Reklama

Reklama

Kolejny remis Dudy. Mistrz świata liderem

Podczas Tata Steel Chess szachiści mają na swoim koncie już sześć rozegranych partii. W piątek remis zaliczył Jan-Krzysztof Duda, dzięki czemu wciąż plasuje się on w czołówce. Turniej ma też nowego lidera, którym został mistrz świata – Magnus Carlsen.

W piątek Jana-Krzysztofa Dudę czekało kolejne trudne zadanie. Tym razem grał on czarnymi bierkami z Santoshem Gujrathi Viditem. Hindus gra naprawdę świetny turniej i jest w grze o zwycięstwo. Tym samym Polaka czekała bardzo wymagająca rozgrywka.

Praktycznie od początku nikt nie miał wyraźnej przewagi na szachownicy. 23-latek dobrze poradził sobie z debiutem, dzięki czemu nie stał gorzej od przeciwnika, choć ten zajął centrum. Dalsza część rywalizacji potwierdziła dobre przygotowanie u obu. W odróżnieniu od wcześniejszych partii tym razem Duda wykonywał szybkie ruchy. Finalnie szachiści czuli, że pozycje nie są klarowne, dlatego po 33. posunięciu padł remis.

Reklama

Magnus Carlsen już na prowadzeniu

Przewagi nad Viditem nie powiększył dotychczasowy lider - Shakhriyar Mamedyarov. Azer miał do tego dobrą okazję, bo grał białymi bierkami z Nilsem Grandeliusem. Szwed postawił jednak twardy opór i według silnika nawet uzyskał przewagę. Finalnie partia nie przyniosła wielu wrażeń, bo po 16. ruchu Mamedyarova panowie zgodzili się na remis.

Zatrzymany został w końcu Richard Rapport. Węgier w ostatnich czterech partiach zdobył 3,5 punktu. Teraz szachistę pokonał Magnus Carlsen. Norweg osiągnął wyraźną przewagę w 20. posunięciu. Rywal pomógł mu zdominować wydarzenia na szachownicy, popełniając sporo błędów. Dzięki temu mistrz świata objął prowadzenie w zmaganiach, które w przeszłości wygrał aż siedmiokrotnie.

Ze zmiennym szczęściem zagrali rywale Dudy w nadchodzącym Turnieju Kandydatów. Po dość przeciętnym początku zmagań w końcu zwycięstwo zdobył Siergiej Karjakin, pokonując obrońcę tytułu - Jordena Van Foreesta. Białymi bierkami przegrał natomiast Fabiano Caruana.

Wyniki:
Santosh Gujrathi Vidit - Jan-Krzysztof Duda 0,5:0,5
Magnus Carlsen - Richard Rapport 1:0
Shakhriyar Mamedyarov - Nils Grandelius 0,5:0,5
Daniił Dubow - Andriej Esipienko 0,5:0,5
Fabiano Caruana - Anish Giri 0:1
Siergiej Karjakin - Jorden Van Foreest 1:0
Sam Shankland - Rameshbabu Praggnanandhaa 0,5:0,5

Klasyfikacja po sześciu rundach:
1. Magnus Carlsen - 4 punkty
2. Santosh Gujrathi Vidit - 4 punkty
3. Shakhriyar Mamedyarov - 4 punkty
4. Richard Rapport - 3,5 punktu
5. Andriej Esipienko - 3,5 punktu
6. Anish Giri - 3 punkty
7. Jan-Krzysztof Duda - 3 punkty
8. Siergiej Karjakin - 3 punkty
9. Danił Dubow - 2,5 punktu
10. Fabiano Caruana - 2,5 punktu
11. Sam Shankland - 2,5 punktu
12. Jorden Van Foreest - 2,5 punktu
13. Rameshbabu Praggnanandhaa - 2,5 punktu
14. Nils Grandelius - 1,5 punktu

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy