Reklama

Reklama

Trener Krzysztof Ołenczyn: Liczę na medale

W dobrych nastrojach są polskie zapaśniczki oraz trener kadry Krzysztof Ołenczyn przed mistrzostwami Europy, które we wtorek rozpoczną się w Vantaa w Finlandii. Szkoleniowiec liczy na medale. - Zawodniczki są bardzo dobrze przygotowane do turnieju - ocenił.

- Na podium stać m.in. Katarzynę Krawczyk z Cementu Gryf Chełm, która wystartuje tym razem w kategorii 53 kg oraz w wadze 63 kg Monikę Michalik z Grunwaldu Poznań, naszą najbardziej utytułowaną zawodniczkę" - zaznaczył.

Ołenczyn uważa, że pozostałe reprezentantki kraju mogą sprawić przyjemne niespodzianki.

- Anna Łukasiak z AZS AWF Warszawa (48 kg) to piąta zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw świata i Europy. Liczę też na dobry występ Anny Zwirydowskiej (ZTA Zgierz, 55 kg), o ile nie spali się psychicznie, oraz najmłodszej, 22-letniej Darii Osockiej (Agros Żary, 69 kg), która jest w stanie powalczyć z każdą rywalką - dodał.

Reklama

Optymizm nie opuszcza trenera, chociaż ekipa wystąpi osłabiona. - Iwona Matkowska, mistrzyni Europy z 2012 roku, uczestniczy od grudnia w każdym zgrupowaniu, ale ponieważ jest młodą mamą, włączy się do rywalizacji za kilka miesięcy. Z kolei ubiegłoroczna mistrzyni kontynentu Roksana Zasina, dochodzi do formy po styczniowym zabiegu wycięcia wyrostka robaczkowego - wspomniał Ołenczyn.

Minął rok od poważnej kontuzji (zerwanie po raz drugi więzadeł krzyżowych), której w ME w Tbilisi doznała brązowa medalistka olimpijska z Pekinu (2008) Agnieszka Wieszczek-Kordus (WKS Grunwald Poznań).

- Agnieszka chce mieć absolutną pewność, że jej zdrowiu nic nie zagraża i dlatego, podobnie jak Matkowska oraz Zasina dołączy do nas później. Dla nich docelową imprezą będą w tym roku wrześniowe mistrzostwa świata w Taszkiencie - zaznaczył trener.

Kadra zapaśniczek solidnie przygotowywała się do sezonu. Od połowy stycznia w Zakopanem, amerykańskim Colorado Springs, we Władysławowie, w szwedzkim Klippan, ponownie pod Tatrami, a bezpośrednio przed wylotem do Finlandii - w Spale.

Krawczyk przyznała, że miała niedawno drobne urazy, ale czuje się już dobrze. - W ostatnich dniach musiałam jeszcze zgubić 3 kg. Na zgrupowaniach szczególnie ćwiczyłam szybkość i dynamikę. W turnieju w Colorado Springs byłam trzecia, co mnie bardzo podniosło na duchu - podkreśliła.

Najstarsza w polskiej ekipie, 34-letnia Michalik, zamierza w Finlandii powiększyć medalową kolekcję. - Przed rokiem zdobyłam srebro w Tbilisi i w sumie mam już dziewięć medali mistrzostw Europy, w tym trzy złote. Trzecie miejsce, które zajęłam w turnieju w Klippan utwierdziło mnie w przekonaniu, że jestem na dobrej drodze - wspomniała.

Zdaniem Michalik, nowe przepisy wymuszają aktywność i bardzo jej odpowiadają. - W mojej kategorii liczą się Rosjanki, Białorusinki, Azerki, Szwedki i Łotyszki, ale wierzę, że znajdzie się na podium miejsce i dla mnie - uważa starszy szeregowiec w Zespole Sportowym Sił Powietrznych w Poznaniu.

W ME "Biało-czerwoni" wywalczyli w sumie 168 medali: 34 złote, 52 srebrne i 82 brązowe. Dorobek kobiet to 42 krążki: 13 złotych, 9 srebrnych i 20 brązowych.

Pierwszy medal dla Polski (brązowy) zdobył w 1966 roku w niemieckim Karlsruhe Lesław Kropp. Polki rozpoczęły kolekcjonowanie trofeów ME w 1996 roku w Oslo. Złoto przywiozła Małgorzata Bassa, srebro Anna Udycz i Joanna Urbańska, a brąz Monika Kowalska.

We wtorek, w pierwszym dniu zapaśniczych mistrzostw Europy w miejscowości Vantaa wystąpią: Anna Łukasiak (AZS AWF Warszawa, 48 kg), jej klubowa koleżanka Katarzyna Michalak (58 kg) oraz zawodnicy w stylu wolnym Arkadiusz Szeja (GKS Piast Wola, 65 kg) i Kamil Skaskiewicz (AKS Białogard, 97 kg).

Program:

1 kwietnia (wtorek)

styl wolny - mężczyźni - 65 i 97 kg

styl wolny - kobiety   - 48 i 58 kg

2 kwietnia (środa)

styl wolny - mężczyźni - 57 i 61 kg

styl wolny - kobiety  - 53 i 60 kg

3 kwietnia (czwartek)

styl wolny - mężczyźni - 74 i 125 kg

styl wolny - kobiety  - 55 i 69 kg

4 kwietnia (piątek)

styl wolny - mężczyźni - 70 i 86 kg

styl wolny - kobiety  - 63 i 75 kg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje