Reklama

Reklama

Tenis: Dziennikarze z kilkunastu krajów zagrają w Szczecinie

XXV Mistrzostwa Świata Dziennikarzy w Tenisie Ziemnym odbędą się po raz w Polsce, w Szczecinie, między 14 a 20 lipca. Weźmie w nich udział ponad 150 uczestników z 17 krajów. Dzisiaj w Teatrze Wielkim w Warszawie zaprezentowano szczegóły tej imprezy.

XXV Mistrzostwa Świata Dziennikarzy w Tenisie Ziemnym odbędą się po raz  w Polsce, w Szczecinie, między 14 a 20 lipca. Weźmie w nich udział ponad 150 uczestników z 17 krajów. Dzisiaj w Teatrze Wielkim w Warszawie zaprezentowano szczegóły tej imprezy.

Turniej rozegrany zostanie na kortach Szczecińskiego Klubu Tenisowego. Rywalizacja odbywać się będzie w kilku kategoriach wiekowych, w grach pojedynczych i deblowych. Przewidziano też otwarty turniej mikstów i turniej pocieszenia, w którym szansy rewanżu szukać mogą wyeliminowani w pierwszy rundach.

Janusz Zielonacki, prezes stowarzyszenia Media, współorganizatora mistrzostw, podkreślił, że przeprowadzenie tej wielkiej imprezy nie byłoby możliwe bez życzliwości władz miasta Szczecina. Polscy dziennikarze-tenisiści od wielu lat planowali zaproszenie swych koleżanek i kolegów z zagranicy do Polski, ale dopiero dzięki wsparciu władz miasta i Fundacji na rzecz Promocji Tenisa udało się pomysł zrealizować.

Reklama

- Zależało nam bardzo by w mistrzostwach licznie uczestniczyli

dziennikarze w krajów basenu morza Bałtyckiego - podkreślił Zielonacki. - Wystosowaliśmy zaproszenia do organizacji dziennikarskich i oczekujemy, że przyjadą do nas goście z Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Danii. Zabraknie niestety Litwinów - dostałem już odpowiedź, w której tłumaczą swą odmowę brakiem środków finansowych. Uczestnicy zawodów sami bowiem płacą za pobyt w Szczecinie, co przekracza możliwości naszych litewskich kolegów.

Polscy dziennikarze od lat należą do światowej czołówki amatorskiego tenisa. W ubiegłym roku na najwyższym stopniu podium w kategorii ponad 55 lat stanął Mirosław Popczyk, który w finałowym pojedynku pokonał Andrzeja Karczewskiego.

Dzisiejsza konferencja w Teatrze Wielkim prawie w całości poświęcona została prezentacji sponsorów imprezy. Po przedstawieniu członków komitetu organizacyjnego mistrzostw zostało trochę czasu na pytania, z których najciekawsze zadała Agata Passent, zastanawiając się, jakie konkretne warunki trzeba spełnić, żeby zostać uznanym za "dziennikarza" i mieć prawo udziału w zawodach? Dodała, że wcześniej zdarzało się, że na kortach spotykało się osoby o których wiadomo, że dziennikarzami nie są. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że jest to kwestia, która od dłuższego czasu nurtuje organizatorów imprezy, i że przyjętym w niektórych krajach kryterium, pozwalającym rozpoznać dziennikarzy jest to, że głównym źródłem utrzymania takiej osoby powinny być dochody uzyskiwane z pracy dziennikarskiej.

Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Aleksander Kwaśniewski, a także władze Szczecina, z prezydentem Edmundem Runowiczem na czele.

Mistrzostwa Świata Dziennikarzy organizowane są od 1978 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Tenisowe Dziennikarzy (A.I.T.J). W naszym kraju współorganizatorami zawodów są: Stowarzyszenie Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy MEDIA oraz Fundacja na Rzecz Promocji Tenisa PROMASTERS.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL