Reklama

Reklama

Arena da Amazonia w Manaus

Arena da Amazonia w Manaus, mieście położonym w środku amazońskiej dżungli, będzie jedną z aren piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii.

Arena da Amazonia - 42 377 miejsc, jedna z aren mundialu, gdzie najdłużej walczono z opóźnieniami. Problemów przysparzał m.in. system nawadniania boiska i spłukiwania toalet, do których wykorzystuje się wodę z Amazonki.

Jednym z jego elementów jest układ rynien na metalowym dachu. Z kolei jego specjalna powłoka odbija promieniowanie słoneczne, a tym samym sprzyja utrzymaniu niższej temperatury na trybunach.

Wentylacji służą też otwory w dachu i elewacji. Cała konstrukcja obiektu przypomina słomiany kosz, z których wyrobu słynie okolica. W obiekcie nie brakuje restauracji, barów, a kibice mogą też korzystać z podziemnego parkingu.

Reklama

Za projekt odpowiadała grupa architektów tworząca m.in. Stadion Narodowy w Warszawie.

Mogący pomieścić 44 tysiące fanów stadion w Manaus, w środku dżungli, miał być gotowy w grudniu 2013, ale w jego przypadku, w odróżnieniu od kilku innych aren, poślizg był "kontrolowany".

Chodziło o trudniejszy i czasochłonny transport, a także używanie innych materiałów, m.in. odporniejszych na wilgoć.

W Manaus odbędą się cztery spotkania MŚ, w tym m.in. Anglia - Włochy i USA - Portugalia.

Koszt stadionu wyniósł prawie 290 milionów dolarów, podczas gdy wstępnie szacowano wydatki na ok. 220 mln.

W trakcie wielomiesięcznych prac w miejscu określanym sercem Amazonii śmierć poniosło trzech robotników, w tym 55-letni Portugalczyk.

Obiekt od początku wyboru miasta na gospodarza MŚ wzbudza spore kontrowersje. Manaus to stolica stanu Amazonas. Dwumilionowe portowe miasto leży nad ujściem rzeki Rio Grande do Amazonki, jest głównie ośrodkiem przemysłowym bez większych piłkarskich tradycji.

Dwie czołowe drużyny z Manaus to Nacional AM i Sai Raimundo. Występują w Serie D (czwartym szczeblu rozgrywek krajowych) i ligowe spotkania rozgrywają na innym stadionie. Średnio na ich mecze przychodzi 4 tys. ludzi, czasem tylko tysiąc.

Nowa Arena de Amazonia może pomieścić 44 tys. osób, a miesięczne koszty jej utrzymania to aż 0,5 mln reali (ok. 700 tys. złotych).

Brazylijski czempionat rozgrywany będzie na 12 obiektach.

Mecze mistrzostw świata 2014 na Arena da Amazonia:

14 czerwca

Anglia - Włochy, godz. 24.00, grupa D

18 czerwca

Kamerun - Chorwacja, godz. 24.00, grupa A

22 czerwca

Portugalia - USA, godz. 24.00, grupa G

25 czerwca

Szwajcaria - Honduras, godz. 22.00, grupa E

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL