Reklama

Reklama

Grzegorz Pieronkiewicz: Liczymy na dobry występ

W poniedziałek w Las Vegas rozpoczną się mistrzostwa świata w zapasach. Turniej w USA to pierwsza z czterech kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w tej dyscyplinie. O szansach Polaków na matach w Las Vegas mówi Grzegorz Pieronkiewicz - prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego.

Krzysztof Kuzak: Po suszy w końcu spadł deszcz i tak trzymając się tego meteorologicznego porównania pewnie pan prezes życzyłby sobie deszczu, a może nawet gradu medali na mistrzostwach świata w Las Vegas.

Grzegorz Pieronkiewicz: - Tak, oczywiście. Mistrzostwa świata, które są jednocześnie pierwszą kwalifikacją do igrzysk w Rio de Janeiro. Życzyłbym sobie, żeby jak najwięcej zawodników - może już nawet nie medali, ale żeby byli w pierwszej piątce, ponieważ miejsca 1-5 kwalifikują na igrzyska.

Zacznijmy od kadry seniorskiej kobiet, dlatego, że jest i najliczniejsza i chyba z największymi szansami na medale tej imprezy.

-: Zgadza się. Siedem dziewczyn będzie reprezentowało Polskę. Zapasy kobiet to dzisiaj najmocniejszy styl w polskich zapasach. Przede wszystkim Iwona Matkowska będzie bronić srebrnego medalu z poprzednich mistrzostw. Liczymy na dobry występ także Katarzyny Krawczyk i Roksany Zasiny, które w Baku na igrzyskach europejskich wywalczyły srebra. Są także doświadczone Agnieszka Wieszczek-Kordus i Monika Michalik oraz młoda Daria Osocka, która w tym roku została mistrzynią Europy do lat 23. Oczywiście nie będzie łatwo - startuje przecież cały świat. Bardzo mocne reprezentacje Japonii czy Chin, ale nasze dziewczyny są optymalnie przygotowane i liczę na dobry występ.

Wśród klasyków liderem reprezentacji powinien być Damian Janikowski - brązowy medalista igrzysk w Londynie. Ale jak to jest z formą Damiana, te poprzednie mistrzostwa świata zupełnie mu nie wyszły?

- Niestety od igrzysk w Londynie w stylu klasycznym dzieje się coś źle. W ostatnich trzech latach zdobyliśmy tylko jeden brązowy medal - właśnie Damiana na mistrzostwach Europy w 2014 roku. Mam nadzieję, że trener Ryszard Wolny po nieudanych startach w ostatnich mistrzostwach świata i igrzyskach w Baku zmienił przygotowania i teraz chłopcy zaczną walczyć. Damian Janikowski jest takim zawodnikiem, którego stać nawet na zdobycie złotego medalu, ale w tej kategorii jest ośmiu, dziesięciu zawodników, którzy mogą być pierwsi, ale mogą również przegrać. Mam nadzieję, że będzie dobrze przygotowany psychicznie do tego turnieju. Wyciszył się i mam nadzieję, że skupi się na starcie i ten start mu wyjdzie, czego mu bardzo życzę. Mamy również w reprezentacji młodego zawodnika - Mateusza Bernatka, który bardzo dobrze prezentuje się. Jest ubiegłorocznym brązowym medalistą mistrzostw Europy juniorów. W tym roku zajął trzecie miejsce na turnieju im. Pytlasińskiego. Mateusz Wolny już też powinien zacząć dobrze walczyć na zawodach międzynarodowych.

Przejdźmy do ostatniej konkurencji czyli do stylu wolnego. Tutaj też jest kilku zawodników, którzy mogą znaleźć się w strefie medalowej.

- Przede wszystkim widać bardzo wielki postęp zawodników po tym jak dwa lata temu nastąpiła zmiana na stanowisku trenera kadry. Polacy wygrywają z najlepszymi na zawodach międzynarodowych. To pokazały igrzyska w Baku. Bardzo dobry występ. Srebrny medal Murada, brązowy medal Radosława Marcinkiewicza i piąte miejsce Radosława Barana. Zwycięstwo Barana na turnieju im. Alijewa - jeden z najmocniej obsadzonych turniejów na świecie. Stworzyliśmy naszym zawodnikom najlepsze warunki w przygotowaniach. Większość zgrupowań kadry narodowej odbywa się zagranicą. Zawodnicy mają najlepszych sparingpartnerów. Wiadomo, to są sporty walki, wiele zależy od dyspozycji dnia, ale liczymy na bardzo dobry start.

Reklama

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w zapasach:

styl klasyczny

59kg: Michał Tracz (WKS Śląsk Wrocław)
66kg: Mateusz Bernatek (AKS Piotrków Trybunalski)
75kg: Mateusz Wolny (MKZ Unia Racibórz)
85kg: Damian Janikowski (WKS Śląsk Wrocław)
98kg: Radosław Grzybicki (AKS Piotrków Trybunalski)

styl wolny

65kg: Magomedmurad Gadżiew (AKS Białogard)
74kg: Krystian Brzozowski (Orzeł Namysłów)
86kg: Radosław Marcinkiewicz (Orzeł Namysłów)
97kg: Radosław Baran (WKS Grunwald Poznań)

zapasy kobiet

48kg: Iwona Matkowska (WKS Grunwald Poznań)
53kg: Katarzyna Krawczyk (Cement-Gryf Chełm)
55kg: Anna Zwirydowska (ZTA Zgierz)
58kg: Roksana Zasina (ZTA Zgierz)
63kg: Monika Michalik (WKS Grunwald Poznań)
69kg: Agnieszka Wieszczek-Kordus (WKS Grunwald Poznań)
75kg: Daria Osocka (Wrestler24 Poznań)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje