FC Luzern - FC Basel 1893 1-3 (0-1). Liga szwajcarska - 15. kolejka Super League

W starciu 15. kolejki szwajcarskiej Super League, które rozegrane zostało 28 listopada, zespół Luzern przegrał z FC Basel 1-3 (0-1). Mecz na swissporarena obejrzało 12 159 widzów.

15. kolejka Szwajcaria - Super League
2021-11-28 16:30 | Stadion: swissporarena | Widzów: 12159 | Arbiter: Sandro Schärer
M. Palacios 58'

Występujące tu drużyny w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 87 razy. Jedenastka FC Basel wygrała aż 53 razy, zremisowała 15, a przegrała tylko 19.

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Fani jeszcze dobrze nie rozsiedli się na trybunach, a już padła pierwsza bramka w tym spotkaniu. W trzeciej minucie na listę strzelców wpisał się Arthur Cabral. Można się było tego spodziewać, w tym sezonie jest naprawdę skuteczny i wielokrotnie trafiał do siatki rywali. Ma już na swoim koncie 14 strzelonych goli. Przy zdobyciu bramki asystę zaliczył Edon Zhegrova.

Sędzia pokazał żółte kartki zawodnikom FC Basel: Jordiemu Quintilli w 34. i Andy'emu Pelmardowi w 36. minucie. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem zespołu FC Basel.

Trener FC Basel postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 46. minucie na plac gry wszedł Liam Millar, a murawę opuścił Darian Males. Tuż po gwizdku sędziego oznaczającego drugą połowę meczu kartkę dostał David Domgjoni z jedenastki gospodarzy.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy FC Basel w 49. minucie spotkania, gdy Raoul Petretta zdobył drugą bramkę. Bramka padła po podaniu Edona Zhegrovy.

W 54. minucie sędzia ukarał kartką Sergia Lópeza, zawodnika FC Basel.

Niedługo później Matías Palacios wywołał eksplozję radości wśród kibiców FC Basel, strzelając kolejnego gola w 58. minucie pojedynku. W 59. minucie Edon Zhegrova zastąpił Dana Ndoyego.

Między 59. a 81. minutą, boisko opuścili zawodnicy Luzern: Jordy Wehrmann, Dejan Sorgić, Filip Ugrinic, na ich miejsce weszli: Tsiy Ndenge, Nikola Čumić, Noah Rupp. Także w drużynie przeciwnej trener zarządził roszady na boisku, miejsce Jordiego Quintilli, Taulanta Xhaki zajęli: Pajtim Kasami, Wouter Burger. Na 12 minut przed zakończeniem spotkania arbiter pokazał kartkę Pascalowi Schürpfowi z Luzern. Trener Luzern wyciągnął asa z rękawa i wpuścił na boisko Yvana Aloungę. W bieżącym sezonie ten napastnik wchodził już jako rezerwowy 10 razy. Murawę musiał opuścić Varol Tasar. To była dobra decyzja, ponieważ jego zespołowi udało się strzelić pierwszego gola.

W 86. minucie w drużynie FC Basel doszło do zmiany. Joelson Fernandes wszedł za Matíasa Palaciosa.

W ostatnich minutach spotkania na murawie stadionu emocje piłkarzy dorównywały tym na trybunach. W pierwszej minucie doliczonego czasu gry wynik ustalił Nikola Čumić. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się David Domgjoni.

Do końca meczu rezultat nie uległ zmianie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1-3.

Fabian Frei
47′ David Domgjoni
Andy Joseph Pelmard36′
Martin Frýdek Jr.
Raoul Petretta  49′
Christian Gentner
Jordi Quintillà Guasch34′ 59′
81′ Varol Salman Tasar
Edon Zhegrova59′
78′ Pascal Schürpf
Darian Males46′
62′ Jordy Wehrmann
Taulant Xhaka77′
81′ Filip Ugrinic
Matías Damián Palacios  58′ 86′
66′ Dejan Sorgić
Pajtim Kasami59′
62′ Tsiy William Ndenge
Valentin Stocker
81′ Noah Manuel Rupp
Joelson Augusto Mendes Mango Fernandes86′
81′ Yvan Gregory Alounga Avebe
Liam Alan Millar46′
66′  90′ Nikola Čumić
Dan Assane Ndoye59′

Sędzia przyznał dwie żółte kartki piłkarzom gospodarzy, a zawodnikom FC Basel pokazał trzy.

Jedenastka gospodarzy w drugiej połowie wymieniła czterech zawodników. Natomiast drużyna FC Basel w drugiej połowie dokonała pięciu zmian.