Reklama

Reklama

ETA Tennis Europe - polscy gracze zdominowali turniej

Ponad sto zawodniczek i zawodników do lat 14 z całej Europy wzięło udział w turnieju ETA Wrocław Tennis Europe Cup 2013. W finałach spotkali się wyłącznie reprezentanci Polski.

Jak powiedział Bartosz Bułat, prezes klubu KTA Wrocław, który zorganizował turniej, zawody stały na bardzo dobrym poziomie.

- Organizujemy wiele zawodów od MP seniorów po turnieje towarzyskie, ale taka impreza dla młodych tenisistów ma znacznie ważniejszy wymiar, bo być może gościliśmy na kortach Stadionu Olimpijskiego kolejne utalentowane pokolenie polskiego tenisa, z którego ktoś za parę lat tak jak Jerzy Janowicz czy Agnieszka Radwańska przebije się do światowej czołówki - podkreślił Bułat.

Reklama

Wśród chłopców wygrał rozstawiony z nr 6. Konrad Fryze (RKT Return Radom), który w finale pokonał Tomasza Dudka (TKKF Falenica Warszawa) 6:1, 6:3.

Ten drugi, zanim dotarł do finału pokonał turniejową jedynkę Daniela Michalskiego. Przed rokiem dudek był mistrzem Polski do lat 12.

Fryze po największym swoim sukcesie nie krył radości i powiedział PAP, że już za tydzień chciałby zdobyć mistrzostwo Polski do lat 14. Te zawody potrwają od soboty do przyszłego weekendu w Warszawie na kortach Legii.

- Dotąd byłem tylko mistrzem Polski w deblu, nadszedł czas na zwycięstwa singlowe i bardzo się z tego cieszę - dodał Fryze.

W finale dziewcząt Daria Kuczer (nr 3, AT Promaster Szczecin) pokonała 6:4, 6:4 Julię Oczachowską (nr 6, Goplania Inowrocław). Zimą spotkały się w półfinale halowych MP i również lepsza była Kuczer, zdobywając wówczas w Krakowie wicemistrzostwo kraju.

- Moim tenisowym idolem jest Roger Federer, bo jest taki wszechstronny - powiedziała Kuczer i dodała, że gra w tenisa od trzeciego roku życia, czyli już 11 lat. Naśladowała starszego brata, który również wyczynowo grał w tenisa.

Mimo zmiennej pogody i obfitych opadów deszczu turniej udało się zakończyć w terminie.

Sędzia zawodów Tomasz Pazik powiedział, że polscy gracze, pomimo iż są niżej notowani w europejskim rankingu od zagranicznych rywali, znacząco podnieśli poziom swej gry. - Sukcesy Janowicza, sióstr Radwańskich i Kubota na pewno naszym adeptom tenisa dodają wiary i skrzydeł - zaznaczył.

Jednak pokolenie tenisowe z roczników 1999-2000 bardziej można nazwać "pokoleniem Federera", bo trójka z czwórki finalistów właśnie słynnego Szwajcara stawia sobie za wzór. Jedynie Oczachowska przyznała, że zapatrzona jest w grę Agnieszki Radwańskiej. Przegraną w finale singla Oczachowska powetowała sobie zwycięstwem w deblu, w którym wygrała w parze z Emmą Zakordoniec.

Organizowane od 1975 roku turnieje Tennis Europe są zawodami będącymi pierwszym poważnym krokiem do wejścia w dorosłą karierę w tej dyscyplinie. We Wrocławiu grają tenisiści z roczników 1999 i 2000 - głównie z krajów europejskich, ale jest również jeden zawodnik z Kanady.

Zwycięzcami Tennis Europe byli zawodnicy, którzy potem osiągnęli najwyższe miejsca rankingowe ATP i WTA, m.in. Ivan Lendl, Stefan Edberg, Steffi Graf, Boris Becker, Monica Seles, Conchita Martinez, Martina Hingis, Justine Henin, Kim Clijsters, Rafael Nadal, Novak Djokovic.

Organizatorem wrocławskiej edycji imprezy był klub KTA Wrocław, Olimpijski Club Tennis&Sports. Turniejowi patronowała Polska Agencja Prasowa SA.

Wyniki finałów Wrocław Tennis Junior Cup 2013

gry pojedyncze:

Daria Kuczer (3, AT Promaster Szczecin) - Julia Oczachowska (6, Goplania Inowrocław) 6:4, 6:4

Konrad Fryze (6, RKT Return Radom) - Tomasz Dudek (TKKF Falenica Warszawa) 6:1, 6:3

gry podwójne:

Julia Oczachowska/Emma Zakordoniec (2) - Anna Hertel/Wiktoria Rutkowska 7:6 (7-5), 4:6, 10-5

Aleksander Sadal/Mikołaj Wrzol - Konrad Fryze/Marcin Skowroński (3) 5:7, 6:4 (10-7)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama