Reklama

Reklama

Roger Federer - Rafael Nadal 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3 w finale Australian Open!

Sławę i prestiż mają już od dawna. W finale Australian Open Roger Federer i Rafael Nadal walczyli o to, który z nich zgarnie 2,67 mln dolarów, a który będzie musiał zadowolić się kwotą niemal o połowę niższą. Po pięknej walce górą starszy Szwajcar, który wygrał 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3! To jego 18. tytuł wielkoszlemowy!

To pierwszy tytuł wielkoszlemowy wygrany przez 35-letniego Federera od Wimbledonu 2012 roku!

Federer wygrał, bo posłał więcej asów serwisowych (20-4) i miał zdecydowanie piłek kończących (73-35). Częściej podejmował ryzyko i nie przeszkodził mu fakt, że popełnił więcej niewymuszonych błędów (57-28). Najważniejsze jednak, że w odróżnieniu od wcześniejszych konfrontacji z jakże niewygodnym dla niego Nadalem, tym razem nie załamał się psychicznie, gdy rywal go przełamał w piątym secie i prowadził 2-0. Szwajcar z uporem pracował, by odrobić stratę, aż wygrał trzy gemy z rzędu!

Reklama

- Roger prezentuje niesamowity tenis i zasłużenie wygrał Wielkiego Szlema po tak długiej przerwie, gratulację - uznał klasę rywala Rafael Nadal.

- Jesteśmy lepszymi zawodnikami niż 10-12 lat temu. Rafa znacznie lepiej serwuje, ma groźniejsze returny. Jesteśmy lepsi z linii końcowej, a ja poprawiłem grę z bekhendu, dzięki zamianie rakiety na większą - podkreślał przed meczem Roger Federer.

Czarujący techniką na korcie Szwajcar w Australii spotkał się z Nadalem czterokrotnie i dopiero dzisiaj udało mu się wygrać, wcześniej trzykrotnie schodził z kortu pokonany (w 2009 r. w finale, w 2012 i 2014 r. w półfinale). Ogółem przegrał z Hiszpanem 22 razy, a tylko jedenastokrotnie wygrał.

18 godzin i 59 minut spędził na korcie, w tegorocznej edycji Australian Open Nadal i to chyba okazało się kluczowe. Federer przed finałem miał w nogach znacznie mniej - 13 godzin i 40 minut, a na dodatek wykazał odporność psychiczną.

I set - przełamanie w siódmym gemie


Zaczął serwować Nadal, który wygrał losowanie. Po pierwszej dłuższej wymianie wyrzucony na stronę bekhendową Federer trafił w siatkę, po chwili wyrzucił piłkę na aut. Pierwszego gema Nadal wygrał do zera. 

Za moment Roger popełnił dwa proste błędy, trafiając w siatkę, ale i tak przy własnym serwisie wygrał do 30, wyrównując na 1-1.

Trzeci gem był znacznie bardziej zacięty. W kluczowym jego momencie, przy stanie 30:30, piłka zagrana top-spinem przez Nadala, zatańczyła na siatce i spadła tuż za nią, po stronie Federera. Rafa wygrał do 30. 

Pierwszą wygraną wędrówkę do siatki Federer zaliczył, zapewniając sobie prowadzenie 30:15 w czwartym gemie. Po chwili, idealnym bekhendem zapewnił sobie wyrównanie w tym secie na 2-2.

Piątą część I seta Nadal wygrał do zera. Świetnie serwował, zdarzały mu się uderzenia z prędkością 191 km/h. Czarodziej z tenisa zrewanżował się pięknym za nadobne. Może nie tak mocnymi, ale dobrymi, kierunkowymi podaniami zapewnił sobie wyrównanie po 3-3, wygrywając szóstego gema również do zera.

W siódmym gemie Roger wywalczył pierwsze w meczu przełamanie. Zawdzięczał je głównie pięknemu przyspieszeniu gry z bekhendu, po którym dopełnił formalności smeczem w drugą stronę.

Po chwili, Federer wyszedł na 5-3, wygrywając swoje podanie do zera. Zakończył gema asem, po uderzeniu do środka kortu. Za moment, Nadal obronił swoje podanie, zniżając na 4-5.

Roger 10. gema I seta rozegrał po mistrzowsku. Zakończył go asem serwisowym, by po 34 minutach wygrać I seta 6-4.

II set - wielki powrót Rafy

Pierwszy gem drugiej partii, przy podaniu Nadala, trwał prawie sześć minut, a Rafa wygrał go asem serwisowym.

W drugim gemie Roger zrewanżował się Rafie, tym razem piłka zatrzymana na taśmie spadła po stronie Nadala i było po 30, ale i tak to Hiszpan wywalczył przełamanie, wychodząc na prowadzenie 2-0.

W następnej grze Federer miał piłkę na przełamanie, jednak wyrzucił na aut. I to dwa razy z rzędu. Wędrówka do siatki dała Federerowi drugiego breakpointa. Po długiej wymianie Szwajcar nie trafił z bekhendu, atakując wzdłuż linii. Hiszpan wyszedł na prowadzenie 3-0.

W czwartym gemie, pięknym bekhendem w narożnik kortu, Rafa wywalczył sobie trzy piłki na przełamanie i trzecią z nich wykorzystał, wygrywając do 30, dzięki czemu prowadził już 4-0. Po chwili Federer zrewanżował się przełamaniem, wygrywając do 30. Było 1-4.

W szóstej grze sporo było widowiskowych wymian, choć Federerowi przytrafił się drugi podwójny błąd serwisowy. Ostatecznie i tak wygrał, zniżając na 2-4. Siódmego gema Hiszpan wygrał do zera i prowadził już 5-2. Za moment Federer zniżył na 3-5, wygrywając do 15, Nadal oddał gema bez walki.

Hiszpan wyrównał na po jeden w setach, wygrywając do zera dziewiątego gema. Był skoncentrowany, dobrze podawał. Federer ostatnią piłkę wyrzucił na aut. Drugi set trwał 42 minuty.


III set - Roger zaczął i skończył mocno

Pierwszy gem trwał aż 10 minut. Roger prowadził już 40-0, a później bronił trzech przełamań i za każdym razem przychodził mu w sukurs as serwisowy. Dzięki nim prowadził 1-0. Za moment Szwajcar wywalczył przełamanie, po czym do zera wygrał przy własnym podaniu i było już 3-0!

Wolej posłany na stronę forhendową dał Rogerowi dwie piłki na 4-0, przy podaniu rywala. Przy trzeciej piłce na przełamanie Rafa zaserwował potężnie, z prędkością 200 km/h. I zniżył na 1-3, po długim, zaciętym gemie. W odróżnieniu od czwartej, piąta gra była błyskawiczna i Federer wygrał ją w 85 sekund do zera!

Pięknym returnem bekhendowym maestro Roger zapewnił sobie przełamanie i prowadzenie 5-1 po sześciu gemach II partii. Za moment Roger popełnił podwójny błąd serwisowy i Rafa mógł zniżyć na 2-5. Za moment to Szwajcar miał piłkę setową i znakomitym stop-wolejem z bekhendu wykorzystał ją. Po 41 minutach walki wygrał III seta 6-1.


IV set przełamanie i sukces Rafy

Rafael dobrze zaczął czwartą partię, choć w zakończeniu pierwszego gema pomógł mu nieco Roger, wyrzucając prosty bekhend na aut. Federer nie zmarnował swego podania, wygrał do 15 i było po 1.

W trzeciej grze Nadal wzmocnił serwis i pewnie wyszedł na prowadzenie 2-1.

Hiszpan wywalczył przełamania na 3-1 w czwartym gemie, w sporej mierze dzięki pięknemu forhendowi wzdłuż linii, w którym nadał piłce niesamowitą rotację. Zmierzono, iż kręciła się 4441 razy na minutę!

Rafa był bliski uzyskania prowadzenia 4-1, gdy prowadził 40:14 Roger popisał się dwoma atakami na linię, doprowadzając do stanu 40:40. Federer zmarnował challenge, prosząc o powtórkę wyraźnie autowej piłki. Fenomenalna wymiana, z kątowymi zagraniami zakończyła tego gema, Nadal wyszedł w końcu prowadzenie 4-1.

W zdobyciu szóstego gema Szwajcarowi pomogły cztery asy, zniżył na 2-4. W sporej mierze dzięki trzem mocnym podaniom na ciało Rogera Rafa wygrał kolejną grę i odskoczył na 5-2 w IV secie. Po chwili Rafa walczył, by zakończyć seta w ośmiu gemach, jednak Rogerowi na ratunek przychodziły asy i zniżył na 3-5. Co ma wisieć, nie utonie. W dziewiątej grze Nadal szybko wyszedł na prowadzenie 40:0. Wygrał seta po 40 minutach, w jego finale Roger z bekhendu trafił w siatkę.

V set "medical" Federera

Zanim zaczął się, Roger poprosił o pomoc medyczną i zniknął w szatni.

Federer podawał jako pierwszy i od razu przegrał swego gema. Rafa wkręcał swoje "świdry" wzdłuż linii, a zmuszony do dłuższej wymiany Roger wyrzucał w aut i przegrał do 30.

Szwajcar był bliski odrobienia straty przełamania, prowadził 40:15, wtedy jednak Rafa włączył wyższe przełożenie, m.in. z odwróconego forhendu trafiając wzdłuż linii. Później dwie bomby z forhendu dały mu przewagę. W końcu Federer wyrzucił forhend w aut i przegrywał 0-2.

Trzecią grę, przy własnym serwisie, Roger wygrał do zera. Federer polował na odrobienie straty przełamania. Dzięki bekhendowi wzdłuż linii, w sam narożnik kortu, uzyskał przewagę, by za moment, w czystej zdawało się pozycji, wyrzucić w aut. Serwis na ciało przyniósł Rafie piłkę na 3-1. Po chwili Szwajcar porozstawiał Rafaela po kątach i pewnie obronił swe podanie, zniżając na 2-3.

W szóstym gemie Roger się doczekał! Pięknym krosem bekhendowym wywalczył przewagę, a po chwili Rafa z forhendu wyrzucił piłkę na minimalny aut i w ten sposób Federer odrobił stratę przełamania. Mieliśmy 3-3, wszystko zaczynało się od nowa! Federer grał jak w transie, asem serwisowym, z drugiego podania, wygrał siódmą grę do zera i prowadził 4-3!

Rafie szło jak po grudzie. Czuł zmęczenie. Przy własnym serwisie szybko stracił dwie piłki i popełnił podwójny błąd serwisowy! Było 0-40! Jakimś cudem Hiszpan odrobił straty, uratował też czwartą piłkę na przełamanie. Dopiero przy piątej trafił w siatkę i Federer miał komfortowe prowadzenie 5-3, a na dodatek własne podanie!

Po chwili Rafa był bliski częściowego odrobienia straty, miał prowadzenie 40-15, ale Roger wyszedł z opresji i po 3 godzinach i 14 minutach miał pierwszą piłkę meczową! Wtedy przytrafił mu się podwójny błąd, po challengu okazało się, że drugie podanie było jednak dobre. Drugiego meczbola Roger wygrał i podskoczył z radości!

Finał Australian Open:

Roger Federer (Szwajcaria) - Rafael Nadal (Hiszpania) 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3

35-letnia zawodnik wcześniej świętował sukces w imprezie w Melbourne w latach: 2004, 2006-2007 i 2010. Rekordową liczbą zwycięstw - sześciu - w tej imprezie mogą pochwalić się Serb Novak Djokovic (2008, 2011, 2012, 2013, 2015-16) i Australijczyk Roy Emerson (1961 i 1963-1967).

 Wszyscy zwycięzcy Australian Open:

1905 Rodney Heath (Australia)

1906 Tony Wilding (Nowa Zelandia)

1907 Horace M. Rice (Australia)

1908 Fred Alexander (USA)

1909 Tony Wilding

1910 Rodney Heath

1911 Norman Brookes (Australia)

1912 J. Cecil Parke (W. Brytania)

1913 Ernie F. Parker (Australia)

1914 Arthur Wood (Australia)

1915 Francis G. Lowe (W. Brytania)

1916-1918 nie rozegrano

1919 A.R.F. Kingscote (W. Brytania)

1920 Pat O'Hara Wood (Australia)

1921 Rice H. Gemmell (Australia)

1922 James Anderson (Australia)

1923 Pat O'Hara Wood

1924 James Anderson 

1925 James Anderson

1926 John Hawkes (Australia)

1927 Gerald Patterson (Australia)

1928 Jean Borotra (Francja)

1929 John C. Gregory (W. Brytania)

1930 Gar Moon (Australia)

1931 Jack Crawford (Australia)

1932 Jack Crawford

1933 Jack Crawford

1934 Fred J. Perry (W. Brytania)

1935 Jack Crawford

1936 Adrian Quist (Australia)

1937 Vivian B. McGrath       (Australia)

1938 Don Budge (USA)

1939 John Bromwich (Australia)

1940 Adrian Quist

1941-45 nie rozegrano

1946 John Bromwich

1947 Dinny Pails (Australia)

1948 Adrian Quist

1949 Frank Sedgman (Australia)

1950 Frank Sedgman

1951 Richard Savitt (USA)

1952 Ken McGregor (Australia)

1953 Ken Rosewall (Australia)

1954 Mervyn Rose (Australia)

1955 Ken Rosewall

1956 Lew Hoad (Australia)

1957 Ashley Cooper (Australia)

1958 Ashley Cooper

1959 Alex Olmedo (USA)

1960 Rod Laver (Australia)

1961 Roy Emerson (Australia)

1962 Rod Laver

1963 Roy Emerson

1964 Roy Emerson

1965 Roy Emerson

1966 Roy Emerson

1967 Roy Emerson

1968 Bill Bowrey (Australia)

1969 Rod Laver

1970 Arthur Ashe (USA)

1971 Ken Rosewall

1972 Ken Rosewall

1973 John Newcombe (Australia)

1974 Jimmy Connors (USA)

1975 John Newcombe

1976 Mark Edmondson (Australia)

1977 Roscoe Tanner (USA) - styczeń

     Vitas Gerulaitis (USA) - grudzień

1978 Guillermo Vilas (Argentyna)

1979 Guillermo Vilas

1980 Brian Teacher (USA)

1981 Johan Kriek (RPA)

1982 Johan Kriek

1983 Mats Wilander (Szwecja)

1984 Mats Wilander

1985 Stefan Edberg (Szwecja)

1986 nie rozegrano

1987 Stefan Edberg

1988 Mats Wilander

1989 Ivan Lendl (Czechosłowacja)

1990 Ivan Lendl

1991 Boris Becker (Niemcy)

1992 Jim Courier (USA)

1993 Jim Courier

1994 Pete Sampras (USA)

1995 Andre Agassi (USA)

1996 Boris Becker

1997 Pete Sampras

1998 Petr Korda (Czechy)

1999 Jewgienij Kafielnikow (Rosja)

2000 Andre Agassi

2001 Andre Agassi

2002 Thomas Johansson (Szwecja)

2003 Andre Agassi

2004 Roger Federer (Szwajcaria)

2005 Marat Safin (Rosja)

2006 Roger Federer

2007 Roger Federer

2008 Novak Djokovic (Serbia)

2009 Rafael Nadal (Hiszpania)

2010 Roger Federer

2011 Novak Djokovic

2012 Novak Djokovic

2013 Novak Djokovic

2014 Stan Wawrinka (Szwajcaria)

2015 Novak Djokovic

2016 Novak Djokovic

2017 Roger Federer

 

Wielokrotni triumfatorzy Australian Open:

 

6 - Roy Emerson (Australia)         1961, 1963-67

  - Novak Djokovic (Serbia)         2008, 2011, 2012, 2013, 2015-16

 

5 - Roger Federer (Szwajcaria)      2004, 2006-2007, 2010, 2017

 

4 - Ken Rosewall (Australia)        1953, 1955, 1971-72

  - Jack Crawford (Australia)       1931-33, 1935

  - Andre Agassi (USA)              1995, 2000-2001, 2003

 

3 - Mats Wilander (Szwecja)         1983-84, 1988

  - Rod Laver (Australia)           1960, 1962, 1969

  - Adrian Quist (Australia)        1936, 1940, 1948

  - James Anderson (Australia)      1922, 1924-25

 

2 - Stefan Edberg (Szwecja)         1985, 1987

  - Pete Sampras (USA)              1994, 1997

  - Boris Becker (Niemcy)           1991, 1996

  - Jim Courier (USA)               1992-93

  - John Newcombe (Australia)       1973, 1975

  - Rodney Heath (Australia)        1905, 1910

  - Tony Wilding (Nowa Zelandia)    1906, 1909

  - Pat O'Hara Wood (Australia)     1920, 1923

  - John Bromwich (Australia)       1939, 1946

  - Frank Sedgman (Australia)       1949-50

  - Ashley Cooper (Australia)       1957-58

  - Guillermo Vilas (Argentyna)     1978-79

  - Johan Kriek (RPA)               1981-82

  - Ivan Lendl (Czechosłowacja/USA) 1989-90


Reklama

Reklama

Reklama