Reklama

Reklama

Tenis amatorski: Dziennikarze wciąż na korcie!

50. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Tenisie Ziemnym rozgrywane od 16 do 19 czerwca 2011 r. na kortach Warszawianki pokazały, że ludzie mediów wciąż dzielnie kontynuują tradycję, jaka narodziła się w Warszawie 50 lat temu, na nieistniejących już niestety kortach Agrykoli. Patronat honorowy nad jubileuszowymi mistrzostwami objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki RP, a turniej zorganizowało Stowarzyszenie Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy Media i Totalizator Sportowy.

Do turnieju, w którym wystąpiło ponad 80 osób, tradycyjnie mogli się zgłaszać nie tylko członkowie Stowarzyszenia. Panie grały w dwóch kategoriach, młodsze i starsze, a w każdej po siedem w drabince. Panowie w kategoriach: open, 45+, 55+ i 65+. System rozgrywek: każdy mecz do wygranych dwóch setów, przy stanie 1:1 w setach super tie-break. Grano też deble i miksty. Sędzią głównym zawodów była Magdalena Załoga.

Razem z gwiazdami

Na kortach Warszawianki pojawili się też goście specjalni. Mieliśmy okazję poznać siłę gry zaprzyjaźnionych z dziennikarzami tenisistami VIP-ów, gwiazd telewizji, filmu i estrady. W dodatkowych rozgrywkach, które zdecydowanie ozdobiły jubileuszowy turniej, wystąpili m.in. Małgorzata Pieńkowska, Stan Borys, Maciej Dowbor, Krzysztof Janczar, Andrzej Supron, Piotr Skarga, Aleksander Łuczak, Krzysztof Ludwicki i Jean-Baptiste Mouton . Grano deble, w każdej parze VIP plus dziennikarz.

Reklama

W finale para: Jean-Baptiste Mouton i red. Aleksander Kosman pokonała parę Aleksander Łuczak i red. Cezary Gurjew 10:6, zdobywając Złotą Kaczkę. Turniej rodzinny wygrał debel w składzie: red. Janusz Kawałko (ojciec) i Kamil Kawałko (syn).

Wyniki finałów 50. Mistrzostw Polski Dziennikarzy:

kategoria open kobiet: Marzena Rowicka ("Trendy")- Magdalena Lewandowska ("Problemy Lekarskie") 6:1, 7:5;

kategoria kobiety: Alicja Resich-Modlińska (TVP)- Joanna Zielonacka (Wydawnictwo Family Cup) 6:0, 6:3;

kategoria mężczyźni open: Bartosz Gębicz ("Przegląd Sportowy") - Marcin Kwiatkowski ("Tenis") 6:3, 4:6, 10-7;

kategoria mężczyźni 45+: Janusz Ansion ("Kurier Słupecki") - Janusz Chorzępa ("Tygodnik Podhalański") 7:5, 6:3;

kategoria mężczyźni 55+: Krzysztof Kentla ("Tenis")- Sylwester Sikora (Eurosport) 6:4, 6:0;

kategoria mężczyźni 65+: Mirosław Popczyk ("Tenis") - Andrzej Karczewski (PAP, emeryt) 6:1, 6:4.

Zwycięzcy gier podwójnych:

debel kobiet : Monika Rajska ("Connoisseur Circle") / Magdalena Lewandowska;

debel mężczyzn: Tomasz Barański (PAP) / Grzegorz Czelej ("Tenis");

mikst: Magdalena Lewandowska / Jerzy Pawłowski (Studio93).

Turniej pocieszenia pań wygrała Katarzyna Błaszczyk (TVN), a wśród panów Tomasz Barański.

Niedemokratyczny tenis!

Podczas czterodniowego, swoistego festiwalu tenisowego ludzi mediów odbyło się mnóstwo spotkań, z których najważniejsza była gala z okazji 50-lecia mistrzostw. Były wspomnienia, wyrazy uznania dla wszystkich, którzy towarzyszyli i towarzyszą w całym kraju dziennikarzom tenisistom, okolicznościowe statuetki, dobre jedzenie i trunki, a także muzyka na żywo - wspaniały zespół Ekipa Walkera z niezapomnianą perkusistką Joasią (ps. Fela). Całość przygotował niezawodny Wojciech Kaźmierczak, obecny prezes Stowarzyszenia Media, a prowadził człowiek z TVP o supergłosie, czyli red. Hubert Kwinta.

Podczas gali ujmująco określił tenisowe, także te dziennikarskie, zmagania prof. Wiktor Osiatyński: - Jest to wspaniały sport, przede wszystkim dlatego, bo niedemokratyczny. Jest demokratyczny, oczywiście, w tym sensie, że każdy już dzisiaj może go uprawiać, ale niedemokratyczny, bo nie ma w nim kiboli i dopingu. No i towarzyszą mu czyste, jasne reguły!

W czasach głębokiego peerelu tenis był sportem wybitnie elitarnym, brakowało kortów, trenerów i sprzętu. Wg red. Zbigniewa Chmielewskiego, jednego z założycieli klubu tenisowego dziennikarzy i organizatora mistrzostw z 1961 roku, to właśnie dziennikarze jako pierwsza grupa zawodowa zaczęła popularyzować ten sport w powojennej Polsce. Dopiero później w ich ślady poszli pisarze, prawnicy, lekarze i aktorzy.

Tenis, narty i...pół wieku!

Jak wspomina red. Chmielewski na łamach okolicznościowego folderu "50 lat dziennikarskiego tenisa 1961 - 2011", w pierwszych mistrzostwach uczestniczyło piętnastu zawodników. Główny turniej wygrał red. Zbigniew Wojtowicz z pisma "Sportowiec", grający elegancki, klasyczny tenis. Grał też jeszcze wtedy najlepszy polski komentator sportowy red. Bohdan Tomaszewski - przed II wojną światową jeden z najlepszych polskich tenisistów. W kategorii kobiet zwyciężyła Krystyna Progulska.

Z czasem, po likwidacji kortów na Agrykoli, dziennikarze tenisiści zaczęli spotykać się na mistrzostwach nie tylko w Warszawie, ale również w różnych zakątkach kraju, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Bytomiu, Krakowie, Szczecinie, Koninie, Sopocie, Lublinie, Zamościu, Łodzi, Stalowej Woli czy w Olecku. Wszędzie znajdowali się sponsorzy ich zmagań, wszędzie przyciągali widzów w różnym wieku, popularyzując grę w tenisa.

Zimą dziennikarze tenisiści spotykali się na imprezach narciarskich, aż powstało Stowarzyszenie Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy Media (strona: www.mediatenis.pl), zrzeszające dziennikarzy, którzy propagują uprawianie sportu, szczególnie tenisa i narciarstwa, sponsorowane obecnie przez Totalizatora Sportowego. Stowarzyszenie Media jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Tenisowego Dziennikarzy (AITJ).

Zarząd z wnioskami

18 czerwca 2011 r. na kolejną dwuletnią kadencję wybrano Zarząd Stowarzyszenia Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy Media: Wojciech Kaźmierczak (prezes Zarządu), Andrzej Siezieniewski (wiceprezes), Tomasz Barański (wiceprezes), Janusz Leszczyc-Zielonacki (pełnomocnik ds. narciarstwa), Anna Ruszczak (sekretarz), Rafał Jaworski (członek Zarządu) i Janusz Wiśnioch (członek Zarządu).

Podczas klubowego spotkania sporo dyskutowano o zasadach udziału polskich zawodników w mistrzostwach świata dziennikarzy tenisistów, o sposobach na większe otworzenie się na całe środowisko dziennikarskie i o kolejnych mistrzostwach. Wnioski zapisano, władzom klubu pod rozwagę.

W kuluarach 50. mistrzostw, podczas niekończących się rozmów twierdzono też, że klub jest środowisku bardzo potrzebny, że znakomicie popularyzuje niegdyś elitarną dyscyplinę, ale jego członkowie powinni w większym jeszcze stopniu próbować upowszechniać idee stowarzyszenia wśród czynnych dziennikarzy.

Sponsorzy 50. Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Tenisie: Siemens, Coca-Cola HBC Polska (producent marek Powerade i Kropla Beskidu), Klub tenisowy Warszawianka, Frizzante, Prince, Pracownia czasu, Bakalland, Solid Security, J&K PETOBEST, LEXUS, SFERA - klinika chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Sponsorzy medialni: PAP, INTERIA.PL, "Angora", "Tenis Klub", Miesięcznik "Tenis".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL