Reklama

Reklama

Tenis. Iga Świątek i jej ojciec odznaczeni przez prezydenta Dudę

Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i promocję kraju. 19-letnia zawodniczka 10 października wygrała turniej Rolanda Garrosa - to pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu.

- To bardzo ważna chwila. Dla mnie osobiście, ale także dla polskiego sportu. (...) To niewątpliwie wydarzenie o charakterze dziejowym - podkreślił prezydent.

Jak dodał, nastolatka dostarczyła rodakom wielkich przeżyć i dumy. Przypomniał początek jej przygody z tenisem i sukcesy w rywalizacji juniorskiej.

- Ale to wielkie objawienie kolejnej nadziei polskiego tenisa nastąpiło cztery lata temu, gdy wstępując do gry seniorskiej wygrała pani od razu właściwie turniej ITF w Sztokholmie. To było wydarzenie, które wszystkim obserwującym szczegółowo kariery naszych tenisistów pokazało, że z całą pewnością to jest zawodniczka, która w przyszłości polskiego tenisa może znaczyć bardzo wiele - wspominał.

Reklama

Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że to sport niezwykle elegancki i prestiżowy, co sprawia, że sukcesy odnoszone w nim mają ogromne znaczenie dla promocji kraju.

W piątek uhonorowany został także ojciec zawodniczki - Tomasz Świątek. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP przyznał, że to, iż rodzic otrzymał dużo wyższe odznaczenie niż sam sportowiec, jest trochę nietypową sytuacją.

- To jest znak naszej dumy, znak pani wielkiego zwycięstwa. (...) To jest także znak nadziei na przyszłość i mam nadzieję, że to odznaczenie otwiera dla pani nowy szereg kolejnych zwycięstw i cały szereg kolejnych wielkich satysfakcji - pani osobistych, ale i nas wszystkich, całego kraju. Kolejnych wielkich zwycięstw, po których może mnie jeszcze się to przydarzy, a może kolejni prezydenci będą mogli wręczać pani coraz wyższe odznaczenia - argumentował.

Podkreślił wielką rolę ojca nastolatki w jej niedawnym triumfie. Przypomniał też o dawnej karierze wioślarskiej Tomasza Świątka, olimpijczyka z Seulu. - Chyba wszyscy wiemy, że gdyby tata nie był na tym korcie, gdyby nie to, że się poświęcał i czynił różnego rodzaju nakłady na to, by ta pani kariera mogła być realizowana...A wiemy, że nie jest to łatwe i tanie. To był wielki wysiłek rodzinny - ocenił.

Prezydent dodał też podziękowania za to, jaką osobą jest nastolatka. Zwrócił uwagę, że nie miała indywidualnego nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum i łączyła wówczas codzienną edukację z treningami, osiągając przy tym dobre wyniki w szkole.

- Pani Igo, za to także jest to odznaczenie. Bardzo dziękuję za tak piękny przykład dla innych młodych zawodników, że także tą zwykłą, prostą drogą można osiągać wielkie sukcesy - podsumował.

W piątkowej uroczystości wziął udział również m.in. wicepremier Piotr Gliński. Docenił on udział w historycznym zwycięstwie Świątek jej sztabu i najbliższych, zwracając uwagę, że był to efekt pracy zespołowej. - Przyniosła ona ten gigantyczny sukces. Jeden z największych w historii polskiego sportu - podkreślił.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył, że ten triumf "to jest wyróżnienie, ale przede wszystkim zobowiązanie". Rozwinął temat obowiązków polskiego państwa wobec sportu i wobec ludzi, którzy go uprawiają, a szerzej wobec roli sportu dla polskiego społeczeństwa. Przypomniał o programach i dofinansowaniu polskiego tenisa. - Będziemy dalej systemowo wspierać polski tenis, a także inne sporty. Obejmuje to także zawodników niepełnosprawnych - zadeklarował.

Świątek i jej sztabowi szkoleniowemu życzył spokoju i kontynuacji wspaniale zapowiadającej się kariery. Gliński dodał też, że przewidziane są za ten triumf nagrody indywidualne, ale najpierw zmienione musi zostać obowiązujące rozporządzenie. - Bo ono nie obejmuje trenerów przy takim sukcesie, który na pewno jest większym sukcesem niż wiele mistrzostw świata i Europy. Rozporządzenie trzeba zmienić, bo ono uwzględnia tylko czempionat globu i Starego Kontynentu - zastrzegł.

an/ co/

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL