Reklama

Reklama

Szarapowa: W Wielkim Szlemie mecze mężczyzn powinny być krótsze

Maria Szarapowa uważa, że mecze mężczyzn w turniejach Wielkiego Szlema powinny, tak jak u kobiet, rozstrzygać się maksymalnie w trzech, a nie - jak obecnie - w pięciu setach. Zdaniem rosyjskiej tenisistki uatrakcyjni to spotkania i wydłuży kariery zawodników.

- W takim wypadku pojedynki panów byłyby bardziej ekscytujące już od samego początku. Wtedy bowiem czuje się, jak wielkie znaczenie ma pierwsza partia. Gdy oglądamy zaś pięciosetowe mecze, to czasem inauguracyjna odsłona wydaje się nie być zbyt istotna - oceniła w rozmowie z dziennikarzem BBC Szarapowa, która obecnie przebywa w Indian Wells.

Rosjanka ma w dorobku zwycięstwa we wszystkich turniejach wielkoszlemowych - Wimbledonie (2004), US Open (2006), Australian Open (2008) i French Open (2012). Zwróciła ona uwagę także na zdrowotne korzyści proponowanych przez nią zmian.

Reklama

- Gra w pięciu setach jest niezwykle wyczerpująca dla ciała. Wielu zawodników wyrażało już niepokój w związku ze spotkaniami trwającymi po pięć godzin. Niełatwo wówczas o regenerację przed kolejnym pojedynkiem - argumentowała.

Inną opinię ma jednak Brytyjczyk Andy Murray. Według triumfatora US Open (2012) i Wimbledonu (2013) tenisiści wkładają dużo sił w odpowiednie przygotowanie fizyczne, które pozwoli im sprostać trudom występów w rywalizacji wielkoszlemowej.

- To największe imprezy w sezonie i powinny być najbardziej wymagającym testem fizycznym i psychicznym dla zawodników - uzasadnił.

Podobna dyskusja toczyła się już w ubiegłym roku. Niektórzy zawodnicy podkreślali, że kobiety powinny także potrzebować do zwycięstwa trzech wygranych setów, by uzasadnić obowiązujące od 2007 roku wyrównanie premii dla obu płci w turniejach Wielkiego Szlema. Białorusinka Wiktoria Azarenka stwierdziła wówczas, że mecze trwające maksymalnie trzy partie są "bardziej interesujące".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama