Reklama

Reklama

Duda przegrał ważną partię. Pokonał go rywal z Turnieju Kandydatów

Kolejna runda Tata Steel Chess kompletnie nie poszła po myśli Jana-Krzysztofa Dudy. Polski zawodnik przegrał partię z Fabiano Caruaną, przez co znacząco spadł w generalnej klasyfikacji. Coraz wyraźniejszym liderem zmagań jest natomiast Magnus Carlsen.

Dla Jana-Krzysztofa Dudy spotkanie z Fabiano Caruaną miało duże znaczenie. Obaj panowie zmierzą się ze sobą podczas czerwcowego Turnieju Kandydatów. Obaj zatem mogli na tej partii sporo zyskać, szczególnie z psychologicznego punktu widzenia.

Polak zasiadł do gry białymi bierkami. Jako debiut wybrał on system londyński. Pierwsze bicie nastąpiło w dziewiątym posunięciu. Dość szybko krakowianin zaczął mieć problemy. Caruana też nie grał idealnie i zdarzało się, że jego ruchy mogły wpędzić go w kłopoty. 23-latek jednak tego nie wykorzystał, dlatego po ponad pięciu godzinach rozgrywki poddał partię.

Reklama

Magnus Carlsen powiększył przewagę

Kolejne zwycięstwo w turnieju odniósł mistrz świata - Magnus Carlsen. Norwegowi nie przeszkodził fakt, że grał czarnymi bierkami. Rameshbabu Praggnanandhaa tylko w pierwszej części partii stawiał rywalowi twardy opór. Z czasem Carlsen stopniowo przejmował inicjatywę, dzięki czemu zmusił przeciwnika do poddania.

To pozwoliło mistrzowi umocnić się na prowadzeniu w zmaganiach. Nieco dystansu stracili bowiem główni rywale. Shakhriyar Mamedyarov podzielili się punktami z Richardem Rapportem. "Wpadkę" zaliczył natomiast Santosh Gujrathi Vidit, który uległ grającemu białymi bierkami Jordenovi Van Foreestowi. Holender tym samym nieco odbił sobie wcześniejsze niepowodzenia.

W sobotę wydarzyła się dość kuriozalna sytuacja. Punkt za darmo zdobył Anish Giri. Miał on zmierzyć się z Daniiłem Dubowem. Rosjanin jednak nie pojawił się przy szachownicy, co skończyło się dla niego walkowerem. Dzięki temu Giri znacząco zbliżył się do czołówki.

Wyniki:
Jan-Krzysztof Duda - Fabiano Caruana 0:1
Rameshbabu Praggnanandhaa - Magnus Carlsen 0:1
Richard Rapport - Shakhriyar Mamedyarov 0,5:0,5
Jorden Van Foreest - Santosh Gujrathi Vidit 1:0
Andriej Esipienko - Sam Shankland 0,5:0,5
Nils Grandelius - Siergiej Karjakin 0,5:0,5
Anish Giri - Daniił Dubow 1:0

Wyniki po siedmiu rundach:

1. Magnus Carlsen - 5 punktów
2. Shakhriyar Mamedyarov - 4,5 punktu
3. Andriej Esipienko - 4 punkty
4. Anish Giri - 4 punkty
5. Santosh Gujrathi Vidit - 4 punty
6. Richard Rapport - 4 punkty
7. Fabiano Caruana - 3,5 punktu
8. Siergiej Karjakin - 3,5 punktu
9. Jorden Van Foreest - 3,5 punktu
10. Jan-Krzysztof Duda - 3 punkty
11. Sam Shankland - 3 punkty
12. Daniił Dubow - 2,5 punktu
13. Rameshbabu Praggnanandhaa - 2,5 punktu
14. Nils Grandelius - 2 punkty

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama