ATP Bazylea: Roger Federer - Juan Martin del Potro 6:7 (5-7), 6:4, 6:3 w finale

Tenisista Roger Federer po raz ósmy w karierze wygrał turniej ATP w Bazylei. Rozstawiony z numerem pierwszym Szwajcar w niedzielnym, dramatycznym, finale imprezy rozgrywanej w jego rodzinnym mieście pokonał Argentyńczyka Juana Martina del Potro (4.) 6:7 (5-7), 6:4, 6:3.

36-letni Federer wystąpił po raz 144. w finale i wygrał 95. raz. Na liście wszech czasów został samodzielnym numerem dwa, wyprzedzając Ivana Lendla (94). Liderem jest Amerykanin Jimmy Connors (109).

Szwajcar pozostał też w grze o pierwsze miejsce w rankingu ATP na koniec roku. Na razie jest drugi i traci do prowadzącego Hiszpana Rafaela Nadala 1460 punktów.

Niedzielny finał w Bazylei był bardzo emocjonującym widowiskiem, które trwało dwie godziny i 32 minuty.

Już w pierwszym gemie Federer przełamał podanie rywala, ale  29-letni del Potro natychmiast odrobił stratę.

W dziewiątym gemie Szwajcar znowu odebrał serwis przeciwnikowi, ale potem, mając własne podanie na wygranie seta, sam dał się przełamać.

Ostatecznie o rozstrzygnięciu w pierwszej partii zadecydował tie-break.

Federer prowadził w nim 3-0, ale kolejne sześć punktów wywalczył Argentyńczyk. Szwajcarowi jeszcze udało się zdobyć dwa punkty, jednak w końcu del Potro zakończył seta wygrywającym serwisem.

W drugiej partii do 10. gema nikt nie stracił własnego serwisu. Przydarzyło się to w końcu del Potro, który przegrał seta 4:6.

Federer w najgorszy z możliwy sposób rozpoczął trzecią partię. Stracił bowiem serwis, ale natychmiast wyrównał, a w czwartym gemie dołożył kolejne przełamanie.

Tę przewagę Szwajcar utrzymał do końca seta, zwyciężając 6:3.

To był 24. mecz pomiędzy Federerem a del Potro i 18. wygrana pierwszego z tenisistów.

Szwajcar w tym sezonie triumfował już w siedmiu turniejach.

- Grasz świetny tenis w tym roku. Jesteś w fantastycznej formie. To niewiarygodne. Chciałbym, będąc w twoim wieku, być w takiej samej formie jak ty, ale nie uważam, że tak będzie - powiedział po meczu del Potro do Federera.

Pawo

Finał:

Roger Federer (Szwajcaria, 1.) - Juan Martin del Potro (Argentyna, 4.) 6:7 (5-7), 6:4, 6:3