tytułu?

Chyba, że Norweg zdecyduje, iż nie chce już bronić tytułu. Jest mistrzem od 2013 roku. Niedawno wspominał, że w szachach motywuje go już tylko 19-letni Alireza Firouzja. Irańczyk występujący pod flagą francuską też gra w Madrycie, ale nie ma szans na zwycięstwo. Z nim Polak będzie walczył o to, by nie być ostatnim w klasyfikacji generalnej.

Jutro Duda gra czarnymi z Tejmurem Radżabowem, w piątek białymi z Firouzją, w niedzielę czarnymi z Hikaru Nakamurą, w poniedziałek białymi z Niepomniaszczijem. Rosjanin był jedynym, z którym Duda przegrał w pierwszej rundzie turnieju. Po pięciu remisach w partiach otwierających madrycką imprezę.

ZOBACZ TEŻ:

Polak na dnie Turnieju Kandydatów. Co się dzieje z Janem-Krzysztofem Dudą?

Polski arcymistrz przegrał drugi raz z rzędu

"Gra Jana-Krzysztofa Dudy lepsza niż wyniki"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL