Reklama

Reklama

Czołowa rosyjska zawodniczka chce grać dla Polski. Wszystko zmieniła wojna

Jedna z czołowych szachistek świata, rosyjska arcymistrzyni Alina Kaszlinska, będzie startować w barwach Polski. "Dziś otrzymaliśmy zgodę Międzynarodowej Federacji Szachowej na złożony przez nas wniosek" - poinformował szef wyszkolenia PZSzach Michał Bartel.

"Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że Kaszlinska nie chce już być reprezentantką tego kraju. Przyjęliśmy jej wniosek z radością, bo to zawodniczka światowej klasy, mieszkająca od kilku lat w Polsce, nie mająca żadnych problemów z porozumiewaniem się w naszym języku i bardzo sympatyczna" - dodał Bartel.

Kaszlinska swoją grą zachwyca świat już od kilkunastu lat

Urodzona w Moskwie 28-letnia Kaszlinska to czołowa zawodniczka świata, od 2009 roku posiadająca tytuł żeńskiej arcymistrzyni (była wówczas najmłodszą szachistką z tym tytułem w Europie), a od 2014 - męskiego arcymistrza. W majowym notowaniu FIDE z najwyższym w karierze rankingiem 2498 zajmuje 12. miejsce wśród kobiet - czwarte spośród szachistek z Rosji, a najwyższe z Polek (43. jest Jolanta Zawadzka - 2409).

Reklama

Swój pierwszy sukces na arenie międzynarodowej osiągnęła w 2003 roku, zdobywając wicemistrzostwo Europy juniorek do lat 10. W 2019 roku w Antalyi została mistrzynią Starego Kontynentu, a cztery lata wcześniej w Chakvie zdobyła brązowy medal.

Kaszlinska to prywatnie żona polskiego arcymistrza

Prywatnie Kaszlinska jest żoną czołowego polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka. Para zawarła związek małżeński siedem lat temu i razem mieszka w Warszawie. Szachistka posiada polskie obywatelstwo.

"Od początku wypowiadała się bardzo mocno przeciwko agresji Rosji" - opowiadał niedawno w rozmowie z PAP Wojtaszek. Niestety nie każdy szachista związany z Rosją jest taki, jak Alina Kaszlinska. Urodzony na Krymie Siergiej Karjakin nie tylko pochwalał inwazję i politykę Władimira Putina, ale i postanowił się wykłócać z FIDE. To wzbudzało oczywiście mnóstwo kontrowersji.

cegl/ krys/

Reklama

Reklama

Reklama