Reklama

Reklama

Tenis. Sierzputowski, trener Świątek: Realny byłby powrót do gry w przeniesionym US Open

Piotr Sierzputowski zaznaczył, że Iga Świątek stopniowo będzie wracała do zajęć na korcie, a potem w planach będą wspólne treningi za granicą. "Realny byłby powrót do gry na US Open, jeśli zostałby przeniesiony do Indian Wells" - powiedział trener 18-letniej tenisistki.

Żartobliwie można powiedzieć, że koniec obijania się, bo od poniedziałku otwarte ponownie są korty tenisowe w kraju...

Piotr Sierzputowski: - Wreszcie nie tylko sam trening ogólnorozwojowy, ale też trochę tenisa. Ale wiadomo, powoli, nigdzie nam się nie śpieszy. Nie można zostać w tyle, więc trzeba ćwiczyć, ale na razie cały czas to będzie takie trenowanie bez większego celu. To trudne, żeby w takiej sytuacji utrzymać chęć i mobilizację, ale trzy-cztery razy w tygodniu będziemy spotykać się na korcie.

Reklama

Jak długo będzie obowiązywała ta częstotliwość?

- Jeszcze przez trzy-cztery tygodnie Iga ma mocniejszą dawkę ogólnorozwojówki, więc dawka tenisa będzie delikatna. Bez przemęczania się, bo w takich okolicznościach łatwo o kontuzję. Mam też nadzieję, że po tym czasie pojawią się może jakieś pierwsze wieści, gdzie coś może się odbyć. Niekoniecznie muszą to być informacje o imprezach, które dojdą do skutku, ale wstępne wiadomości, do czego będziemy się mogli przygotowywać. Jakieś ligi zagraniczne lub opcja umówienia się na wspólne treningi. Raczej w turniejach, które będą organizowane w Polsce, nie będziemy grali. Czekamy na coś międzynarodowego.

Pana podopieczna w przeszłości trenowała już nieraz w Czechach. To tamtejsza liga jest w pierwszej kolejności brana pod uwagę?

- Myślimy bardziej, żeby tam pojechać potrenować. Myślę, że w Pradze znajdzie się spokojnie ze trzy lub cztery zawodniczki z Top100 rankingu WTA. Można tam spotkać, np. siostry Pliskove. Na pewno byśmy próbowali dołączyć się na wspólne treningi, by móc się sprawdzić i zobaczyć, na jakim poziomie jesteśmy.

Wyjazd np. do akademii Rafaela Nadala lub Patricka Mouratoglou też wchodzi w rachubę?

- Myślę, że tak. Tylko to wszystko zależy od otwarcia granic. Samolotem jednak nigdzie na razie nie polecimy, a podróż samochodem do Czech nie jest jeszcze bardzo długa. Do Francji czy na Majorkę już w ten sposób nie dotrzemy.

Nad czym w najbliższym czasie będzie pracować Iga Świątek?

- Ogólnie nad techniką. Nad forhendem pracujemy cały czas, żeby go wzmacniać, ale to nie są jakieś ogromne zmiany. Większe będziemy wprowadzać na returnie i woleju. W przypadku forhendu bardziej chodzi o powtarzalność i uzyskanie pewności siebie.

W związku z przerwą w rywalizacji co jakiś czas pojawiają się różne tematy do dyskusji. Jednym z nich jest propozycja połączenia organizacji WTA i ATP. Co pan o tym sądzi?

- Nie widzę celu. Jako wsparcie, wspólna wizja i plan działania - super, ale mogą pod tym względem współpracować ze sobą dwie odrębne organizacje. Wartość tenisistek i tenisistów przeliczana jest na pieniądze, show zarabia. Nie znam dokładnych danych, ale obie organizacje mają swoje utarte schematy działania za przyzwoleniem obu stron - zawodników i organizatorów. Łączenie byłoby więc chyba bardziej tylko wizerunkowe niż miało polegać na robieniu takich samych turniejów. Oczywiście byłoby fajnie, gdyby kobiety i mężczyźni mieli takie same rangi turniejów i pule nagród, ale wydaje mi się, że na ten moment nie jest to możliwe.

- Wydaje mi się, że na dłuższą metę w przeciągu całego roku trudno będzie dzielić wszystko po równo i będzie to trochę nieuczciwe, bo to są dwie dyscypliny - nie ma się co oszukiwać. Dalej tenis, ale to jest biznes i dwie firmy. Nie widzę sensu ich łączenia. Ale jeśli usiądą do stolika, żeby planować, gdzie można razem wystartować, by było bardziej prestiżowo i by był zysk, to jestem jak najbardziej "za".

Głośno było też o szczepionce na koronawirusa po słowach Novaka Djokovica...

- Jestem całkowicie przeciwny takim wypowiedziom. Rozumiem jego podejście, wizję świata i życia. Ale łatwo tak mówić człowiekowi, który tak naprawdę nie ma za dużego ryzyka, a inni na tym cierpią. Nie chcę wyrokować, czy to jest dobre czy złe, bo teraz nikt nie wie, jak ta szczepionka będzie wyglądać. Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć, czy zbiorowa odporność jest potrzebna i czy szczepionki działają.

Niektórzy twierdzą, że bez niej trudno będzie o wznowienie rywalizacji w tenisie...

- Wydaje mi się, że jak najbardziej możliwy jest powrót do gry bez niej. Są przecież testy i to skuteczne. Można badać zawodników. Uważam, że powinno być to robione na lotnisku zaraz po przybyciu i organizatorzy powinni zadbać o to, by przebadany został cały team. Nawet jeśli zawodnik miałby to sfinansować z własnej kieszeni, to powinna to być dobra droga.

Pesymiści mówią, że w tym roku nie odbędzie się już żaden międzynarodowy turniej tenisowy. Pan ma inne zdanie?

- Jeszcze miesiąc temu byłem bardzo sceptyczny co do szans na powrót do gry w tym sezonie. Ale teraz - patrząc na to, w jakim kierunku idziemy - wydaje mi się, że realny byłby powrót na US Open, jeśli rzeczywiście zostałby przeniesiony do Indian Wells. Uważam ten pomysł za strzał w dziesiątkę. Tam już praktycznie nie ma nowych przypadków zakażeń. Jest bardzo dużo przestrzeni i stosunkowo małe zaludnienie, bo są tam praktycznie same pola golfowe i domki jednorodzinne. Tylko pytanie, czy otworzą nam granice, by się tam dostać?

Czy na takich przenosinach nie ucierpi jednak ranga tej imprezy wielkoszlemowej?

- Myślę, że turniej ucierpiałby pod kątem finansowym, ale to wynik ogólnej koniunktury teraz na rynkach. Sponsorzy będą zmniejszali swoje wkłady szukając oszczędności, to logiczne. Myślę, że odczuje to cała gospodarka, nie tylko imprezy tenisowe. A niższa ranga? Wydaje mi się, że turniej w Indian Wells był zawsze pierwszym pod tym względem po Wielkim Szlemie. Moim zdaniem kompleks spełnia więcej niż minimalne oczekiwania. Jest tam ok. 10 dużych obiektów, łącznie ok. 30 kortów. Niektóre Wielkie Szlemy nawet nie mogą pochwalić się taką infrastrukturą i nie są w stanie pomieścić tylu kibiców naraz. Jedyny problem to zakwaterowanie zawodników i kibiców, bo to jednak dużo większe przedsięwzięcie niż turniej WTA i ATP.

Na chwilę obecną tydzień po zakończeniu US Open miałby się rozpocząć przeniesiony na jesień French Open...

- Pytanie czy się odbędzie i jak to będzie zaplanowane, ale jeśli trzeba będzie jechać i wracać, to tak zrobimy. Nie zawsze pracownik zgadza się z tym, co pracodawca powie. W tym wypadku tak to wygląda. Myślę, że Iga w razie czego będzie chętna, by wystąpić w obu imprezach. Nie sądzę, by powiedziała sobie, że nie zagra dwóch Wielkich Szlemów, bo jest tylko tydzień przerwy na przelot z USA do Europy. Podejrzewam, że każdy będzie chciał zagrać w obu tych turniejach.

Tyle że Świątek ma do obrony dużo punktów za ubiegłoroczną 1/8 finału w Paryżu...

- Zgadza się, ale pytanie jeszcze, jak kwestia punktów zostanie rozwiązana. Poza tym, jeśli ma dużo punktów za French Open, to niech zbuduje je sobie teraz w USA. Zawsze jest jakieś rozwiązanie. To tylko kwestia planowania i wyznaczania sobie celu, czego obecnie nam brakuje.

Agnieszka Niedziałek

an/ krys/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama