Reklama

Reklama

MŚ w judo: Katarzyna Kłys z brązowym medalem

Katarzyna Kłys (70 kg) zdobyła brązowy medal rozgrywanych w Czelabińsku mistrzostw świata w judo. W decydującej walce Polka pokonała mistrzynię Europy Holenderkę Kim Polling przez waza-ari.

W eliminacjach Polka (IJF - 32.) wygrała dwa pojedynki, zaś jeden przegrała. Szczególnie trudna była walka z Niemką Laurą Vargas-Koch, ubiegłoroczną srebrną medalistką MŚ w Rio de Janeiro. Kłys zwyciężyła jedną karą shido.

Ćwierćfinałowa porażka z chorwacką juniorką Barbarą Matić sprawiła, że Kłys musiała rywalizować w repesażach. Najpierw uporała się z numerem cztery na świecie Kanadyjką Kelitą Zupancic, a następnie z Polling. W obu przypadkach wygrywała na waza-ari.

- To najlepszy występ w mojej karierze. Cieszę się ogromnie, bo polskie judo na krążek z mistrzostw świata czekało od kilkunastu lat. Z pewnością ten medal pomoże w przygotowaniach kadrowiczów do najważniejszych imprez. Jeśli chodzi o potyczkę z Polling, to bardzo miło pokonać numer 1. na liście światowej. Taktyka była bardzo dobra, wiedziałam, że muszę dać z siebie 200 procent - powiedziała 28-letni Kłys, której trenerami są Artur Kłys (mąż) i Aneta Szczepańska.

Reklama

Poprzednie medale w MŚ, również brązowe, wywalczyli Grzegorz Eitel (2008, ale to był turniej tylko kat. open) i Robert Krawczyk (2003). Jeśli chodzi o występy kobiet, w 1999 roku pierwsze miejsce w Birmingham zajęła Beata Maksymow.

Katarzyna Kłys ma w dorobku również dwa tytuły wicemistrzyni kontynentu - 2007 w Belgradzie i 2012 w... Czelabińsku.

W piątek startowały też Daria Pogorzelec i Katarzyna Furmanek (obie 78 kg), ale przegrały pierwsze pojedynki i zostały wyeliminowane.

Po trzecie złoto MŚ w karierze sięgnęli Kolumbijka Yuri Alvear (70 kg) i Grek Ilias Iliadis (90 kg), a pierwsze wywalczyła Brazylijka Mayra Aguiar (78 kg).

Medaliści 5. dnia MŚ w judo:

kobiety - 70 kg:

1. Yuri Alvear (Kolumbia)

2. Karen Nun Ira (Japonia)

3. Katarzyna Kłys (Polska) i Onix Aldama Cortex (Kuba)

kobiety - 78 kg:

1. Mayra Aguiar (Brazylia)

2. Audrey Tcheumeo (Francja)

3. Kayla Harrison (USA) i Anamari Velensek (Słowenia)

...

Daria Pogorzelec i Katarzyna Furmanek (obie Polska) odpadły w eliminacjach

mężczyźni - 90 kg:

1. Ilias Iliadis (Grecja)

2. Krisztian Toth (Węgry)

3. Warłam Liparteliani (Gruzja) i Kirił Woprosow (Rosja)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje