Reklama

Reklama

MŚ w judo - Paweł Zagrodnik największą nadzieją polskiej ekipy

Paweł Zagrodnik (66 kg) jest najbardziej doświadczonym zawodnikiem z sześcioosobowej reprezentacji Polski, która wystąpi w mistrzostwach świata w judo w Rio de Janeiro (26 sierpnia-1 września). Ma on też największe z "Biało-czerwonych" szanse na medal.

Zagrodnik jako jedyny z Polaków ma już za sobą debiut w mistrzostwach globu oraz występ w igrzyskach olimpijskich. W Londynie przegrał pojedynek o brązowy medal z Japończykiem Masashim Ebinumą w dogrywce przez ippon.

Reklama

Trener Adam Maj, który już w maju zapowiedział okrojenie i odmłodzenie kadry na MŚ, jest przekonany, że w Rio de Janeiro 26-letniego zawodnika Czarnych Bytom stać na walkę o miejsce w strefie tzw. medalowo-punktowej, czyli lokaty 1-8.

Sam zainteresowany podchodzi do startu z optymizmem, ale i ostrożnością.

"Jestem dobrze przygotowany, teraz potrzebuję odrobinę świeżości i forma powinna przyjść właśnie na najważniejsze zawody roku. O medal nie będzie łatwo, konkurenci prezentują wysokie umiejętności i tak naprawdę każdy może być w czołówce. Ale po igrzyskach w Londynie, gdzie byłem blisko podium, wiem, że stać mnie na wygrywanie z najlepszymi. Jeśli dopisze mi szczęście w losowaniu, może być udany występ" - powiedział Zagrodnik przed odlotem do Brazylii.

Oprócz niego w rozpoczynającej się w poniedziałek rywalizacji zaprezentują się także Zuzanna Pawlikowska (52 kg), Agata Perenc (57 kg), Halima Mohamed-Seghir (63 kg), Łukasz Kiełbasiński (60 kg) i Maciej Sarnacki (+100 kg).

"Oni są debiutantami w tak ważnej imprezie i wejście do "16" będzie już dużym sukcesem. Wiąże się to na pewno z wygraniem dwóch, może nawet trzech walk. Lata 2013-2014 są czasem na przygotowanie i budowanie zespołu pod kątem rywalizacji o igrzyska w Rio 2016" - zaznaczył Maj.

Urazy wyeliminowały m.in. dwukrotnego mistrza Europy Tomasza Kowalskiego (66 kg) oraz młodzieżowego i juniorskiego mistrza kontynentu Damiana Szwarnowieckiego (73 kg). Dwukrotna srebrna medalistka ME Katarzyna Kłys (70 kg) zaś niedawno urodziła dziecko.

Łącznie w zbliżających się MŚ weźmie udział ponad 700 zawodniczek i zawodników ze 120 krajów. Wśród nich zabraknie m.in. trzech rosyjskich mistrzów olimpijskich z Londynu - Arsena Gałcjana (66 kg), Mansura Isajewa (73 kg) oraz Tagira Chajbułajewa (100 kg).

Gwiazdą może być jedna z największych rewelacji ostatnich miesięcy Naohisa Takato (60 kg). 20-letni Japończyk nie przegrał żadnej walki na arenie międzynarodowej od półtora roku. Występem w Rio karierę ma zamiar zakończyć z kolei brązowy medalista igrzysk w Londynie i dwukrotny wicemistrz świata Niemiec Andreas Toelzer (+100 kg).

O pobicie rekordu złotych krążków postarają się reprezentanci gospodarzy. Przed sześcioma laty, również w Rio de Janeiro, trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.

Poprzednie MŚ odbyły się w 2011 roku w Paryżu, ale nikt z "Biało-czerwonych" nie przebił się do ćwierćfinałów i nie uplasował na punktowanych miejscach. Rok wcześniej w Tokio siódmą pozycję zajęła Urszula Sadkowska (+78 kg).

Ostatnim polskim medalistą światowego czempionatu jest Robert Krawczyk, do niedawna asystent Maja. W 2003 roku w Osace zdobył brąz w wadze 81 kg.

Skład reprezentacji Polski:

kobiety:

52 kg - Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS Gdańsk)

57 kg - Agata Perenc (Polonia Rybnik)

63 kg - Halima Mohamed-Seghir (SGKS Wybrzeże Gdańsk)

mężczyźni:

60 kg - Łukasz Kiełbasiński (Ryś Warszawa)

66 kg - Paweł Zagrodnik (Czarni Bytom)

+100 kg - Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn)

Dowiedz się więcej na temat: Paweł Zagrodnik | Robert Krawczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje