FC Lugano - FC Basel 1893 2-1 (0-1). Liga szwajcarska - 26. kolejka Super League

20 marca na Stadio di Cornaredo odbyło się spotkanie 26. kolejki szwajcarskiej Super League pomiędzy drużynami Lugano i FC Basel. Mecz zakończył się zwycięstwem Lugano 2-1.

Arthur Cabral 22'

Występujące tu jedenastki w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 42 razy. Zespół FC Basel wygrał aż 19 razy, zremisował 12, a przegrał tylko 11.

Od początku spotkania niewiele się działo na boisku. Można powiedzieć, że jednym z ważniejszych wydarzeń w pierwszych minutach meczu było ukaranie zawodnika kartką. Między drugą a 15. minutą, sędzia starał się uspokoić grę pokazując dwie żółte kartki piłkarzom Lugano i jedną drużynie przeciwnej.

Tymczasem to piłkarze FC Basel otworzyli wynik. W 22. minucie na listę strzelców wpisał się Arthur Cabral. To już czternaste trafienie tego zawodnika w sezonie. Asystę zanotował Darian Males.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem zespołu FC Basel.

Drugą połowę drużyna Lugano rozpoczęła w zmienionym składzie, za Ákosa Kecskésa wszedł Asumah Abubakar.

Piłkarze gospodarzy otrząsnęli się z chwilowego letargu. Ruszyli do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Ich wysiłki przyniosły efekt. W 60. minucie gola wyrównującego strzelił Sandi Lovric. Bramka padła po podaniu Asumaha Abubakara.

Jedyną kartkę w drugiej połowie obejrzał Numa Lavanchy z Lugano. Była to 71. minuta starcia.

Niedługo później Mattia Bottani wywołał eksplozję radości wśród kibiców Lugano, zdobywając kolejną bramkę w 76. minucie pojedynku. Zawodnik ten strzela jak na zawołanie. To już jego szóste trafienie w sezonie. Asystę przy golu zaliczył Sandi Lovric.

Na 12 minut przed zakończeniem spotkania w jedenastce FC Basel doszło do zmiany. Edon Zhegrova wszedł za Dariana Males'a. Chwilę później trener Lugano postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 82. minucie na plac gry wszedł Miroslav Czovilo, a murawę opuścił Joaquín Ardaiz. W 85. minucie Yannick Marchand zastąpił Matíasa Palaciosa.

W następstwie utraty gola trener FC Basel postanowił zagrać agresywniej. W tej samej minucie zmienił pomocnika Alda-Nsawilę Kalulu i na pole gry wprowadził napastnika Andrina Hunzikera. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego drużyna wciąż miała problemy ze skutecznością. W pierwszej minucie doliczonego czasu meczu boisko opuścili zawodnicy Lugano: Alexander Gerndt, Fabio Daprelà, a na ich miejsce weszli Mattia Bottani, Sandi Lovric. Do końca starcia rezultat nie uległ zmianie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2-1.

Heinz Lindner
46′ Ákos Kecskés
Raoul Petretta
71′ Numa Lavanchy
Fabian Frei
Adrià Guerrero Aguilar
Darian Males78′
 60′ 15′ 90′ Sandi Lovrić
Aldo-Nsawila Kalulu Kyatengwa85′
 76′ 90′ Mattia Bottani
Yannick Kevin Marchand85′
4′ Jonathan Maximiliano Sabbatini Perfecto
Pajtim Kasami
82′ Joaquín Matías Ardaiz de los Santos
Arthur Mendonça Cabral  22′
Sebastian Ogenna Osigwe
Đorđe Nikolić
90′ Fabio Daprelà
Gonçalo Bento Soares Cardoso
Lucky Onyebuchi Opara
Jasper van der Werff
82′ Miroslav Czovilo
Matías Damián Palacios85′
Roman Macek
Edon Lulzim Zhegrova78′
46′ Asumah Abubakar-Ankra
Luca Zuffi
90′ Alexander Gerndt
Andrin Hunziker85′

Sędzia pokazał trzy żółte kartki piłkarzom Lugano, natomiast zawodnikom gości przyznał jedną.

Jedenastka gospodarzy w drugiej połowie dokonała czterech zmian. Natomiast drużyna FC Basel w drugiej połowie wykorzystała wszystkie zmiany.