Reklama

Reklama

Jan-Krzysztof Duda zremisował z hinduskim mistrzem

Jan-Krzysztof Duda zremisował czarnymi z Hindusem Santoshem Gujrathi Viditem w szóstej rundzie prestiżowego turnieju szachowego w holenderskim Wijk aan Zee. Polak z dorobkiem 3 pkt zajmuje szóste miejsce. Na pozycję lidera awansował Norweg Magnus Carlsen - 4.

Mistrz świata, który wygrał z Węgrem Richardem Rapportem, wykorzystał remisy dotychczas prowadzących Vidita i Szachrijara Mamiedjarowa, objął prowadzenie dzięki lepszej punktacji dodatkowej. Cała trójka zgromadziła po cztery punkty.

Piątkowa partia najlepszego polskiego szachisty, klasyfikowanego na 13. miejscu w światowym rankingu, z drugim arcymistrzem Indii (22. FIDE) zakończyła się remisem przez powtórzenie posunięć po 36 ruchach. Vidit utrzymał miano niepokonanego w turnieju. Dla Dudy był to czwarty remis w holenderskiej imprezie, ma także na koncie zwycięstwo i porażkę.

Reklama

- W dzisiejszej partii wyszło mi przygotowanie, zaskoczyłem trochę przeciwnika. Do 25. ruchu grałem szybko i swobodnie. Potem skończył mi się wariant, ale to przeciwnik miał mniej czasu, chociaż pozycja była dla niego ok. Obiektywnie powstał na szachownicy wariant remisowy. W pewnym momencie mogłem zagrać inaczej, gdzie pozycja też byłaby równa, ale wywierałbym taktyczną i psychologoczną presję. Ostatecznie doszło do szybkiego remisu, co uważam za dobry wynik czarnym kolorem - powiedział arcymistrz z Wieliczki.

Przed półmetkiem turnieju Jan-Krzysztof Duda z 50-procentowym dorobkiem 3 pkt pozostaje na szóstym miejscu.

CZYTAJ TAKŻE: Jan-Krzysztof Duda zremisował z Magnusem Carlsenem

W sobotę w siódmej rundzie zmierzy się białymi z Fabiano Caruaną, który w piątek po długim pojedynku przegrał tym kolorem z Holendrem Anishem Girim, ponosząc pierwszą porażkę w turnieju. Polak i Amerykanin zmierzą się wkrótce w najważniejsej imprezie sezonu, turnieju kandydatów w Madrycie (16 czerwca - 7 lipca).

- Bardzo się cieszę, że z Caruaną będę grał białymi. Mam nadzieję na uzyskanie dobrej pozycji w debiucie, chociaż nie spodziewam się znanego mi wariantu. Potem postaram się poszukać swoich szans - dodał Duda.

Turniej Tata Steel Chess potrwa do 30 stycznia. Dni przerwy zaplanowano na 24 i 27 stycznia. 14 czołowych arcymistrzów rywalizuje w bezpośrednich partiach w szachach klasycznych systemem każdy z każdym. Tempo gry to 100 minut na pierwsze 40 ruchów, 50 minut na następne 20 posunięć i 15 minut na dokończenie pojedynku. Od początku partii obowiązuje 30-sekundowy dodatek po każdym ruchu.

Wyniki 6. rundy:

Magnus Carlsen (Norwegia) - Richard Rapport (Węgry)               1:0   

Santosh Gujrathi Vidit (Indie) - Jan-Krzysztof Duda (Polska)     remis

Szachrijar Mamiedjarow (Azerbejdżan) - Nils Grandelius (Szwecja) remis

Daniił Dubow (Rosja) - Andriej Jesipienko (Rosja)                remis

Fabiano Caruana (USA) - Anish Giri (Holandia)                     0:1

Siergiej Karjakin (Rosja) - Jorden Van Foreest (Holandia)         1:0

Sam Shankland (USA) - Rameshbabu Praggnanandhaa (Indie)          remis

Klasyfikacja po sześciu rundach:

1. Carlsen             4 pkt

2. Vidit               4

3. Mamiedjarow         4

4. Jesipienko          3,5

5. Rapport             3,5

6. Duda                3

7. Giri                3

8. Karjakin            3

9. Dubow               2,5

10. Caruana            2,5

11. Shankland          2,5

12. Van Foreest        2,5

13. Praggnanandhaa     2,5

14. Grandelius         1,5

 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy