Reklama

Reklama

Arena da Baixada w Kurytybie

Arena da Baixada w Kurytybie to jeden z obiektów piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii, który powstał z ogromnymi problemami.

Arena da Baixada - 41 456 miejsc, mimo sporych opóźnień i kłopotów przy modernizacji Kurytyba utrzymała status miasta-gospodarza MŚ.

Obiekt powstał w latach 90. XX wieku, w miejscu Estadio Joaquim Americo Guimaraes. W momencie otwarcia w 1999 roku uchodził za jeden z najbardziej nowoczesnych stadionów całej Ameryki.

Przed mundialem z 30 tys. pojemności stopniowo się rozrastał do ponad 40 tys. miejsc, a koszt modernizacji wyniósł 234 mln reali (ok. 70 mln euro).

Z obiektu, który będzie areną czterech spotkań fazy grupowej, korzysta klub Atletico Paranaense, który od 1924 roku rozgrywa z FC Coritiba jedne z najbardziej ekscytujących derbów w kraju.

Reklama

W styczniu tego roku FIFA postawiła Kurytybie ultimatum. Jeśli do 18 lutego tamtejsi organizatorzy nie przekonają władz światowego futbolu, że stadion w tym mieście będzie gotowy na czas, miastu grozi utrata roli jednego z gospodarzy mundialu.

Oddanie do użytku mającej mieścić 43 tysiące widzów Areny da Baixada stale się opóźniało. Miastu poważnie groziło usunięcie z listy miast-gospodarzy imprezy.

- Obecna sytuacja stadionu jest nie do zaakceptowania. To nie jest opóźnienie, to jest wielkie, wielkie opóźnienie - mówił w styczniu sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke po wizycie w Kurytybie.

Arena da Baixada miała być gotowa w grudniu 2013, ale - podobnie jak w przypadku pięciu innych aren - budowa się przedłużyła.

Ostatecznie miasto i stadion obroniły się i pozostają w gronie organizatorów mundialu.

Zaplanowano rozegranie na nim czterech meczów fazy grupowej.

W Kurytybie mają mieszkać obrońcy mistrzowskiego tytułu Hiszpanie.

Mecze mistrzostw świata 2014 na Arena da Baixada:

16 czerwca

Iran - Nigeria, godz. 22.00, grupa F

20 czerwca

Ekwador - Honduras, godz. 24.00, grupa E

23 czerwca

Hiszpania - Australia, godz. 18.00, grupa B

26 czerwca

Algieria - Rosja, godz. 22.00, grupa H

Reklama

Reklama

Reklama