Reklama

Reklama

Wimbledon 2015. Piotr Wozniacki: Nie polecam rodzicom trenowania dziecka

Piotr Wozniacki zaznaczył, że jest nadal trenerem córki Caroline tylko dlatego, że ona na to nalegała. „Nie polecam tego rodzicom dziecka, które zajmuje się zawodowo tenisem” – powiedział ojciec Dunki polskiego pochodzenia, grającej obecnie w Wimbledonie.

W sobotę pańska córka, piąta rakieta świata, zagra w trzeciej rundzie Wimbledonu z Włoszką Camilą Giorgi. W dwóch poprzednich spotkaniach awans nie przychodził jej tak łatwo, jak można byłoby założyć.

Piotr Wozniacki: -
Jeśli chodzi o drugą rundę z Czeszką Denisą Allertovą, to jak prowadzisz 6:1, 5:1, to powinieneś szybko skończyć mecz. Karolina chciała skończyć, ale nie chciała grać i to ta różnica. W takiej sytuacji, gdy prowadzi grę, to nie może tych piłek oddawać.
- Rywalka musiałaby grać kosmiczny tenis, a ona po prostu nie robiła błędów, uderzała solidnie. Nic poza tym. A Karolina zaczęła się denerwować, wyleciało jej z głowy wszystko, co ćwiczyliśmy pod względem taktycznym przed meczem i doszło do tie-breaka. Szczęśliwie dokończyliśmy ten mecz wolą walki i trochę chyba doświadczeniem.
Uważa pan to za niepokojący sygnał czy to po prostu kwestia wchodzenia w turniej?

- Owszem, zdarzają się takie sytuacje. Ona musi z tego wyciągnąć wnioski. Tak jak w pierwszym meczu zaczęła od 1:4 z Chinką Zheng Saisai, ale na szczęście później ruszyła i wygrała tę partię 7:5. Z Allertovą z kolei stworzyła sobie luksusową sytuację, potem zaczęła niepotrzebnie kombinować.
W półfinale turnieju w Eastbourne, który stanowił ostatni sprawdzian przed wielkoszlemowymi zmaganiami w Londynie, córka skreczowała z powodu bólu pleców. Ten uraz wciąż jej dokucza?

- Każdego zawsze coś boli. Nawet, gdyby to było coś poważniejszego, gdy wychodzisz na kort, to grasz, bo działa adrenalina itp. Po Wimbledonie będzie miała czas na relaks i całkowity odpoczynek. A teraz człowiek wychodzi na kort, żeby wygrać. Jak już jesteś na nim, nie możesz zwalać winy na to, że coś cię tam bolało. To niepoważne. Jak już wychodzisz, musisz dać z siebie wszystko.
Wydaje się, że pan - na tle reszty sztabu - reaguje podczas pojedynków córki dość spokojnie na przebieg wydarzeń. Po tylu latach w roli jej szkoleniowca przyzwyczaił się pan do tych emocji i stąd to opanowanie?

- W środku na pewno nie jestem spokojny. Jeśli chodzi o zewnętrzny odbiór, to staram się być opanowany, by nie denerwować swojej zawodniczki, by wiedziała, że jest wszystko w porządku. Nie zawsze się to udaje.
Da się zauważyć, że córka często zerka w pana kierunku - zarówno po udanych, jak i po słabszych zagraniach. To efekt wypracowany podczas waszej współpracy? Niektóre zawodniczki zamykają się jakby w swoim świecie podczas meczów i nie utrzymują zbytnio kontaktu wzrokowego z trenerem.
- U nas zawsze tak było, bo od dziecka jesteśmy razem. To moja córka i wiadomo, że taka współpraca jest na dobre i na złe. Tak było, jest i chyba już zostanie.
Wraz dojrzewaniem tenisistek jest coraz mniej duetów, gdzie ojciec i córka funkcjonują jako trener i zawodniczka. Te drogi z czasem się rozchodzą. Co jest przyczyną tego, że w rodzinie Wozniackich taki system nadal się sprawdza?
- To żaden sekret. Próbowaliśmy, by Karolina pracowała z kimś innym, bo czasem chciałoby się odpocząć od touru, od tego wszystkiego. To jednak jest wymagająca praca, a już zwłaszcza gdy dotyczy dziecka. Okazało się jednak, że to nie było to. Karolina sama uznała, że jak ma grać w tenisa, to ja mam ją trenować. A to ona decyduje, nie ja.
To chyba odwrócenie typowej relacji rodzic-dziecko, gdzie to zazwyczaj ten pierwszy ma decydujący głos.
- Tu nawet nie chodzi o to, że to moje dziecko. Ona gra i wybiera, kogo chce mieć w swoim teamie. Dopóki chce, bym w nim był, nie mam innego wyjścia. Gdyby to był zawodnik spoza rodziny, to bym powiedział "sorry, ale biorę roczny czy dwuletni urlop i odcinam się". Ale tutaj nie ma jak. To z jednej strony przyjemne, że chce mnie jako trenera, z drugiej naprawdę kawałek ciężkiej pracy. Ten, kto tego nie przeżył, na pewno tego nie zrozumie.

Reklama

- Wszystkim rodzicom życzę, by pomagali dzieciom, ale radzę, by trzymali się jak najdalej od trenowania ich na dalszym etapie rozwoju tenisisty. To indywidualny sport i wszystkich meczów nie wygrasz. Dużo rzeczy może być przyjemnych, jednak rodzic może mieć inną rolę - menedżera, pomocnika. A lepiej, żeby ktoś chłodnym - stojąc z boku i znając się na tenisie - poprowadził gracza. Nie zawsze się to jednak udaje.

Jesteście państwo w stanie całkowicie oddzielić tzw. życie zawodowe od prywatnego? Czy zdarza się jednak poruszyć jakiś tenisowy temat podczas spotkań w gronie rodzinnym?

- W domu w ogóle nie rozmawiamy o tenisie. Gdy jesteśmy na korcie, to jest tenis, ale poza kortem go nie ma. W domu każdy ma obowiązki, którymi ma się zająć i tyle.

Córka podobno ma smykałkę do piłki nożnej. Jako były piłkarz wprowadza pan do treningu elementy tego sportu?

- Kiedyś graliśmy często w siatkonogę. Teraz już mniej, za to rzucamy więcej piłką od futbolu amerykańskiego, co jest związane z kolei z tym, by rozgrzewała barki i poprawiła serwis.

Zawodnicy często wspominają o magii Wimbledonu na tle innych turniejów. Dla trenerów również jest to wyjątkowa impreza?

- Wyjątkowe jest to, że gramy na trawie w miejscu, w którym grało się także 100 lat temu. Jak widać nic się tu w większości nie zmienia. Poza kortami, bo pod tym względem idzie się z postępem czasu. Wszystko inne jest konserwatywne jak dawniej - choćby białe stroje. Myślę, że u każdego zawodnika, gdyby robił klasyfikację, to Wimbledon będzie numerem jeden.

A dalej?

- Dalej uszeregowałbym US Open, Roland Garros i Australian Open. W USA jest "big show" i dużo ludzi. A Paryż i Melbourne umieściłbym w następnej kolejności, ale są one równie ważne pod względem sportowym. Obojętnie który z tych turniejów chciałbym, żeby Karolina wygrała.

Rozmawiała: Agnieszka Niedziałek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje