Widowisko sportowe w domu. Jak oglądać mecze i inne rozgrywki?

Piłkarskie rozgrywki, rajdy samochodowe, skoki narciarskie, igrzyska olimpijskie, a może wszystkie turnieje wielkoszlemowe? Niezależnie od tego, jakie zawody sportowe planujesz oglądać, warto zadbać o jakość obrazu. Zagorzali kibice docenią nie tylko ekran, który mogą objąć wzrokiem, ale także dobrej jakości głośniki. A to przecież nie wszystko. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się sportowymi emocjami w najwyższej jakości w zaciszu własnego mieszkania.

Dynamiczny obraz

Planujesz oglądać transmisje meczów? Na początek sprawdź odwzorowanie kolorów. Zdarza się bowiem, że w trybie sportowym są one niepoprawnie skalibrowane. Dobre urządzenie będzie posiadało wsparcie dla szerokiej palety barw. Dzięki temu unikniesz efektu przejaskrawionej murawy oraz rozmytych koszulek.

Sportowe rozgrywki, niezależnie od dyscypliny, oznaczają dość dużą dynamikę akcji. Do kryteriów doboru telewizora do transmisji na żywo powinniśmy zaliczyć wysoką rozdzielczość oraz wysoką częstotliwość odświeżania ekranu. 120 Hz oraz 4K z HDR to parametry, które pozwolą oglądać transmisje zawodów bez smug oraz niedociągnięć. Telewizory LG OLED posiadają dodatkowo funkcję OLED Motion Pro, dzięki której kibice zyskają pewność, że dostrzegą najdrobniejszy ruch swoich idoli. Szansa na zobaczenie spalonego przed sędzią? Bezcenne! Dynamiczne obrazy wymagają także wydajnego procesora. Wspomniane już LG OLED to urządzenia wyposażone w procesor pozwalający wykryć rodzaj wyświetlanych treści, który w razie potrzeby automatycznie przełączy się na tryb sportowy. Warto jednocześnie wspomnieć, że model 55BX otrzymał rekomendację od redakcji Interia Tech.

Widoczne dla każdego

Telewizor do sportu? W tym przypadku rozmiar ma znaczenie. Niezależnie od dyscypliny najlepiej sprawdzą się duże ekrany, czyli te o przekątnej powyżej 55 cali. Warto pamiętać o umieszczeniu urządzenia w odpowiedniej odległości od kanapy. Przyjmuje się, że dla 4K na każdy cal przekątnej przypada 2,1 cm odległości. Ekran o przekątnej 55 cali powinien stać w odległości pomiędzy 116 cm a 231 cm. Duży wyświetlacz pozwoli ci poczuć się, jakbyś był na trybunach. Pamiętaj także o właściwym wyborze matrycy, jeżeli transmisje oglądasz w większej grupie. W przypadku tradycyjnych LED-owych ekranów tylko siedzenie na wprost ekranu gwarantuje najwyższą jakość obrazu. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają OLED-y, z uwagi na szerokie kąty widzenia. Dzięki temu piłkę lądującą poza kortem dostrzeżesz także siedząc z boku.

Jesteś fanem motosportu i 24-godzinnych rajdów? Z pewnością wiesz, że tak długa ekspozycja na niebieskie światło nie jest komfortowa dla twojego wzroku. Telewizor, na którym planujesz oglądać transmisje, powinien więc posiadać redukcję niebieskiego światła. Standardowe ekrany LCD emitują go dwukrotnie więcej, niż telewizory LG OLED, w przypadku których (jak potwierdza certyfikat Eye Comfort Display od firmy TUV Rheinland) wartość ta wynosi zaledwie 29 procent. Mniejsza emisja jest nie tylko zdrowsza dla oczu, ale także nie powoduje rozdrażnienia oraz spadku jakości widzenia.

Telewizor dla gracza

Sport na ekranie telewizora nie musi jednak ograniczać się do oglądania transmisji wydarzeń. Podłączona konsola pozwala na wielogodzinną zabawę z kumplami w wirtualnym świecie - możecie grać w piłkę nożną czy brać udział w wyścigach samochodowych. W co powinien być wyposażony telewizor do gier sportowych? Z pewnością przyda się interfejs HDMI 2.1, zastosowany w telewizorach LG OLED, który zapewnia m.in. wsparcie dla rozdzielczości 4Kw 120 kl./s. Nie zabrakło także małego opóźnienia na poziomie 13 ms, trybu HGiG, czyli HDR-u dla gier, a także synchronizacji VRR. Wszystko to sprawia, że możliwa jest znacznie szybsza reakcja, a wirtualny świat jest pozbawiony zacięć i zakłóceń obrazu.

Sportowe emocje z pewnością podgrzewa dobra jakość dźwięku. Wyraźnie słyszalne komentarze, ryk silników czy słowa zawodników zdecydowanie budują klimat sportowego widowiska. Podczas wyboru telewizora zwróć więc uwagę na to, czy urządzenie posiada eARC, czyli kanał zwrotny audio, który pozwala zasymulować prawdziwą stadionową atmosferę.   

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje