Reklama

Reklama

Stefan Kraft - nowy bohater austriackich skoków

Stefan Kraft, który debiutował w zawodach Pucharu Świata 6 stycznia 2012 roku w Bischofshofen, równo trzy lata później, na tym samym obiekcie, triumfował w klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni. "To coś niewiarygodnego"- powiedział 21-letni Austriak.

Urodził się w maleńkiej miejscowości Schwarzach im Pongau leżącej 50 km od Salzburgu, w której mieszka 3500 osób. Trzy lata temu w Bischofshofen zajął 54. miejsce w PŚ, ale już 12 miesięcy później stał na trzecim stopniu podium w ostatnim konkursie TSC w 2013 roku.

Przygodę ze sportem rozpoczął jako czterolatek i nie były to narty, a piłka nożna. Jak niemalże każdy dzieciak regionu położonego u podnóża Alp Salzburskich miał jednak kontakt ze sportami zimowymi. Najpierw trenował narciarstwo alpejskie, ale w wieku 10 lat oddał pierwszy skok i ta dyscyplina pochłonęła go całkowicie. Z Schwarzach im Pongau pochodzą znane alpejki Michaela Kirchgasser i Andrea Fischbacher.

Reklama

Na swojej stronie internetowej Kraft wymienił cztery przyczyny, dla których uprawia skoki: "niesamowite uczucie, kiedy lecisz nad skocznią, duma podczas słuchania hymnu po zwycięstwie, sport to zabawa i radość z bycia z przyjaciółmi oraz możliwość podróżowania i poznawania całego świata".

29 grudnia w Oberstdorfie odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata, wygrywając inauguracyjne zawody 63. TCS. 4 stycznia w Innsbrucku ustanowił w pierwszej rundzie rekord skoczni Bergisel (137 metrów), ale długo nie cieszył się z osiągnięcia, bo w finałowej o metr dalej wylądował jego rodak i przyjaciel Michael Hayboeck.

Jest fanem Bayernu Monachium, a oprócz piłki nożnej lubi oglądać i grać w bilard i siatkówkę plażową.

Stefan Kraft

urodzony: 13 maja 1993 w Schwarzach im Pongau

wzrost: 70 cm

waga: 56 kg

klub: SV Schwarzach-Salzburg

Największe sukcesy w karierze:

1. miejsce w 63. TCS (2015)

1. miejsce w MŚ juniorów w konkursie drużynowym (2011)

2. miejsce w MŚ juniorów w konkursie indywidualnym (2011) 

3. miejsce w MŚ juniorów w konkursie indywidualnym (2013)

3. miejsce w MŚ juniorów w konkursie drużynowym (2012)

7 podiów w PŚ (2013-2015)

10. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2013/2014

Reklama

Reklama

Reklama