Reklama

Reklama

Turniej Czterech Skoczni - Kamil Stoch jednym z kandydatów do zwycięstwa

W niedzielę 29 grudnia konkursem w niemieckim Oberstdorfie rozpocznie się rywalizacja w 62. Turnieju Czterech Skoczni. Poprzedni wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer, najlepszy z Polaków Kamil Stoch był czwarty.

W tegorocznym sezonie Stoch jest w bardzo wysokiej formie, wygrał już dwa, z ośmiu rozegranych, konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich (w Titisee-Neustadt i Engelbergu) i jest jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa w TCS. Polak w klasyfikacji pucharowej o 58 pkt wyprzedza Schlierenzauera, trzeci Norweg Anders Bardal traci do lidera 99 pkt. Nie należy też zapominać o innych reprezentantach Polski. Jan Ziobro rewelacyjnie spisał się w Engelbergu. Coraz lepiej radzi sobie również Piotr Żyła. O niespodziankę mogą postarać się Klemens Murańka czy Krzysztof Biegun.

Reklama

W poprzedniej edycji 2012/13 drugi raz z rzędu triumfował Schlierenzauer. Austriak zwyciężył w dwóch konkursach w Austrii kończących Turniej, w dwóch pierwszych rozgrywanych na obiektach w Niemczech najlepszy był Norweg Anders Jacobsen.

W Oberstdorfie Norweg wyprzedził Schlierenzauera i Niemca Severina Freunda. W drugim konkursie w Garmisch-Partenkirchen na podium obok Jacobsena stanął ponownie Schlierenzauer, a trzeci był Norweg Anders Bardal.

W Austrii pierwsze zawody w Innsbrucku wygrał Schlierenzauer, drugi był Stoch, a trzeci Bardal. W konkursie tradycyjnie kończącym turniej w Bischofshofen na najwyższym stopniu podium stanął znowu Schlierenzauer, drugi był Jacobsen, a trzeci Austriak Stefan Kraft.

Turniej Czterech Skoczni jest zawsze rozgrywany na tych samych obiektach. Dwa pierwsze konkursy odbywają się w Niemczech, dwa, kończące rywalizację, w Austrii.

Turniej rozpoczyna konkurs 29 grudnia na Schattenberg-Schanze w Oberstdorfie, którego rekordzistą jest Norweg Sigurd Pettersen. W zawodach 29 grudnia 2003 roku uzyskał 143,5 m.

W Nowy Rok zawodnicy spotykają się na Olympiaschanze w Garmisch-Partenkirchen. Rekordzistą tego obiektu jest od 1 stycznia 2010 roku czterokrotny złoty medalista olimpijski Szwajcar Simon Ammann, który wylądował także na 143,5 m.

Pierwszy konkurs w Austrii w Innsbrucku na Bergisel-Stadion Olympiaschanze odbędzie się 4 stycznia. To najmniejsza ze wszystkich czterech skoczni, jej rekordzistą od 4 stycznia 2002 roku jest Niemiec Sven Hannawald, który oddał skok na odległość 134,5 m.

Zawody zakończą się 6 stycznia 2014 roku na Paul-Ausserleitner-Schanze w Bischofshofen. Rekordzistą obiektu jest Japończyk Daiki Ito, skoczył 143,0 m podczas konkursu w 2005 roku.

Turniej Czterech Skoczni jest rozgrywany według innych zasad niż pozostałe konkursy Pucharu Świata. W pierwszej serii zawodnicy rywalizują w parach systemem KO. Do finału przechodzą zwycięzcy każdej z par oraz pięciu skoczków z najwyższą liczbą punktów. Ten system sprawia, że bardzo ważne są wyniki kwalifikacji - od nich zależy, kto z kim spotka się w parze.

Program 62. TCS:

Oberstdorf:

sobota 28 grudnia:

14.30 - oficjalny trening

16.30 - kwalifikacje

niedziela 29 grudnia:

15.00 - seria próbna

16.30 - pierwsza seria konkursowa

Ga-Pa:

wtorek 31 grudnia:

11.45 - oficjalny trening

14.00 - kwalifikacje

środa 1 stycznia 2014:

12.30 - seria próbna

14.00 - pierwsza seria konkursowa

Innsbruck:

piątek 3 stycznia:

11.45 - oficjalny trening

14.00 - kwalifikacje

sobota 4 stycznia:

12.45 - seria próbna

14.00 - pierwsza seria konkursowa

Bischofshofen:

niedziela 5 stycznia:

14.30 - oficjalny trening

16.30 - kwalifikacje

poniedziałek 6 stycznia:

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursowaReklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL