Turniej WTA w Bogocie. Maria Camila Osorio Serrano odniosła życiowy sukces

Kolumbijka Maria Camila Osorio Serrano pokonała rozstawioną z "piątką" Słowenkę Tamarę Zidansek 5:7, 6:3, 6:4 w finale turnieju WTA w Bogocie. To życiowy sukces i pierwszy w karierze tytuł 19-letniej tenisistki, która jest 180. rakietą świata i startowała z tzw. dziką kartą.

Niedzielny pojedynek Osorio Serrano i 93. na liście WTA Zidansek, które zmierzyły się po raz pierwszy, trwał dwie godziny i 48 minut i był zdecydowanie najdłuższym tegorocznym finałem zawodów kobiecego touru.

Kolumbijka doskonale wykorzystała tzw. dziką kartę otrzymaną od organizatorów, dzięki której nie musiała się przebijać przez eliminacje. Zawodniczka, która po raz czwarty w karierze zaprezentowała się w głównej drabince takich zmagań, w drodze do finału nie straciła seta.

Jest ona najniżej notowaną triumfatorką imprezy cyklu od trzech lat. W 2018 roku z takiego sukcesu cieszyła się Rosjanka Margarita Gasparian, ówczesna 299. rakieta globu. Osorio Serrano jest też czwartą nastolatką, która w tym sezonie wygrała turniej WTA - wśród trzech wcześniejszych jest Iga Świątek, która zwyciężyła w Adelajdzie.

Tenisistka pochodząca z miasta Cucuta to mistrzyni juniorskiej rywalizacji w wielkoszlemowym US Open z 2019 roku. Jest trzecią reprezentantką gospodarzy, która zwyciężyła w mającym 23-letnią historię turnieju w Bogocie. Poprzednią - w 2010 roku - była Mariana Duque Marino.

Osorio Serrano już w poprzednim starcie w tej imprezie pokazała się z dobrej strony. W 2019 roku, kiedy również dostała tzw. dziką kartę, jako 438. rakieta świata dotarła do ćwierćfinału. W nim po zaciętej, trzysetowej walce uległa późniejszej triumfatorce Amerykance Amandzie Anisimovej.

Starsza o cztery lata Zidansek również w drodze do finału nie straciła seta. Wciąż czeka ona na pierwszy tytuł w zawodach cyklu (w dorobku ma dwa w imprezach rangi 125). W finale była wcześniej w 2019 roku w Norymberdze.

W turnieju na kortach ziemnych w Kolumbii (pula nagród 235 000 dol.) rywalizowały dwie polskie deblistki. Paula Kania-Choduń i Katarzyna Piter występowały z zagranicznymi partnerkami - obie odpadły w drugiej rundzie.

Wynik finału:

Maria Camila Osorio Serrano (Kolumbia) - Tamara Zidansek (Słowenia, 5) 5:7, 6:3, 6:4

Dowiedz się więcej na temat: maria camila osorio