Puchar Davisa: Argentyna broni się, Australia, Francja i Serbia już w ćwierćfinale
Broniący Pucharu Davisa tenisiści Argentyny zdobyli w sobotę w grze podwójnej punkt i przegrywają z Włochami 1-2 w meczu 1. rundy Grupy Światowej. Awans do ćwierćfinału zapewniły sobie już trzy drużyny: Australia, Francja oraz Serbia.

W Buenos Aires Carlos Berlocq, który w ostatniej chwili zastąpił Diego Schwartzmana, oraz Leonardo Mayer, stoczyli zacięty mecz z Simone Bolellim i Fabiem Fogninim. Ostatecznie zwyciężyli 6:3, 6:3, 4:6, 2:6, 7:6 (9-7) i przedłużyli nadzieje gospodarzy na awans.
Argentyńczycy rywalizują z ekipą Italii bez bohatera ubiegłorocznego finału Juana Martina del Potro, który znów zmaga się z kontuzją nadgarstka. Nie gra też argentyńska rakieta numer 2 - Federico Delbonis.
Australijczycy, którzy 28 razy sięgnęli po trofeum, na twardym korcie w Kooyong na przedmieściach Melbourne prowadzą 3-0 z Czechami, występującymi m.in. bez Tomasza Berdycha czy utytułowanego deblisty Radka Sztepanka. Punkt na wagę wygranej zapewnili gospodarzom w grze podwójnej Samuel Groth i John Peers, triumfator niedawnego Australian Open w tej konkurencji, gdzie występował w parze z Finem Henrim Kontinenem.
Francuzi, ubiegłoroczni półfinaliści, zapewnili sobie już zwycięstwo nad Japończykami. Decydujący punkt w Tokio zdobyli otwierający światowy ranking deblistów Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut. W składzie miejscowych brakuje Keia Nishikoriego.
W Niszu punkt na wagę awansu Serbów w meczu z Rosją zdobyli Victor Troicki i Nenad Zimonjić.
Wiele drużyn przystąpiło do meczów bez swoich największych gwiazd. Brytyjczycy muszą sobie radzić bez Andy'ego Murraya, Hiszpanie - bez Rafaela Nadala, a w zespole Szwajcarii zabrakło zarówno Rogera Federera, jak i Stanislasa Wawrinki.
Występujący na zapleczu elity Polacy nie mają już szansy stoczenia jesienią barażu o awans do Grupy Światowej. W Zenicy przegrywają z Bośnią i Hercegowiną 0-3. Przed rokiem "Biało-czerwoni" jedyny raz w historii wystąpili w Grupie Światowej, ale odpadli w 1. rundzie, ulegając w Gdańsku Argentyńczykom 2:3, a we wrześniu w meczu barażowym o utrzymanie się w elicie przegrali w Berlinie z Niemcami także 2:3.
Wyniki:
Australia - Czechy 3-0
piątek
Jordan Thompson - Jirzi Vesely 6:3, 6:3, 6:4
Nick Kyrgios - Jan Satral 6:2, 6:3, 6:2
sobota
Samuel Groth, John Peers - Jan Satral, Jirzi Vesely 6:3, 6:2, 6:2
Japonia - Francja 0-3
piątek
Taro Daniel - Richard Gasquet 2:6, 3:6, 2:6
Yoshihito Nishioka - Gilles Simon 3:6, 3:6, 4:6
sobota
Yuichi Sugita, Yasutaka Uchiyama - Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut 3:6, 4:6, 4:6
Argentyna - Włochy 1-2
piątek
Guido Pella - Paolo Lorenzi 3:6, 3:6, 3:6
Carlos Berlocq - Andreas Seppi 1:6, 2:6, 6:1, 6:7 (6-8)
sobota
Berlocq, Leonardo Mayer - Simone Bolelli, Fabio Fognini 6:3, 6:3, 4:6, 2:6, 7:6 (9-7)
Niemcy - Belgia 2-1
piątek
Philipp Kohlschreiber - Steve Darcis 4:6, 6:3, 6:2, 6:7 (2-7), 6:7 (5-7)
Alexander Zverev - Arthur de Greef 6:3, 6:3, 6:4
sobota
Alexander Zverev, Mischa Zverev - Ruben Bemelmans, Joris de Loore 3:6, 6:7 (4-7), 6:4, 6:4, 3:6
Chorwacja - Hiszpania 2-1
piątek
Franko Skugor - Pablo Carreno Busta 3:6, 6:3, 6:4, 4:6, 7:6 (8-6)
Ante Pavić - Roberto Bautista Agut 4:6, 2:6, 3:6
sobota
Marin Draganja, Nikola Mektić - Feliciano Lopez, Marc Lopez 6:7 (6-8), 7:6 (9-7), 7:6 (7-5), 2:6, 6:4
Serbia - Rosja 3-0
piątek
Viktor Troicki - Karen Chaczanow 6:4, 6:7 (3-7), 6:3, 1:6, 7:6 (8-6)
Novak Djoković - Daniił Miedwiediew 3:6, 6:4, 6:1, 1:0 - krecz Miedwiediewa
sobota
Troicki, Nenad Zimonjić - Konstantin Krawczuk, Andriej Kuzniecow 6:3, 7:6 (7-3), 6:7 (5-7), 6:4
Kanada - Wielka Brytania 1-1
piątek
Denis Shapovalov - Daniel Evans 3:6, 3:6, 4:6 V
asek Pospisil - Kyle Edmund 6:4, 6:1, 7:6 (7-3)
USA - Szwajcaria 2-0
piątek
Jack Sock - Marco Chiudinelli 6:4, 6:3, 6:1
John Isner - Henri Laaksonen 4:6, 6:2, 6:2 7:6 (7-1)







