Reklama

Reklama

European Open w judo: kadra Polski bez Zagrodnika

Kłopoty zdrowotne uniemożliwiły piątemu judoce igrzysk w Londynie Pawłowi Zagrodnikowi (66 kg) udział w turnieju European Open w Warszawie (2-3 marca). Z grona ubiegłorocznych olimpijczyków wystąpią zaś Tomasz Adamiec (73 kg) i Janusz Wojnarowicz (+100 kg).

- Tydzień temu dopadła mnie grypa, więc odpuściłem start w Grand Prix w Duesseldorfie, żeby wystartować w stołecznej Arenie Ursynów. Niestety, choroba nie odpuściła tak szybko jak myślałem, a w dodatku nastąpiły małe komplikacje z oczami - silne przekrwienie oraz uporczywe łzawienie - powiedział Zagrodnik (Czarni Bytom), który w kontrowersyjnych okolicznościach przegrał walkę o brązowy medal na igrzyskach w 2012 roku.

Przed dwoma laty Zagrodnik zajął drugie miejsce w Pucharze Świata (obecna nazwa European Open) w Warszawie. Również w dopiero finale przegrał Krzysztof Wiłkomirski (73 kg, AZS Uniwersytet Warszawski).

Reklama

- Nie czuję się słabszy od obecnych kadrowiczów, ale z różnych względów nie mogłem na tyle dobrze przygotować się do zawodów, by liczyć się w walce o najwyższe lokaty. Ale kariery nie kończę, mam jeszcze swoje ambicje - przyznał Wiłkomirski, medalista mistrzostw świata i Europy.

Jego miejsce w drużynie narodowej może zająć Damian Szwarnowiecki, który w poprzednim sezonie sięgnął po złoto w ME młodzieżowców i juniorów oraz MP juniorów i seniorów.

- Dopiero co wróciłem z kilkunastodniowego zgrupowania w Japonii. Po bardzo mocnym treningu czuję, że jest w stanie sprawić miłą niespodziankę w Warszawie, choć dopiero zaczynam przygodę z seniorskim judo - przyznał 19-letni Szwarnowiecki.

Pod nieobecność Zagrodnika i Wiłkomirskiego, a także kończącego powoli zawodniczą karierę Roberta Krawczyka (90 kg) i przechodzącego wciąż rehabilitację po wypadku drogowym dwukrotnego wicemistrza kontynentu Tomasza Kowalskiego (66 kg), w Arenie Ursynów ze "starej gwardii" pojawią się Adamiec i Wojnarowicz.

- W każdej z siedmiu kategorii rywalizować będą młodzi zawodnicy, szykowani pod kątem olimpiady w Rio de Janeiro. Warszawska impreza to także sprawdzian przed kwietniowymi mistrzostwami Europy w Budapeszcie. Po ostatnich zmianach regulaminowych nie będzie można już wystawić 14 judoków, tylko dziewięciu, stąd tylko dwie wagi mogą zostać zdublowane. Liczę, że z dobrej strony w European Open pokaże się grupa zawodników odnoszących dotychczas sukcesy w ME i MŚ juniorów, jak Damian Szwarnowiecki, Tomasz Domański, Piotr Kurkiewicz, Łukasz Kiełbasiński, Jakub Zarzeczny - powiedział selekcjoner Adam Maj na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

W podobnym tonie wypowiadał się prezes Polskiego Związku Judo Wiesław Błach, medalista MŚ i ME. - Chcielibyśmy z tego grona mieć olimpijczyków na 2016 rok. Powoli kończą karierę tacy zawodnicy, jak Adamiec czy Wojnarowicz, a młodzi powinni zastąpić ich na pozycjach medalowych w zawodach największej rangi. Kapitał, który mamy w postaci zdolnych zawodniczek i zawodników, musi być wspierany finansowo, ale niestety w judo i polskim sporcie nie jest najlepiej. Na turniej warszawski nie otrzymaliśmy żadnego dofinansowania ze strony władz miasta - przyznał.

W Arenie Ursynów wystąpi ponad 300 judoków z prawie 40 krajów. W tym gronie są zawodnicy, którzy już stawali na podium IO, MŚ czy ME, jak np. Holender Henk Grol, Francuz Loic Korval, Belg Dirk Van Tichelt, Ukrainiec Heorhij Zantaraja i Włoch Elio Verde.

W sobotę odbędą się zmagania w wagach 60 kg, 66 kg, 73 kg (walki o brązowe medale i finały od godz. 15.30), zaś w niedzielę - w 81 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg.

Skład Polski na European Open w Warszawie:

60 kg: Łukasz Kiełbasiński (Ryś Warszawa), Sebastian Janicki (Śląsk Wrocław), Bartłomiej Garbacik (Wisła Kraków), Marcin Wydrzyński (Czarni Bytom)

66 kg: Grzegorz Lewiński (AON Warszawa), Aleksander Beta (Gwardia Łódź), Grzegorz Wieczorek (Czarni Bytom), Mariusz Janicki (Śląsk Wrocław)

73 kg: Damian Szwarnowiecki (Gwardia Wrocław), Piotr Kurkiewicz (AZS Łódź), Tomasz Adamiec (Ryś Warszawa), Piotr Płoński (Gwardia Wrocław)

81 kg: Łukasz Błach (Śląsk Wrocław), Radosław Koszczyński (AZS AWF Warszawa), Jakub Kubieniec (Czarni Bytom), Tomasz Szczepaniak (AZS Opole)

90 kg: Igor Dzierżanowski (AON Warszawa), Kamil Kozłowski (Gwardia Olsztyn), Jakub Zarzeczny (Wybrzeże Gdańsk), Paweł Płoński (AZS AWF Warszawa),

100 kg: Kacper Larem (Gwardia Warszawa), Rafał Filek (Wisła Kraków), Tomasz Domański (AZS AWFiS Gdańsk), Krzysztof Węglarz (Wisła Kraków)

+100 kg: Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom), Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn), Tomasz Tałach (Wybrzeże Gdańsk), Damian Nasiadko (Wybrzeże Gdańsk)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne