Reklama

Reklama

PŚ w judo: kadra Polski pod znakiem kontuzji, ale z szansami

Co najmniej dwie-trzy szanse medalowe mają polskie judoczki w Pucharze Świata w dniach 1-2 marca w Arenie Ursynów Warszawa. Ze względu na kontuzje zabraknie m.in. mistrzyni świata juniorek Arlety Podolak (57 kg) oraz Darii Pogorzelec (78 kg).

- Mimo że w kadrze brakuje kilku czołowych zawodniczek, powinniśmy liczyć się w walce o miejsca na podium. Bardzo dobrze po przerwie na macierzyństwo spisuje się jedna z liderek reprezentacji Katarzyna Kłys, choć jeszcze nie jest w najwyższej formie. W tym roku już dwukrotnie była trzecia w międzynarodowych zawodach, m.in. w PŚ w Rzymie. Liczę również na młodsze od niej Halimę Mohamed-Seghir, Karolinę Tałach, Ewę Konieczny, czy Zuzannę Pawlikowską - powiedziała trener Aneta Szczepańska na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Reklama

39-letnia Szczepańska, wicemistrzyni olimpijska z Atlanty (1996), wicemistrzyni Europy (2004) i brązowa medalistka mistrzostw świata (1995), prowadzi drużynę narodową od zaledwie kilku tygodni. Największym problemem jest plaga kontuzji.

- Ze względów zdrowotnych w warszawskim turnieju zabraknie m.in. mistrzyni świata juniorek Arlety Podolak (57 kg), Agaty Perenc (57kg), siódmej zawodniczki igrzysk olimpijskich w Londynie Darii Pogorzelec oraz Karoliny Pieńkowskiej. Niektóre z nich są szykowane pod kątem kwietniowych mistrzostw Europy we francuskim Motpellier, inne dopiero na sierpniowe mistrzostwa świata w rosyjskim Czelabińsku. Generalnie nie chcę, aby się spieszyły z powrotami, zwłaszcza Daria, która w ubiegłym roku zbyt wcześnie wznowiła treningi - uważa szkoleniowiec reprezentacji.

Przed dwoma laty w stołecznym PŚ, wówczas zaliczanym do kwalifikacji olimpijskich, polskim zawodniczkom nie udało się zdobyć medalu. Teraz powinno być trudniej, ale optymistami są i Szczepańska, i prezes związku Wiesław Błach, w przeszłości medalista MŚ i ME.

- Potencjał w zespole kobiecym jest ogromny, oby tylko zawodniczki były zdrowe. Ale nawet bez kilku kontuzjowanych, liczę, że w sobotę i niedzielę nasze judoczki będą na podium w Arenie Ursynów - podkreślił szef PZJudo.

W składzie "Biało-czerwonych" jest 27 judoczek; tylko w wadze 78 kg nie ma kompletu, czyli czterech. PŚ w Warszawie będzie jednym ze sprawdzianów przed ME. Rywalizacja w hali, przy ul. Pileckiego 122, w sobotę i niedzielę rozpocznie się o godz. 10, finały zaś od 16.

- W marcu obie reprezentacje - żeńska i męska - będą uczestniczyć w zgrupowaniach w Japonii i Czechach. Przygotowania podporządkowujemy ME i MŚ oraz rozpoczynającym się pod koniec maja PŚ w Madrycie kwalifikacjami do igrzysk w Rio de Janeiro. Turniejów, w których będzie można zdobywać punkty, jest aż 64. Przed olimpiadą w Londynie najlepsi uczestniczyli średnio w 22, a więc to potężna dawka startów. System walki o IO się nie zmienił - na podstawie rankingu awans uzyska po 14 judoczek i 22 judoków, plus osoby z dzikimi kartami - przypomniał dyrektor sportowy Polskiego Związku Judo Adam Maj.

W najbliższy weekend PŚ kobiet w Warszawie, z kolei mężczyźni walczyć będą w imprezie tej samej rangi (nazywanej też European Open) w Pradze.

Skład kobiecej reprezentacji Polski:

48 kg: Barbara Jopek (1987, Akademia Judo Poznań), Ewa Konieczny (1989, Czarni Bytom), Kinga Kubicka (1984, Flota Gdynia), Joanna Stankiewicz (1992, AZS AWF Warszawa)

52 kg: Zuzanna Pawlikowska (1991, AZS AWFiS Gdańsk), Żaneta Rerutko (1995, UKJ 225 Warszawa), Dorota Smorzewska (1992, Sensei Płock), Klaudia Szczepańczyk (1995, Gwardia Bielsko-Biała)

57 kg: Dominika Błach (1991, AZS AWFiS Gdańsk), Monika Chróścielewska (1985, AZS AWFiS Gdańsk), Magdalena Korfanty (1989, AZS AWF Katowice), Magdalena Miller (1994, AZS AWFiS Gdańsk)

63 kg: Magdalena Kowalczyk (1991, AZS AWFiS Gdańsk), Sonia Lniany (1994, Czarni Bytom), Halima Mohamed-Seghir (1992, Wybrzeże Gdańsk), Agata Ozdoba (1988, AZS AWF Wrocław)

70 kg: Barbara Białas (1989, Czarni Bytom), Aleksandra Jabłońska (1994, AZS AWFiS Gdańsk), Katarzyna Kłys (1986, UKS Judo Kraków), Karolina Tałach (1992, Wybrzeże Gdańsk)

78 kg: Katarzyna Furmanek (1990, AZS AWFiS Gdańsk), Beata Pacut (1995, Czarni Bytom), tarzyna Szlendak (1986, MKS Chełm)

+78 kg: Joanna Jaworska (1990, AZS AWFiS Gdańsk), Natalia Pilarczyk (1996, UKS Kodokan Toruń), Marta Rózga (1991, Gwardia Łódź), Anna Załęczna (1995, TKS Judo Toruń)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje