0:6 i zwrot akcji. Sensacja na Wimbledonie, 15-latka górą. Prawie 500 miejsc różnicy

Nie od dziś wiadomo, że Brytyjczycy potrafią wykreować zawodniczki, które świetnie odnajdują się na kortach trawiastych. Podczas trwających eliminacji Wimbledonu gospodarze mieli okazję przyznać kilka dzikich kart swoim tenisistkom i zbierają tego owoce. 15-letnia Hannah Klugman właśnie zameldowała się w decydującej rundzie kwalifikacji. Dzisiaj pokonała Lindę Fruhvirtovą, mimo że przegrała drugiego seta do zera. Przezwyciężyła problemy i pokonała Czeszkę 6:2, 0:6, 6:4.

Hannah Klugman zagra w decydującej rundzie eliminacji Wimbledonu
Hannah Klugman zagra w decydującej rundzie eliminacji Wimbledonu/Daniel Kopatsch/Getty Images/Getty Images

Hannah Klugman to utalentowana tenisistka, która osiągnęła już spore sukcesy w zmaganiach juniorskich. W grudniu 2023 roku wygrała prestiżowy turniej Orange Bowl do lat 18, a podczas Wimbledonu w ubiegłym sezonie dotarła do finału w grze podwójnej. Wciąż jest niezwykle młodą zawodniczką - 18 lutego skończyła dopiero 15 lat. Mimo tak młodego wieku, jest już o jeden krok od debiutu w głównej drabince najbardziej prestiżowej imprezy tenisowej na świecie.

Reprezentantka Wielkiej Brytanii, notowana obecnie na 623. miejscu w rankingu WTA, rozpoczęła eliminacje Wimbledonu od zwycięstwa 6:2, 6:2 z Petrą Marcinko (#265). W kolejnej rundzie przyszedł jeszcze poważniejszy test. Rywalką tenisistki gospodarzy okazała się Linda Fruhvirtova - utalentowana Czeszka, która po ubiegłorocznym Australian Open znalazła się na 49. pozycji w kobiecym zestawieniu. Aktualnie znajduje się jednak o blisko 100 lokat niżej, bowiem na 147. miejscu. Nie zmieniało to faktu, że 19-latka była faworytką pojedynku.

Hannah Klugman zagra o awans do głównej drabinki Wimbledonu. Pokonała Lindę Fruhvirtovą

Początek meczu należał jednak do Brytyjki. Już na starcie wyszła na prowadzenie 3:0, z podwójnym przełamaniem. Po chwili Fruhvirtova odrobiła stratę jednego breaka, ale Klugman od razu skontrowała i powróciła do wcześniejszej przewagi. Ostatecznie zdołała zamknąć pierwszego seta rezultatem 6:2.

W drugiej partii wszystko się odwróciło. To Linda nadawała ton rywalizacji, konsekwentnie punktując 15-letnią rywalkę. Zdobyła dwa razy więcej punktów od swojej przeciwniczki w tym secie, a to finalnie przełożyło się na wygraną Czeszki do zera. O losach awansu do trzeciej rundy eliminacji miała zatem zadecydować trzecia partia.

Na otwarcie decydującej rozgrywki sytuacja na korcie mocno się wyrównała. Pierwsze przełamanie nastąpiło dopiero w piątym gemie, na korzyść Hannah. Od tego momentu nastąpił koncert breaków. Seria ta została przerwana dopiero w dziesiątym gemie, gdy reprezentantka gospodarzy serwowała po awans. Wywalczyła sobie trzy piłki meczowe, wykorzystała z ostatnią z nich. Zamknęła pojedynek wynikiem 6:2, 0:6, 6:4 i mogła cieszyć się z kolejnego kroku w kierunku głównej drabinki Wimbledonu.

Zadanie będzie jednak bardzo trudne. W kluczowym pojedynku o losach awansu zmierzy się z Alycią Parks. Amerykanka prezentuje w Londynie świetną formę, o czym przekonała się boleśnie Katarzyna Kawa. Polka ugrała zaledwie dwa gemy w starciu z 23-latką. Dzisiaj tenisistka ze Stanów Zjednoczonych pokonała Terezę Martincovą 6:1, 6:3. Będzie faworytką starcia z Brytyjką, ale kto wie - może Klugman sprawi jeszcze jedną niespodziankę w tych eliminacjach.