Reklama

Reklama

US Open - organizatorzy przygotowują plan działania

Organizatorzy wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku przygotowują dokładny plan działania, który umożliwi rozegranie turnieju na przełomie sierpnia i września. Loty mają być grupowe, a tenisiści będą przechodzić testy na zakażenie koronawirusem.

Wszystkie loty mają być czarterowe, w samolotach nie będzie żadnych przypadkowych osób, testy zawodnicy i ich sztaby mają przechodzić jeszcze przed wejściem na pokład. Wszyscy mają mieszkać we wskazanych hotelach i codziennie będą mieli sprawdzaną temperaturę ciała.

Kibice nie zasiądą na trybunach, a osoby, które danego dnia nie będą rozgrywać meczów, nie będą miały wstępu do szatni.

To tylko część restrykcji, jakie czeka na uczestników tegorocznej edycji. Związane są one z pandemią koronawirusa, która w dużym stopniu dotknęła także Amerykanów, a zwłaszcza stan Nowy Jork. Według ostatnich danych w USA zakażonych jest ponad 1,8 mln osób.

Reklama

"Te wszystkie plany mogą się jeszcze zmienić, ale są mocno dyskutowane. Żadne ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale robimy wszystko, by do rywalizacji doszło" - powiedziała agencji AP przedstawicielka amerykańskiego związku tenisowego Stacey Allaster.Ona sama nie ma jeszcze pewności, czy turniej w ogóle się odbędzie, ale jeśli organizatorzy się na to zdecydują, wówczas rozegrany zostanie na pewno w Nowym Jorku i w ustalonych wcześniej datach. 

Zmiana terminu i miejsca nie wchodzą w grę.

"Jesteśmy w 150 procentach skupieni na tym, by stworzyć bezpieczne środowisko do rozegrania US Open. To jest jedyna rzecz, o jakiej myślimy, gdy tylko się obudzimy. Ostateczne decyzje na pewno zapadną do końca czerwca, bo wiemy, że wszyscy na nie czekają" - powiedziała Allaster.

Od marca nie odbywają się żadne zawody pod szyldem WTA, ATP i ITF. Odwołane są wszystkie imprezy do końca lipca. Wielkoszlemowy French Open został z kolei przeniesiony z maja na wrzesień, a Wimbledon całkowicie anulowany - po raz pierwszy od 1945 roku.

"Nie ma żadnego konkretnego protokołu dla tenisistów, jak zachowywać się w dobie pandemii. Działamy po omacku i zwyczajnie staramy się znaleźć jakieś odpowiednie rozwiązania. Na pewno wszyscy zgodzą się z jednym, że w tej chwili najważniejsze jest chronienie zdrowia wszystkich uczestników i minimalizowanie rozprzestrzeniania się choroby" - powiedział Stuart Miller z ITF.

Allaster przyznała, że to będzie specyficzny turniej, zawodnicy będą musieli się dopasować do konkretnych działań."Osoby, które będą chciały trenować, nie będą miały dostępu do innych kortów czy szatni. Muszą się dostosować do tego, że przychodzą w dresach i tak też opuszczają kompleks. Nie będzie też możliwości zwiedzania Nowego Jorku. Ktoś, kto przyjedzie na turniej, będzie musiał  dostosować się do obowiązujących zasad i zminimalizować kontakty z innymi ludźmi" - podkreśliła.Cały plan, jaki przygotowują organizatorzy, będzie omawiany ze specjalnie powołaną komórką medyczną, ale także z władzami miasta, stanu i rządu.

"Spędzamy bardzo dużo czasu na analizę całej sytuacji i znalezienie odpowiedniego modelu działania. Bierzemy pod uwagę mnóstwo scenariuszy. Mamy całkowite wsparcie gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo i rządu" - powiedziała Allaster. 

Na całym świecie na koronawirus zachorowało już ponad 6,1 mln osób, a prawie 106 tys. zmarło.

mar/ cegl/

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL