Liga szwajcarska - 1. kolejka Super League: FC Lugano - FC Luzern 2-1 (2-0)

W meczu 1. kolejki szwajcarskiej Super League, który rozegrany został 19 września, drużyna Lugano zwyciężyła z Luzern 2-1 (2-0). Pojedynek odbył się na Stadio di Cornaredo.

M. Czovilo 90' (samob.)

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 45 spotkań drużyna Luzern wygrała 18 razy i zanotowała 15 porażek oraz 12 remisów.

Od początku spotkania niewiele się działo na boisku. Można powiedzieć, że jednym z ważniejszych wydarzeń w pierwszych minutach meczu było ukaranie zawodnika kartką. W piątej minucie żółtą kartkę obejrzał Idriz Voca z drużyny gości.

Nieoczekiwanie to zawodnicy Lugano otworzyli wynik. W 20. minucie na listę strzelców wpisał się Alexander Gerndt. Asystę zanotował Sandi Lovric.

W 30. minucie żółtą kartkę dostał Olivier Custodio, piłkarz gospodarzy.

Zespół gości ruszył do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała drużyna Lugano, zdobywając kolejną bramkę. Po pół godzinie gry trafił Mattia Bottani. Przy strzeleniu gola asystę zaliczył Jonathan Sabbatini.

Do końca pierwszej połowy żadnej z drużyn nie udało się zmienić wyniku meczu.

Na drugą połowę zespół Luzern wyszedł w zmienionym składzie, za Marka Marleku wszedł Lino Lang. W 56. minucie sędzia przyznał żółtą kartkę Adrii Guerrerowi z Lugano.

W 59. minucie Lorik Emini zastąpił Tsiego Ndengego. W tej samej minucie w drużynie Luzern doszło do zmiany. Otar Kakabadze wszedł za Filipa Ugrinica. Po chwili trener Lugano postanowił wzmocnić linię napadu i w 66. minucie zastąpił zmęczonego Mattię Bottaniego. Na boisko wszedł Christopher Lungoyi, który miał za zadanie częściej niepokoić obrońców drużyny przeciwnej.

Na 21 minut przed zakończeniem drugiej połowy za czerwoną kartkę zszedł z boiska Christopher Lungoyi osłabiając tym samym zespół gospodarzy. W 78. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Alexandra Gerndta, zawodnika Lugano.

W drugiej minucie doliczonego czasu meczu gola samobójczego strzelił zawodnik Lugano Miroslav Czovilo. Drużynie Luzern zabrakło czasu, żeby zadać decydujący cios i spotkanie zakończyło się skromnym zwycięstwem zespołu Lugano.

Lucas Alves de Araújo
56′ Adrià Guerrero Aguilar
Idriz Naser Voca5′ 74′
30′ 90′ Olivier Custodio Da Costa
Ibrahima Ndiaye
83′ Sandi Lovric
Pascal Schürpf
Jonathan Maximiliano Sabbatini Perfecto
Lorik Emini59′
 20′ 78′ 83′ Alexander Gerndt
Filip Ugrinic59′
 32′ 66′ Mattia Bottani
Mark Marleku46′
Lucio Soldini
Raphael Radtke
Marcis Ošs
Otar Kakabadze59′
83′ 90′ (samob.) Miroslav Czovilo
Julian Hermann
90′ Stefano Alessandro Guidotti
Tsiy William Ndenge59′
Joaquín Matías Ardaiz de los Santos
Louis Schaub74′
83′ Filip Holender
Lino Lang46′
66′ 69′ Christopher Lungoyi
Ardi Molliqaj

Należy odnotować rewelacyjną skuteczność drużyny Lugano, która potrzebowała tylko trzech celnych strzałów, żeby dwa razy pokonać bramkarza rywali. Przewaga zespołu Luzern w posiadaniu piłki była ogromna (65 procent), niestety, pomimo takiej przewagi piłkarze przegrali mecz.

Zespół Luzern zagrał bardzo agresywnie, co niestety przełożyło się na dużą liczbę fauli. Sędzia starał się panować nad sytuacją i chętnie wyciągał kolorowe kartoniki, niestety nawet to nie ochłodziło rozgrzanych głów zawodników. Arbiter pokazał trzy żółte kartki i jedną czerwoną piłkarzom gospodarzy, a zawodnikom Luzern przyznał jedną żółtą.

Obie drużyny wymieniły po czterech graczy w drugiej połowie.