Reklama

Reklama

Łukasz Kubot bez triumfu w ATP Finals

Łukasz Kubot nie został pierwszym polskim triumfatorem kończącego sezon turnieju w rywalizacji mężczyzn. W meczu o tytuł mistrzów ATP Finals lubinianin i Marcelo Melo przegrali w Londynie z turniejowym deblem numer 2 – Henrim Kontinenem (Finlandia) i Johnem Peersem (Australia) 4:6, 2:6. Polak i Brazylijczyk już wcześniej zapewnili sobie pierwsze miejsce w światowym rankingu na koniec sezonu.

Już przed meczem wiadomo było, że Kubota i Melo czeka trudne zadanie. W tym sezonie najlepsze pary świata spotkały się na korcie przed Londynem czterokrotnie i aż trzy spotkania zakończyły się zwycięstwem Fina i Australijczyka (Rzym, Waszyngton, Szanghaj). Polak i Brazylijczyk wygrali z nimi tylko na trawie (półfinał Wimbledonu), na której w 2017 roku ani razu nie zeszli z kortu pokonani.

Reklama

Pierwszy set upłynął pod znakiem walki w gemach serwisowych Marcelo Melo. Polsko-brazylijska para musiała bronić break pointów przy jego podaniu w pierwszym oraz czwartym gemie. Niestety, w drugim przypadku Kontinen i Peers wykorzystali swoją szansę, notując jedyne w tej partii przełamanie na 3:2. Kubot i Melo nie mieli ani jednej szansy na rebreaka. Co więcej, w gemach serwisowych rywali wywalczyli ledwie cztery punkty. Po 35 minutach było już po secie. Parze numer jeden brakowało agresji pod siatką, a Fin i Australijczyk imponowali czuciem kortu.

Drugiego seta swoim serwisem otworzył Kubot i po raz pierwszy w meczu został przełamany. Kontinen i Peers niemal w ogóle nie popełniali błędów, a pierwszy słabszy moment przydarzył im się przy prowadzeniu 2:1. Wówczas Kubot i Melo mieli pierwszą w meczu szansę na przełamanie.

Niestety, Brazylijczyk, stojąc pod siatką, nie przepuścił najpewniej autowego woleja rywali, marnując szansę na doprowadzenie do stanu 2:2.

Uśmiech szczęścia uskrzydlił Fina i Australijczyka, którzy w oka mgnieniu objęli prowadzenie 5:1, po drodze znów przełamując Melo.

Polsko-brazylijski debel walczył do końca i przy 2:5 miał drugą okazję na breaka. Nie zdołał jednak jej wykorzystać i po 71 minutach zszedł z kortu pokonany.

Obecny sezon Kubot i Melo zakończyli z sześcioma turniejowymi zwycięstwami - Masters 1000 w Miami, Masters 1000 w Madrycie, s-Hertogenbosch, Halle, Wimbledon, Masters 1000 w Paryżu. Kontinen i Peers mogą pochwalić się pięcioma triumfami.

Jedyną polską zwyciężczynią kończącego sezon turnieju pozostaje Agnieszka Radwańska, która w 2015 wygrała mistrzostwa WTA w grze pojedynczej.

Przed Kubotem w finałach ATP Finals przegrywali Wojciech Fibak, Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg.

Wynik finału debla:

Henri Kontinen, John Peers (Finlandia, Australia, 2) - Łukasz Kubot, Marcelo Melo (Polska, Brazylia, 1) 6:4, 6:2

BR

Dowiedz się więcej na temat: Łukasz Kubot | Marcelo Melo | ATP Finals

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama