Starcie Rosjanki z Ukrainką. Emocje na korcie, zawodniczka zaczęła płakać

W ostatnim ćwierćfinale turnieju WTA w Seulu Rosjanka Diana Sznajder, rozstawiona z "czwórką" pokonała "piątkę" Ukrainkę Martę Kostiuk 7:6 (9-7), 6:3. Spotkanie miało w sobie podtekst ze względu na narodowości obu tenisistek. W drugim secie Kostiuk w pewnym momencie skryła twarz w dłoniach i zaczęła płakać. Zwyciężczyni tego pojedynku jeszcze w sobotę rozegra półfinał.

Diana Sznajder
Diana Sznajder/AFP

Spotkania w Seulu nie odbywały się zgodnie z planem. Z powodu opadów deszczu nie można było na przykład rozegrać w piątek ćwierćfinałów gry pojedynczej i przełożono je na następny dzień. Wtedy w końcu udało się zakończyć te fazę imprezy.

Ostatnim ćwierćfinałem był pojedynek pomiędzy Sznajder a Kostiuk. To było oczywiście spotkanie oczywiście z podtekstami, ponieważ pierwsza zawodniczka to Rosjanka, natomiast druga Ukrainka, a przecież Rosja w 2022 roku zaatakowała zbrojnie Ukrainę.

Pierwszy set był bardzo zacięty. Kostiuk prowadziła w nim już 3:1 z przełamaniem, ale Sznajder w piątym gemie odrobiła stratę, a po odebraniu serwisu rywalce w siódmym gemie i wygraniu własnego podania prowadziła już 5:3.

Tenis. Sznajder i Kostiuk miały piłki setowe

W 10. gemie Rosjanka miała piłkę setową, której jednak nie wykorzystała, by za drugim break pointem zostać przełamaną.

Następnie obie panie broniły już swój serwis do końca i doszło do tie-breaku. W nim to Kostiuk miała cztery piłki setowe, ale zamiast zapisać partię na swoją korzyść to przegrała ją 6:7 (7-9).

W drugim secie Sznajder już w drugim gemie przełamała rywalkę, by natychmiast jednak stracić podanie. W czwartym gemie Rosjanka znowu jednak odebrała serwis Ukraince, która po piątym gemie usiadła na krześle, zakryła twarz ręcznikiem i wyglądało na to że płacze. Smutek zawodniczki udzielił się jej trenerce Sandrze Zaniewskiej, która także wycierała łzę z oka.

W szóstym gemie Kostiuk znowu oddała serwis, przegrywała 1:5 i wydawało się, że koniec meczu jest bliski. Wtedy jednak Ukrainka przełamała Rosjankę, a w ósmym gemie obroniła dwie piłki meczowe i zrobiło się tylko 3:5.

Tenis. Rosyjski półfinał w Seulu

W końcu jednak Sznajder, przy swoim serwisie, zakończyła spotkanie, za czwartą piłką meczową, zwyciężając w drugiej partii 6:3. Po pojedynku oczywiście nie było żadnych gestów w stronę przeciwniczki, z podaniem ręki włącznie, czemu nie można się jednak dziwić.

Rosjanka awansował do piątego półfinału WTA w karierze, gdzie jej rywalką jeszcze w sobotę będzie Daria Kasatkina. Rodaczka Sznajder, rozstawiona z "jedynką", pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 6:1, a potem była mistrzyni wielkoszlemowego US Open zrezygnowała z gry.

W drugim półfinale w Seulu Brazylijka Beatriz Haddad Maia (3.) zmierzy się z Rosjanką Weroniką Kudiermietową.

Seul (K)
Ćwierćfinały
21.09.2024
08:00
Marta Kostiuk/
Diana Sznajder/
Iga Świątek - Marta Kostyuk. Skrót meczu. WIDEO/Associated Press/© 2023 Associated Press