Reklama

Reklama

Duda znów wypuścił dobrą pozycję. Carlsen wygrał mecz na szczycie

Po dniu przerwy powrócono do rywalizacji w Tata Steel Chess. Ponownie spory niedosyt po partii może czuć Jan-Krzysztof Duda. Polak miał przewagę w starciu z Andriejem Esipienką, ale finalnie panowie podzielili się punktami. W meczu na szczycie świetnie zaprezentował się Magnus Carlsen.

Jan-Krzysztof Duda nie ma już dużych szans na zajęcie czołowej pozycji w turnieju. Nie oznacza to, że Polak odpuści. Gra przecież toczy się o ranking, a ponadto zawsze lepiej jest wygrywać, niż przegrywać. Kolejnym przeciwnikiem 23-latka był Andriej Esipienko. Rosjanin długo rywalizował o czołowe lokaty, ale niedzielna porażka mocno mu w tym przeszkodziła.Krakowianin znów skończył dzień ze sporym niedosytem.

Po nietypowym debiucie sytuacja Dudy nie była idealna, ale z czasem zagrał on posunięcia dające mu dość wyraźną przewagę. Kolejnymi ruchami Polak wprawił rywala w kłopoty, bo czarny król znalazł się w bardzo trudnym położeniu. Gdy wydawało się, że polski szachista zacznie ustawiać siatkę matową, nagle jedno zagranie praktycznie przekreśliło na to szanse. Esipienko wykorzystał ten fakt i na tyle uprościł sytuację, że finalnie panowie zgodzili się na remis. Jeszcze w trakcie partii Duda dawał mową ciała sygnały o świadomości wypuszczenia partii z rąk.

Reklama

Magnus Carlsen rozgromił konkurenta do zwycięstwa

Hitem wtorkowych wydarzeń niewątpliwie była potyczka Magnusa Carlsena z Shakhriyarem Mamedyarovem. Obaj jako jedyni mieli na koncie 5,5 punktu. Obserwatorzy liczyli zatem na naprawdę ciekawą rozgrywkę. Do takowej jednak nie doszło. Mamedyarov nie zagrał najlepiej, a Carlsen bezlitośnie to wykorzystał, zmuszając przeciwnika do poddania już w 27. posunięciu.

Porażkę Mamedyarova wykorzystał Anish Giri. Holender ma w turnieju świetny czas, co potwierdził partią z Samem Shanklandem, prowadzając partię tak, by przynajmniej jeden pionek dotarł do pola przemiany. Wygrana pozwoliła Giriemu wskoczyć na drugie miejsce w tabeli. Ponadto pełny punkt zdobyli przeciwnicy Dudy w nadchodzącym Turnieju Kandydatów - Fabiano Caruana i Siergiej Karjakin. Obaj dokonali tego czarnymi bierkami.

Wyniki:
Jan-Krzysztof Duda - Andriej Esipienko 0,5:0,5
Magnus Carlsen - Shakhriyar Mamedyarov 1:0
Richard Rapport - Santosh Gujrathi Vidit 0,5:0,5
Anish Giri - Sam Shankland 1:0
Jorden Van Foreest - Daniił Dubow 0,5:0,5
Rameshbabu Praggnanandhaa - Siergiej Karjakin 0:1
Nils Grandelius - Fabiano Caruana 0:1

Wyniki po dziewięciu rundach:

1. Magnus Carlsen - 6,5 punktu
2. Anish Giri - 6 punktów
3. Shakhriyar Mamedyarov - 5,5 punktu
4. Santosh Gujrathi Vidit - 5,5 puntów
5. Siergiej Karjakin - 5 punktów
6. Fabiano Caruana - 5 punktów
7. Richard Rapport - 5 punktów
8. Andriej Esipienko - 4,5 punktu
9. Jorden Van Foreest - 4,5 punktu
10. Jan-Krzysztof Duda - 4 punkty
11. Daniił Dubow - 3,5 punktu
12. Sam Shankland - 3,5 punktu
13. Rameshbabu Praggnanandhaa - 2,5 punktu
14. Nils Grandelius - 2 punkty

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL