Reklama

Reklama

Urazy kolan zmorą tenisistów

Serena Williams wycofała się z tegorocznego US Open z powodu kontuzji kolana i operacji jaką musiała przejść - to jeden z komunikatów, jakie często pojawiają się w sportowych serwisach.

Według dr ortopedy Roberta Mioduszewskiego z Carolina Medical Center w Warszawie urazy tej części nogi są odpowiedzialne w 40 procentach przypadków.za przedwczesne zakończenie kariery sportowej.

Najważniejszym, a jednocześnie najwrażliwszym elementem kolana jest wiązadło krzyżowe. - To jest jak układ kierowniczy w samochodzie, jeśli nie funkcjonuje prawidłowo, to może dojść do sytuacji podobnej do wypadnięcia z drogi - powiedział dr Mioduszewski.

Zarówno Serena Williams jak i inne narzekające na urazy kolana gwiazdy sportu, według wszelkiego prawdopodobieństwa wrócą jednak z powodzeniem na sportowe areny. - Według statystyk z USA jeszcze w 1984 przy interwencji chirurgicznej zesztywniało 20 procent kolan, teraz ten odsetek spadł niemal do zera - pocieszał dr Mioduszewski.

Reklama

28 sierpnia w Warszawie odbędzie I Zjazd Traumatologii Sportowej, na który zaproszono kilkunastu ortopedów, którzy mają na swoim koncie leczenie największych gwiazd sportu.

Witold Cebulewski, Sopot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy