Mistrzostwa WTA: Clijsters w półfinale!

Kim Clijsters zgodnie z przewidywaniami została pierwszą tenisistką, która zagra w półfinałach WTA Tour Championships (pula nagród 3 mln dolarów), które rozgrywane są w Los Angeles.

Numer 1 na świecie i obrończyni tytułu sprzed roku pokonała w swoim drugim meczu w Grupie Czerwonej Chandę Rubin 6-4, 6-4.

Clisters ma więc po dwóch meczach bilans 2-0, a Rubin 1-1. Taki sam bilans jak Amerykanka ma w Grupie Czerwonej także Amelie Mauresmo, która pokonała Jelenę Dementiewą 6-3, 6-2.

W ostatnim meczu Justine Henin-Hardenne wygrała swoje pierwsze spotkanie w Grupie Czarnej w Bank of America WTA Tour Championships presented by Porsche z Anastazją Myszkiną 7-5, 5-7, 7-5.

Na razie na zdecydowaną faworytkę wygląda Clijsters. Belgijka, dla której hala Staples Center jest bardzo szczęśliwa, nie przegrała jeszcze w tegorocznych mistrzostwach WTA nawet seta.

- To miłe mieć tę świadomość - powiedziała Clijsters. - Zagrałam dwa dobre mecze i mam uczucie ulgi.

Clijsters prowadziła w pierwszym secie pojedynku z Rubin 5-2, ale wówczas Amerykanka zaczęła chodzić często do siatki, z czym początkowo Belgijka nie mogła poradzić. W decydującym momencie pierwszej partii wszystko wróciło do normy, a w drugi set trwał już tylko 33 minuty.

Wydaje się, że o drugie miejsce w Grupie Czerwonej będą walczyć Rubin oraz Mauresmo, która wygrywając z Dementiewą 6-3, 6-2 praktycznie wykluczyła Rosjankę z walki o awans.

W Grupie Czarnej Henin-Hardenne pokonała Myszkinę 7-5, 5-7, 7-5, po dwóch godzinach i 33 minutach gry. Tym samym zrobiła pierwszy krok do tego, by zdetronizować Clijsters, co będzie możliwe jeśli awansuje do półfinału.

W pierwszym secie Belgijka, która niedawno przeszła ciężką grypę, przegrywała już 1-5, by zdobyć sześć kolejnych gemów. Gdy po swoim serwisie doprowadziła do stanu 2-5 i udała się na regulaminową przerwę koło jej ławki pojawił się lekarz, który sprawdził pracę jej serca i ciśnienie.

W losach dwóch kolejnych setów decydowały pojedyncze przełamania serwisu w decydujących gemach. W ostatnim Henin-Hardenne wykorzystała już pierwszą z trzech piłek meczowych.