Reklama

Reklama

MŚ w judo: Kontrowersyjna porażka Zagrodnika w 1/8 finału

Paweł Zagrodnik (66 kg) przegrał w kontrowersyjnych okolicznościach walkę z Rosjaninem Kamalem Chanem-Magomedowem w 1/8 finału i odpadł z mistrzostw świata w judo, które odbywają się w Czelabińsku.

Zawodnik Czarnych Bytom wykonał akcję, po której jego rywal upadł na plecy, ale sędzia nie ocenił tego na ippon i tym samym nie ogłosił zwycięstwa Polaka. Chwilę później rosyjski judoka, ubiegłoroczny wicemistrz Europy, skutecznie zaatakował Zagrodnika i to on wygrał przed czasem.

Podobna sytuacja miała miejsce w pojedynku Zagrodnika z mistrzem świata Japończykiem Masashim Ebinumą o brąz igrzysk w Londynie w 2012 roku. Polak przegrywał na waza-ari, ale przepięknie rzucił Azjatę i na tablicy wyników pojawił się ippon. Niestety, decyzja arbitra została zmieniona na waza-ari, doszło do dogrywki, w której górą był Ebinuma.

Reklama

Wcześniej w Czelabińsku Zagrodnik pokonał dwóch rywali: przed czasem Chui Chun Singa z Hongkongu oraz Belga Jespera Lefevere, którego trenerem jest Robert Krawczyk. Obaj judocy mieli na koncie po yuko, a o sukcesie Polaka przesądziła dwie kary shido dla Lefevere.

Tytuły mistrzów świata obronili Ebinuma (66 kg) i reprezentantka Kosowa Majlinda Kelmendi (52 kg).

W walkach finałowych Ebinuma pokonał przez ippon Rosjanina Michaiła Puliajewa, zaś Kelmendi wygrała po czterominutowej walce (waza-ari) z Rumunką Andreą Chitu.

Po raz piąty na podium MŚ stanął 26-letni Ukrainiec Hrihorij Zantaraja. Był już złotym (2009), srebrnym (2010) i brązowym (2011) medalistą w wadze 60 kg, a teraz po raz drugi wywalczył brąz w kategorii 66 kg; poprzednio w 2013.

W środę na tatami wystąpi dwoje reprezentantów biało-czerwonych: mistrzyni świata juniorek Arleta Podolak (57 kg) spotka się z Rosjanką Iriną Zabłudiną, a były mistrz kontynentu młodzieżowców i juniorów Damian Szwarnowiecki (73 kg) będzie walczył z broniącym tytułu Japończykiem Shoheim Ono.

Medaliści 2. dnia MŚ w judo:

kobiety - 52 kg

1. Majlinda Kelmendi (Kosowa)

2. Andreea Chitu (Rumunia)

3. Erika Miranda (Brazylia) i Natalia Kuziutina (Rosja)

mężczyźni - 66 kg

1. Masashi Ebinuma (Japonia)

2. Michaił Puliajew (Rosja)

3. Kamal Chan-Magomedow (Rosja) i Hrihorij Zantaraja (Ukraina)

...

Paweł Zagrodnik (Polska) odpadł w 1/8 finału

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL