Pogrom w Wuhan, tuż po meczu Magdy Linette. 6:1, 6:1, triumf w 63 minuty

Czwartkowe zmagania rozpoczęły się znakomicie z perspektywy polskich kibiców. Magda Linette pokonała Darię Kasatkinę i awansowała do ćwierćfinału imprezy rangi WTA 1000. Kilkadziesiąt minut po meczu poznanianki zakończyło się kolejne spotkanie, w którym doszło do pogromu. Jekaterina Aleksandrowa nie dała szans Hailey Baptiste. Amerykanka, która w poprzedniej fazie pokonała Barborę Krejcikovą, nie miała nic do powiedzenia w potyczce z Rosjanką. Przegrała 1:6, 1:6 w 63 minuty.

Jekaterina Aleksandrowa awansowała do ćwierćfinału WTA 1000 w Wuhan
Jekaterina Aleksandrowa awansowała do ćwierćfinału WTA 1000 w Wuhan/WANG ZHAO / AFP/AFP

W środę Hailey Baptiste odniosła jedno z najcenniejszych zwycięstw w swojej dotychczasowej karierze. Notowana na 102. miejscu Amerykanka wyeliminowała z turnieju WTA 1000 w Wuhan mistrzynię tegorocznego Wimbledonu - Barborę Krejcikovą. Czeszka prowadziła w obu partiach, w drugiej miała nawet cztery piłki setowe przy własnym podaniu. To jednak nie wystarczyło do tego, by przechylić szalę na swoją korzyść. Tenisistka z początku drugiej setki rankingu wygrała 6:3, 7:5 i zameldowała się w trzeciej rundzie.

Dziś czekało ją starcie o ćwierćfinał ostatniego tysięcznika w tym sezonie przeciwko Jekaterinie Aleksandrowej. Rosjanka posiada ogromne możliwości, o których przekonała się już m.in. Iga Świątek. Podczas marcowej imprezy w Miami tenisistka z Czelabińska pokonała Polkę w dwóch setach. 29-latka okazała się jedyną zawodniczką, która zdołała ugrać jednego seta w starciu z Aryną Sabalenką podczas zakończonego kilka tygodni temu US Open. Teraz znów pokazała swój potencjał, eliminując w spektakularnym stylu reprezentantkę Stanów Zjednoczonych.

Jekaterina Aleksandrowa w ćwierćfinale WTA 1000 w Wuhan. Pewna wygrana Rosjanki

Pojedynek od początku układał się po myśli Aleksandrowej. W gemie otwarcia wykorzystała trzecią okazję na przełamanie, a później konsekwentnie zaczęła budować przewagę. Pierwszy słabszy moment po stronie Jekateriny nastał dopiero przy stanie 5:0 - w momencie, gdy Rosjanka serwowała po zwycięstwo w secie. Wówczas przegrała własne podanie do zera. Nie przejęła się jednak tym faktem zbyt długo. Kilka minut później zamknęła partię przy serwisie przeciwniczki, wykorzystując trzeciego setbola.

Start drugiej odsłony okazał się bliźniaczy do tego, co widzieliśmy w pierwszym secie. Aleksandrowa kolekcjonowała kolejne gemy, broniąc w trzecim break pointa. Dopiero przy stanie 5:0 dla tenisistki z Czelabińska, Baptiste zdołała dopisać pierwsze "oczko" na swoje konto. Po chwili Jekaterina zamknęła mecz bez żadnych problemów, wygrywając własne podanie do zera. Rosjanka wygrała 6:1, 6:1 w zaledwie 63 minuty.

W nagrodę 29-latka awansowała do kolejnego w tym sezonie ćwierćfinału imprezy rangi WTA 1000. O miejsce w czołowej "4" zmagań w Wuhan powalczy przeciwko Jessice Peguli lub Xinyu Wang. Starcie o półfinał zostanie rozegrane w piątek. Zakończenie rywalizacji w ostatnim tysięczniku w tym sezonie zaplanowano na niedzielę, 13 października.

Magda Linette - Jekatierina Aleksandrowa. SKRÓT. WIDEO /AP/© 2023 Associated Press
Jekaterina Aleksandrowa/MEGAN BRIGGS / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP/AFP